Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací
PCTuning Článek

Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 12. 2016 03:00 65

Seznam kapitol

1. Virtuální realita pro masy 2. Do virtuálního světa s mobilem 3. Chytřejší než potřebujeme 4. Ceny, ceny, ceny 5. A nové regulace

Hrozně rád bych uplynulý rok pochválil za řadu inovací, které přinesl. Neřekl bych, že šlo o inovace naprosto revoluční, ale konečně se ve velkém začaly prodávat kvalitní sety pro VR a také drony se opravdu hodně zlepšily. Přicházejí stále chytřejší hračky a zařízení. Kazí mi to ale jeden významný negativní faktor: Ceny.

Reklama
Reklama

Penetrace mobilní VR je silnější, Samsung uvádí, jejich mobilní Gear VR používá měsíčně zhruba milion uživatelů. Nutno podotknout, že Samsung Gear VR patří mezi nejdražší, ale také nejpokročilejší headsety s bezproblémovým ovládáním, které byly navíc k vybraným mobilům dodávány zdarma. Zdá se, že kauza s Galaxy Note 7 negativně ovlivnila i mobilní VR, protože právě Galaxy Note 7 mohl být výborným telefonem pro mobilní VR.

U mobilního VR vidím naopak limity v tom, že podobně jako Android sám je roztříštěný, tak univerzální rámečky pro telefony nabízí velmi odlišné zážitky podle toho, co do nich strčíte za telefon a podle toho, co rámeček sám umí. Řada lidí se setká s nejprimitivnější formou VR s nevyhovující kvalitou, což by je mohlo odradit. Proto také fandím Samsungu s jejich uceleným přístupem, který zahrnuje kvalitní brýle, telefony a také 360 kameru, se kterou si můžete dělat vlastní 360 fotky a videa. Mimochodem – za tuhle kameru si Samsung zaslouží pochválit, je skvělá.

Určitým zklamáním je pro mě rozvoj „smart“ technologií, které jsou částečně obskurní, částečně nedotažené. Velká kritika se snesla na wearables, tedy nositelnou elektroniku. Řada kritiků se domnívá, že wearables je nesmyslný koncept, že nikdo nepotřebuje ani samošněrovací boty, ani chytré hodinky. Já v tom vidím hlavně problém ceny: Wearables jsou v pořádku, pokud je jejich cena na konzumní úrovni – tedy v jednotkách tisíc, ne v cenách přes deset tisíc.

Pokud jde o smartwatch, jsem jejich fanoušek, ale s bídou mám na nejlevnější třídu u těch, které stojí za pozornost. Myšlenku, že by smartwatch někdy mohly konkurovat luxusním hodinkám, považuji za naprosto absurdní. I fakt, že Apple zrušil nabídku superdrahých luxusních zlatokeramických Apple Watch, považuji za důkaz toho, že má jít o levný a praktický doplněk, ne žádný symbol sociálního statusu.

Samošněrovací boty jsou super dárek pro geeky, ale při jejich cenách jde o sběratelský předmět. Bundy se zabudovanou klávesnicí anebo powerbankou jsou čistě obskurní, v současnosti navíc drahé a obskurní.

Nad zimními botami s LiON powerbankou a možností vytápění jsem sice sám uvažoval, ale při jejich ceně dosahující téměř deseti tisíc a stoupajících zimních teplotách je to vychytávka pro pár mimořádně mrazivých dní, pokud nějaké vůbec budou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning