Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací

Rok 2016: ve znamení vysokých cen a mírných inovací | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 12. 2016 03:00 65

Seznam kapitol

1. Virtuální realita pro masy 2. Do virtuálního světa s mobilem 3. Chytřejší než potřebujeme 4. Ceny, ceny, ceny 5. A nové regulace

Hrozně rád bych uplynulý rok pochválil za řadu inovací, které přinesl. Neřekl bych, že šlo o inovace naprosto revoluční, ale konečně se ve velkém začaly prodávat kvalitní sety pro VR a také drony se opravdu hodně zlepšily. Přicházejí stále chytřejší hračky a zařízení. Kazí mi to ale jeden významný negativní faktor: Ceny.

Reklama

Docela mě potěšil pokrok v oblasti dronů, tedy alespoň jejich příslib. Mohli jsme si koupit DJI Phantom 4, který přinesl pokročilou umělou inteligenci, schopnost rozeznávat překážky, samostatnou navigaci a podobně. Skutečný příslib v oblasti dronů je ale koncept kompaktních skládacích dronů, jako je DJI Mavic – a to snad bude tématem příštího roku. Myšlenka, že dron nebude vyžadovat ani batoh, ani speciální kufřík, ale stačí krabička anebo se dron dokonce sám do krabičky složí – lákavé!

Asi největším zklamáním roku 2016 byly ceny. Ty zůstávají vysoko nejen kvůli intervencím ČNB proti koruně, ale obecně jsou poněkud šílené. Je to vidět u procesorů, kde cena špičkových modelů je, ehm, prostě špičková. Procesory za třicet, padesát i více tisíc prostě nejsou určené pro civilisty, ti stále zůstávají u více či méně vylepšených čtyřjader, což značně zpomaluje inovaci.

zdroj: Patria.cz
i Zdroj: PCTuning.cz
zdroj: Patria.cz

Podobné je to u grafik, kde se cena za mainstreamovou grafiku dostala dost nad deset tisíc. A high end? Na to můžeme rovnou zapomenout. Podobně jako u procesorů se tu negativně projevuje příliš dlouhá dominance jednoho výrobce nad konkurencí a je jasně vidět, že ostrá konkurenční soutěž je přece jenom pozitivní věc. Fandím AMD už jenom proto, že Intel i Nvidia nutně potřebuje konkurenci. Všichni potřebujeme konkurenci!

Podstatně větší záhadou je pro mě cena úložišť. Cena SSD disků sice klesá, ale u těch opravdu výkonných klesá podstatně méně, než by se mi líbilo. Většina mainstreamových sestav má stále SSD disky 128-256 GB, což je na poměry dnešních her opravdu málo. Windows se na to vejdou, ale tak možná dvě až tři hry – málo, to je málo!

Opravdovou záhadou je pro mě cena klasických harddisků, která je skutečně velice nerozumná a víceméně visí na úrovni, na kterou se dostala během záplav v Thajsku. Uživatelé se začínají dělit na ty, kterým „stačí cloud zdarma“ a na ty, kteří úložný prostor potřebují a zaplatit prostě musí. Běda. Výrobci si stěžují, že se disků prodává méně? Viděli vývoj cen za megabyte během posledních let?! Víceméně stále stojíme na ceně jeden terabyte za jeden litr korun – a to je špatně. Čekal bych postupný pokles, ale ten nepřichází.

foto: Western Digital
i Zdroj: PCTuning.cz
foto: Western Digital

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama