PCTuning Článek

Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací

Michal Rybka
Michal Rybka
30. 12. 2016 02:00 65 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Virtuální realita pro masy 2. Do virtuálního světa s mobilem 3. Chytřejší než potřebujeme 4. Ceny, ceny, ceny 5. A nové regulace

Hrozně rád bych uplynulý rok pochválil za řadu inovací, které přinesl. Neřekl bych, že šlo o inovace naprosto revoluční, ale konečně se ve velkém začaly prodávat kvalitní sety pro VR a také drony se opravdu hodně zlepšily. Přicházejí stále chytřejší hračky a zařízení. Kazí mi to ale jeden významný negativní faktor: Ceny.

Reklama
Reklama

Zklamáním pro mě byly i technologie chytré domácnosti. Dovedu si představit, že bych je využil, ale nepotřebuji je až tak nutně a velmi, velmi mě odrazuje cena. Levnou meteostanici můžete mít za pár stovek, v chytrém provedení pak asi tak desetkrát dráž. Není to o tom, že bych si myslel, že to je úplně padlé na hlavu, ale za prvé si nejsem jist bezpečností a za druhé mi přínos smart komponent stále neobhajuje jejich cenu.

Vezměte si například smart metering. Můžete si přes internet sledovat odběr vašeho bytu a dumat nad tím, jak zoptimalizujete spotřebu. Jenomže pokud čirou náhodou nejde váš celý byt na elektřinu, co ušetříte? Většinou můžete šetřit přes zařízení, které mají velkou spotřebu a možnost jejího odložení – akumulačky, bojlery a podobně.

Ostatní zařízení zapínáte tehdy, když je opravdu potřebujete: Když potřebujete svítit, svítíte. Když potřebujete vařit, vaříte. Když odhlédneme od vysoce nepravděpodobných věcí, jako je třeba pořízení obrovské domovní baterie, která se nabíjí na nízký tarif a drží energii pro špičku, tak toho reálně moc neušetříte. Můžete si prohlížet grafy své spotřeby, ale nakonec energii šetříte většinou jenom tak, že vypnete spotřebiče anebo je vyměníte za úsporné. Investice do zateplení je rozumnější, než do smart technologií. Pasivní dům, který šetří, je lepší než chytrý dům, který vám řekne, kde plýtvá.

A mimochodem: Moderní PC jsou nejen výkonná, ale i úsporná. Roky jsem si přitápěl v pokoji PC, což skončilo letos, když jsem přešel na nové komponenty, které ani v zátěži moc energie nežerou a tedy nevyzáří zbytkové teplo. A bez zátěže to netopí vůbec. Trochu bizarním důsledkem je, že co ušetřím na spotřebě PC, musím protopit v kamnech. Jupí!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning