Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací

Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 12. 2016 03:00 65

Seznam kapitol

1. Virtuální realita pro masy 2. Do virtuálního světa s mobilem 3. Chytřejší než potřebujeme 4. Ceny, ceny, ceny 5. A nové regulace

Hrozně rád bych uplynulý rok pochválil za řadu inovací, které přinesl. Neřekl bych, že šlo o inovace naprosto revoluční, ale konečně se ve velkém začaly prodávat kvalitní sety pro VR a také drony se opravdu hodně zlepšily. Přicházejí stále chytřejší hračky a zařízení. Kazí mi to ale jeden významný negativní faktor: Ceny.

Reklama

Poslední věc, kterou mě rok 2016 nepotěšil, je další přídavná nesmyslná regulace. Kdekdo si myslí, že nejhorší byrokracie byla za Rakousko-Uherska, jak by se mohlo zdát z Kafkových románů, ale to je omyl. Dnes je byrokracie mnohem horší a trend se nezlepšuje. Už na začátku roku se naše země řadila v byrokratických regulacích na ocas vyspělého světa, ale přibyly nám nové úřady a nové nesmysly.

Nejde jenom o EET, o jehož účinnosti a skutečných dopadech se dozvíme až časem. Nově nám poslanci zasáhli do svobody rozhodování a přišli s dalšími nařízeními – tak trochu v duchu, že je jedno, že už to samo funguje: Nové zákazy jsou důkazem jejich užitečnosti. Naše svoboda byla obohacena mimo EET i o zákaz kouření v podnicích, protože nikdo si nemá právo vybrat, zda bude navštěvovat kuřácký anebo nekuřácký podnik – a také o podivně částečný zákaz prodeje o státních svátcích, protože nikdo si nemá právo rozhodnout, zda bude státní svátek slavit anebo nakupovat.

Jako dítě z malého města si pamatuji na éru komunismu, kdy obchody byly během týdne otevřeny 8-12 a 13-17 a v sobotu 8-12. Už tehdy jsem si kladl otázku, kdo vlastně má v těch obchodech nakupovat, když se jejich otvírací doba přesně kryje s chodem závodů a také se školní docházkou. Osobně jsem to měl za trik, kterým bolševik zakrýval to, že obchody byly poloprázdné. A tak trochu pracoval proti sobě, protože mu občané museli načerno opouštět provozy, aby si v obchodech nakoupili to, co se právě přivezlo.

Dobu, kdy nikdo nijak nereguloval, kdy a co si můžete koupit, jsem proto nesmírně oslavil. Bylo pro mě skoro nepředstavitelné, když jsem zjistil, že si můžu nakoupit během týdne třeba v deset večer a taky o víkendu. Jenomže to je špatně! Místo toho se nám vrátil bolševismus zpět a o státních svátcích si tak můžeme vybrat, zda budeme civět na bednu anebo půjdeme do parku, jako by snad byl rok 1986.

Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací
i Zdroj: PCTuning.cz


Prvomájový průvod v Roudnici nad Labem, uprostřed dobrovolné zdravotnice z Červeného kříže
(oblastní spolek Přestavlky u Ústí nad Labem). By Slavoj Betka - rodinný archiv, CC BY-SA 4.0, Link

Tomuto bizarnímu jevu se přizpůsobilo i Německo, kde jsme se poprvé na český státní svátek setkali s tím, že regály narvali výběhovým zboží. Oni prostě věděli, že bez možnosti nákupu zde půjdeme na nákup k nim. Díky vám, soudruzi poslanci, jsme opět udělali několik kroků zpět od svobody k reálnému socialismu, který si stále pamatuji až příliš dobře.

Věřím, že nám i v dalším roce přinesete další balíček stupidních a nepotřebných regulací, ale možná by bylo lépe, kdybyste nechali svobodu volby svobodou volby, místo toho, abyste nám přinášeli další pravidla a omezení, která nikdo nepotřebuje. Hlavně se, prosím, nepokoušejte opravit svět technologií, ať nedopadne stejně jako solární parky. Čím méně technologiím rozumíte a čím méně se o ně zajímáte, tím lépe se nám s nimi žije!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama