Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...
Článek Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Adam Vágner

Adam Vágner

10. 3. 2016 20:00 16

Seznam kapitol

1. Radeon Nitro R9 Fury: Z oranžové do šedé 2. Konstrukce karty, konektory 3. Nitro R9 Fury vs. Tri-X: větší rozdíly, než byste čekali 4. Testovací sestava 5. Aliens vs. Predator Benchmark 6. Battlefield 4 7. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 8. Crysis 3 9. Grid 2 10. Metro: Last Light
11. World of Tanks 9.1 12. Boost v Aliens vs. Predator 13. Boost v Bioshock Infinite 14. Boost v Crysis 15. Teploty 16. Chování ventilátorů 17. Hlučnost 18. Spotřeba, poměr výkon/watt 19. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 20. Závěrečné shrnutí

Jen po pár měsících nahradila výkonnější variantu výborné Tri-X R9 Fury výše taktovaná varianta „Nitro“. Přepracovaný prodloužený plošný spoj, vyšší takty a hlavně nižší cena, kdo by to nebral? A když vám k tomu výrobce ještě slíbí pokročilejší regulaci chladiče? Ale ono to není tak jednoduché, Nitro mě při testech dost překvapilo.

Reklama
Reklama

Při uvedení vzduchem chlazeného Radeonu R9 Fury nabízel Sapphire dva modely s firemním chladičem Tri-X. Levnější verze, kterou stále ještě najdete v obchodech, nese označení 11247-00 a má maximální takt čipu 1 000 MHz. My jsme v testu měli dražší variantu 11247-01, která měla maximum na 1 040 MHz, ale tu už v obchodech neseženete.

Právě dražší přetaktovaný model v nabídce Sapphire před nedávnem nahradily nové levnější modely – „OC verze“ Nitro R9 Fury s označením 11247-03, která má maximální takt GPU až 1 050 MHz a pomalejší 11247-04 s maximálním taktem 1 020 MHz. Dovětek OC v modelovém značení karet nehledejte, výrobce se přetaktováním chlubí jen na nálepce na krabici.

Sapphire Nitro Radeon R9 Fury

Nejprve připomenu, že referenční R9 Fury nese mírně ořezaný čip Fiji, oproti plnohodnotné variantě z R9 Fury X a R9 Nano má aktivních jen 3584 stream procesorů z celkových 4096 a počet texturovacích jednotek klesl z 256 na 224. Standardní takt GPU je až 1000 MHz, zatímco R9 Fury X i R9 Nano má maximum na 1050 MHz.

Paměti HBM s celkovou kapacitou 4 GB jsou na taktu 500 MHz (což je 1000 MHz efektivně) a komunikují přes extrémně širokou 4096b sběrnici, takže celková propustnost pamětí dosahuje extrémních 512 GB/s.

Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Výrobce u tohoto modelu navýšil takt na maximálních 1050 MHz, což je o 10 MHz více než u starší „OC varianty“ Tri-X. Tedy papírově.

Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Jaké jsou reálné pracovní takty (a jak to vypadalo u předchozího modelu), se pak podívejte do příslušných kapitol s provozními vlastnostmi. Teď se půjdeme podívat na to, co se změnilo u konstrukce karty, a ve třetí kapitole mrknem pořádně i na rozdíly mezi chladiči. I

když jsou obě karty na pohled podobné, liší se víc, než byste čekali.

Až ex post po otestování karty jsem zaregistroval jednu technologii, která mě zpočátku nijak zvlášť nezaujala, ale o to větší překvapení mě čekalo při procházení logů z monitoringu a porovnávání chování regulace při různé intenzitě zátěže GPU (schválně si rozklepejte kapitoly s chováním Boost při různé zátěži a porovnejte hlavně teploty a otáčky ventilátorů, možná budete podobně zaskočení, jako jsem byl já).

Sapphire Nitro R9 Fury v testu: Levnější, výhodnější, ale...

Ale nejdřív se podíváme na kartu samotnou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning