Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno
Článek Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

11. 10. 2016 03:00 24

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Design a podsvícení 4. Provedení, materiály a povrchy
5. Ergonomie 6. Software 7. Spínače, xKRO a testování 8. Závěr

Co by si člověk mohl přát od klávesnice? Mechanické spínače, ergonomii, kvalitní provedení a povrchy, makro klávesy a tlačítka, podsvícení, vnitřní paměť pro používání bez instalace ovládacího softwaru, detailně nastavitelné profily, NKRO, USB Hub... Je to mnoho požadavků najednou, přesto Roccat Ryos MK Pro slibuje vše.

Reklama
Reklama

Roccat se chlubí tím, že klávesnice integruje v svém nitru (na poměry periferií) výkonný hardware a velkou paměť. K čemu je to ale dobré? No k tomu, aby se na klávesnici mohly provozovat pokročilé funkce!

No a „pokročilá“ funkčnost musí mít nějaké uživatelské rozhraní mimo klávesových zkratek. K tomu poslouží softwarová aplikace, kterou výrobce označuje jako ovladač. Nemusíte se ale bát, jednoduchá instalace je následována automatickým updatem firmware klávesnice. Jak ten doběhne, tak můžete začít tunit nastavení Ryos MK Pro a to bez jakýchkoli registrací, nebo připojení k internetu.

Dalším plusem je přítomnost profilů, které můžete nejen přepínat manuálně, ale i každý z nich navázat až na tři binárky. Vše se navíc ukládá v paměti klávesnice, takže můžete přenášet Ryos MK Pro od stroje ke stroji bez nutnosti něco instalovat nebo přenastavovat. K dispozici máte celkem 5 profilů.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Na první stránce nastavení můžete provést rekonfiguraci CapsLocku na přepínač maker, zakázat některé klíčové klávesy jako je Win, ale i Tab, nebo Shift. Také zde naleznete první náznaky nastavení LED podsvícení, konkrétně možnosti změny intenzity a také úsporné funkce. Je to trochu zvláštní, když má podsvícení samotnou obrazovku, ale asi k tomu vedla snaha o využití obrazovek na maximum.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Pod druhou záložkou se ukrývá nastavení jednotlivých kláves, respektive přiřazení funkcí ke klávesám. Pracujete v několika blocích, ve výsledku můžete přemapovat celou klávesnici s výjimkou klávesy Escape. Každé klávese navíc můžete přiřadit hned dvě funkce – primární a sekundární. Sekundární se aktivují, jakmile stisknete klávesu „Easy-Shift“ (to je CapsLock nastavený na první obrazovce). K dispozici je také obvyklý správce maker.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Třetí záložka se plně věnuje podsvícení. Zde je možné opravdu individuálně nastavit jednotlivé klávesy, a to nejen zda budou zapnuté/vypnuté, ale i zda mají třeba problikávat. Všem klávesám pak můžete nastavit efekty jako je utlumení po nějaké době od nečinnosti nebo efekt šířící se vlny od zdroje – jinými slovy i milovníci kolotočářského stylu si přijdou na své.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Nakonec musíme zmínit i jednu z oněch „pokročilých funkcí“, Roccat R.A.D. Pod cool názvem se ukrývá docela normální funkce logování statistiky použití klávesnice. Můžete tak vidět, kolikrát jste stiskli jakou klávesu a podle toho vyladit například rozložení maker atd. K tomu by ale potenciálně stačil i nějaký ten prográmek třetích stran (ale ten by zase nebyl přenositelný s klávesnicí atd.).

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning