Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku

Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku | Kapitola 4

Jan Preclík

Jan Preclík

19. 2. 2019 03:00 12

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vypravěči 3. Prožité příběhy hráčů 4. Můj příběh
5. Technické provedení hry 6. Kolonisté a svět kolem 7. Závěr

Nejlépe hodnocená hra Steamu v roce 2018 opustila po pěti letech v říjnu loňského roku Early Access. Co ale na této jednoduše vzhlížející indie hře vidí jak počítačoví hráči, tak běžní kritici? Tajemství úspěchu projektu jediného vývojáře s vámi rozluštíme v dnešním článku o této poutavé, brutálně propracované postapo strategii.

Reklama

Nyní vám budu vyprávět svůj příběh, za jehož vyprávěním stojí Cassandra Classic. Za tu krátkou dobu, zhruba 25 herních hodin, se stala poměrně zajímavá řádka věcí. Vybral jsem si první z příběhů – z orbitu se svou lodí ztroskotaly na planetě tři kolonistky jménem Jet, Bell a Pope. Tak začalo jejich dobrodružství.

Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

Nejdříve zužitkovaly, co z lodi zbylo a pomocí jednoduchých nástrojů se daly do práce a začaly budovat nový domov. Nasekané dříví použili k tvorbě skromných příbytků s okny. Měly i základní lovecké náčiní v podobě luku a revolveru, kterým lovily spíše drobná zvířata. Zároveň osely rýžová pole, měly tak dostatek masa i sacharidů v podobě rýže. V blízkosti nově budované kolonie byly též ovocné keře, které čas od času očesaly.

Nedlouho po úspěšném začátku se začaly objevovat první stavy nespokojenosti. Kolonistky neměly dostatečné zkušenosti s výrobou pokrmů a jedly jednoduchá jídla, neměly k dispozici příliš prostoru pro zábavu a všechny žily ve sdílené ložnici. Po pár dnech se tedy rozvinula u Jet ponorková nemoc, chytila rapla a začala rozbíjet nábytek interiéru. Tento stav přerostl až v psychózu, kdy se do úplného vyčerpání toulala v nedalekém lese. Poté, co se z toho vyspala, se vrátila zpět do kolonie. Zbylé dvě kolonistky nelenily a rozšířily svou základnu o další ložnice s hezkým nábytkem. Založily také společenskou místnost s pokerovým a šachovým stolem a tanečním placem. Měly tak dostatek prostoru si „orazit“ a sem tam si oddychnout.

Těžba oceli a výzkum jim umožnil svou kolonii zdokonalovat. Mohly tedy postavit uhelnou a větrnou elektrárnu, vyrobenou elektřinu skladovaly ve vyvinutých bateriích. Díky své neznalosti se ale v začátcích šeredně spálily. Baterie umístěné u domu kvůli povětrnostním vlivům explodovaly a u domu propukl požár. Na druhý pokus je umístily do klimatizovaných místností.

Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

Kromě vědeckých výzkumů si ovšem dámy musely zajistit potravu lovem a obděláváním polí. Musely si zajistit prostor, kde by mohly potraviny vhodně skladovat, a ty pak déle vydržely. Během neskutečného množství práce si musely také odfrknout, ale úspěšně se vyhýbaly démonům alkoholu a drog. Měly jen štěstí, že na ně dlouhou dobu nikdo nezaútočil.

Jediná zranění, které dámy do té doby utrpěly, pocházely z lovu. Zejména v případě útočících větších zvířat, například lenochoda či medvěda. Za pár dnů se většinou zotavily a byly v plné síle. Při jednom lovu však jedna z kolonistek utrpěla větší zranění. Kvůli nedostatečné hygieně na lůžku vyhrazeném pro pacienty dostala do nohy infekci a její noha musela být pod kolenem amputována.

Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

Jednoho dne přišla kolonistkám zpráva, že nedaleko jejích sídla je někdo zraněný a potřebuje jejich pomoc. Vidina dalšího kolonisty byla silná, a tak dvě z kolonistek vypravily karavanu a s minimem zásob vyrazily na záchranu. Po den a půl dlouhé cestě dorazily na místo a s divokou zvěří, ohrožující polomrtvého cestovatele, se v mžiku vypořádaly.

Cestovatel ale nebyl schopen převozu, kolonistky tak musely v zimních měsících vybudovat provizorní nemocnici, kvůli nedostatku jídla lovit zvěř a konzumovat ji syrovou. Původních členek kolonie se jímaly hluboké deprese, kterým se vyhýbaly například stavěním sněhuláků, zatím co se cestovatel, později nový člen kolonie, zhruba tři týdny zotavoval. Pope, která zůstala v původním sídle nestíhala starost o dva dříve zajaté věžně, které také musela krmit a pečovat o ně, přičemž zásoby se tenčily.

Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

To je nástřel zhruba prvních deseti odehraných hodin mojí hry. Samozřejmě bych se mohl rozepsat mnohem víc. Například o jeskynních lidech – původních obyvatel, na které jsem úplnou náhodou narazil při těžbě, a následně musel hru loadnout a z této hory prozatím netěžit. Gameplay jedné hry by ovšem vydala na seriál na pokračování. Vždyť jen tato kapitola už začíná být neúnosně dlouhá. V následující tuhle skvělou hru lehce pomluvím.

Rimworld – když hratelnost válcuje grafiku
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama