Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno
Článek Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

11. 10. 2016 03:00 24

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Design a podsvícení 4. Provedení, materiály a povrchy
5. Ergonomie 6. Software 7. Spínače, xKRO a testování 8. Závěr

Co by si člověk mohl přát od klávesnice? Mechanické spínače, ergonomii, kvalitní provedení a povrchy, makro klávesy a tlačítka, podsvícení, vnitřní paměť pro používání bez instalace ovládacího softwaru, detailně nastavitelné profily, NKRO, USB Hub... Je to mnoho požadavků najednou, přesto Roccat Ryos MK Pro slibuje vše.

Reklama
Reklama

Roccat je známým a prověřeným výrobcem herních periferií, přesto se i mistr může utnout. To nicméně není případ Ryos MK Pro. Tato mechanická klávesnice za 3500 Kč se povedla a během testování jsme si ji oblíbili. Má nějaké nedostatky a mouchy, ale ty jsou kompletně zastíněny celou řadou pozitiv, Však se stačí podívat na závěrečnou tabulku! Co se tedy povedlo a kde to naopak vázlo?

Po stránce konstrukce je Ryos MK Pro pomyslnou pevností. Mechanickým vlivům odolává na jedničku s hvězdičkou. Nedá se ohnout ani prohnout, váha zajišťuje stabilitu na stole, masivní gumové nožky zabrání pohybu. Stejně tak klávesy jsou usazeny do pevné kovové desky, navíc ještě v případě dlouhých kláves je implementována podpora pomocí mechanismu ve stylu Cherry MX. Masivní tělo má ale i potenciálně negativní vliv na ergonomii. Klávesnice také není odolná vůči polití.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Z hlediska designu se podařilo najít křehkou rovnováhu mezi elegantním a moderním, stylovým vzhledem. Taková klávesnice může sedět na stole v práci, stejně tak jako v hráčském doupěti nebo na LAN turnaji. Možnosti nastavení podsvícení dokáží vytvořit takové kombinace, které jen těžko někdo přehlédne, jednoduchým přepnutím profilu se ale dostanete do decentního režimu, který je použitelný pro produktivní činnosti. Navíc díky vysoké intenzitě podsvícení a výraznému fontu hlavní znakové sady je vše čitelné jak ve tmě, tak i na přímém světle. Nevýhodou je modré podsvícení, které není tak příznivé pro lidský zrak, ale zase ladí s dalšími Roccat periferiemi. Docela naopak je na tom povrch, který je sice kvalitní, ale styčné plochy jsou vyrobeny takovým způsobem, že jsou celkem odolné, ale současně působí levně a „plastově“.

Zatímco negativa nám už docházejí, tak výhody ještě zdaleka nekončí. Ryos MK Pro podporuje plné NKRO, což určitě ocení hardcore FPS hráči. Podobně příznivé je zjištění, že můžete povypínat hned několik kláves jako je Win, Shift, Tab atd. Současně můžete namapovat makra nebo funkce na několik dedikovaných makro kláves a tlačítek, což může vést k výraznému zrychlení řady opakovaných akcí.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Nakonec nesmíme opomenout ani software. Ten se totiž celkem povedl. Nejen že vypadá dobře, ale je i přehledný a prakticky použitelný. Možností nastavení máte celou řadu, nastavení můžete uložit do několika profilů, které jsou navíc uchovány ve vnitřní paměti klávesnice. Samotný software je bez registrace a navíc zjednodušuje update firmwaru klávesnice. Kromě softwaru se najdou i maličkosti, jako USB Hub nebo zvukový výstup (prodloužení).

Suma sumárum je Ryos MK Pro zdařilá klávesnice s cenovkou, která je vzhledem k možnostem klávesnice více než příznivá. Tuto klávesnici lze doporučit, pokud vás neodradí několik nedostatků, které jsme uvedli výše – plusy totiž jednoznačně převažují.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Za kombinaci kvalitního provedení jak hardwaru, tak softwaru, bohatých možností podsvícení, NKRO a dalších pozitiv udělujeme Roccat Ryos MK Pro stříbrnou hvězdu.

Roccat Ryos MK Pro – klávesnice, která má všechno

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning