Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...
Článek Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Adam Vágner

Adam Vágner

10. 3. 2016 20:00 16

Seznam kapitol

1. Radeon Nitro R9 Fury: Z oranžové do šedé 2. Konstrukce karty, konektory 3. Nitro R9 Fury vs. Tri-X: větší rozdíly, než byste čekali 4. Testovací sestava 5. Aliens vs. Predator Benchmark 6. Battlefield 4 7. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 8. Crysis 3 9. Grid 2 10. Metro: Last Light
11. World of Tanks 9.1 12. Boost v Aliens vs. Predator 13. Boost v Bioshock Infinite 14. Boost v Crysis 15. Teploty 16. Chování ventilátorů 17. Hlučnost 18. Spotřeba, poměr výkon/watt 19. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 20. Závěrečné shrnutí

Jen po pár měsících nahradila výkonnější variantu výborné Tri-X R9 Fury výše taktovaná varianta „Nitro“. Přepracovaný prodloužený plošný spoj, vyšší takty a hlavně nižší cena, kdo by to nebral? A když vám k tomu výrobce ještě slíbí pokročilejší regulaci chladiče? Ale ono to není tak jednoduché, Nitro mě při testech dost překvapilo.

Reklama
Reklama

Tak nejdřív to veselejší. Radeon Nitro R9 Fury je o pár stovek levnější než nepřetaktovaná verze předchozího modelu Tri-X, o výše taktovaném modelu Tri-X nemluvě. V tomto ohledu vám tedy Nitro nabídne o něco vyšší výkon za nižší cenu. Obzvlášť to platí proti teď už jediné prodávané variantě Tri-X na referenčních taktech.

Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Výkonný chladič zvládá chlazení pořád dost dobře a ve vyšší zátěži o poznání lépe než u konkurenční Asus Strix R9 Fury. Karta je to ve výsledku pořád dobrá, nabízí vysoký výkon, má podstatně lepší provozní vlastnosti než slabší modely 390 a 390X, vedle nich nabízí vynikající poměr výkon/watt a ještě pořád docela přívětivou spotřebu (za Maxwelly v tomto ohledu ovšem stále zaostává).

Přesto to není důvod k jásání, protože oproti dříve testovanému Tri-X je karta o poznání hlučnější. Není to snad ani tak samotnou konstrukcí chladiče (i když i ten má prokazatelně méně výkonný pasiv a kompenzuje to vyšším výkonem ventilátorů), na vině je ale hlavně nastavení regulace.

Znovu připomenu snímek k inteligentnímu řízení ventilátorů:

Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Nevím, co si o chování regulace mám myslet. Když se podívám na omáčku kolem, podle které už se regualce řídí i dalšími parametry – stavem pamětí HBM, MOSFETů a měření teplot na více bodech, nechce se mi věřit tomu, že by v na GPU nejméne náročné sadě testů v Bioshocku některá část karty trpěla o tolik víc než v Crysis, kde je spotřeba karty o desítky wattů vyšší a i samotné GPU je o 19 °C teplejší.

Spíš mám pocit, že nové „inteligentní“ řízení otáček jenom klade přehnaný důraz na aktuální takt GPU. Nebo přesněji na aktuální napětí GPU, které při brždění jádra PowerTune snižuje zároveň s taktem GPU.

Od prodlouženého PCB jsem si sliboval přepracované napájení, které by aspoň trochu omezilo nepříjemné cvakání cívek referenčních Radeonů R9 Fury. Ale ani v tomto ohledu mě Nitro moc nepotěšilo, karta možná zní trochu jinak, ale o tom, že by bzukot cívek zmizel, nemůže být řeč. Ale tomu se snad ještě někdy v budoucnu budeme věnovat podrobněji.

Pořád dobrá volba, ale...

Suma sumárum, vedle postarších GTX 980 bude i Nitro R9 Fury díky slevám určitě lákavou koupí (hlavně pro rozlišení vyšší než 1920 × 1080 bodů, o 4K nemluvě), ale pokud vám záleží na hlučnosti chlazení, určitě bych doporučil připlatit a pořídit starší model Tri-X. S ohledem na celkovou cenu už není nějaká ta stokoruna navíc zase tak dramatický rozdíl, dostanete za něj výkonnější chladič a regulaci, která je sice hloupější, ale paradoxně se díky tomu chová logičtěji a snesitelněji.

Sapphire Nitro R9 Fury
KLADY
Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...
Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...
ZÁPORY
špičkový výkon, stačí i na 4K vyšší spotřeba
bez zátěže zcela tichá, v zátěži tichá, ale horší než předchozí model v zátěži je slyšet cívky
oproti výkonným R300 lepší poměr výkon/watt 4 GB mohou být v novějších hrách pod 4K pro highendovou kartu omezením
lepší cena nevelká rezerva pro přetaktování
  horší chladič než u staršího modelu a podivné chování jeho regulace
Orientační cena s DPH: 15 200 Kč

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning