SilverStone PS15 – pohledná skříň mATX v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Skříně, zdroje, chladiče Článek SilverStone PS15 – pohledná skříň mATX v testu

SilverStone PS15 – pohledná skříň mATX v testu | Kapitola 4

Petr Kupský

Petr Kupský

28. 2. 2019 03:00

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení 3. Exteriér – přední část 4. Exteriér – zadní část 5. Interiér – levá strana
6. Interiér – pravá strana 7. Příklad montáže – základní deska, zdroj 8. Příklad montáže – disky, ventilátory 9. Příklad montáže – AIO chladič, dokončení 10. Hodnocení a závěr

Nová skříň mATX ve všech ohledech oživuje modelovou řadu série Precision pro méně náročné uživatele. Svým moderním designem, koncepcí otevřeného vnitřního prostoru a rozměrnými průduchy míří na zákazníky uvažující o stavbě výkonnější účinně chlazené sestavy s pokud možno minimálními vnějšími rozměry.

Reklama

Exteriér – zadní část

Ventilátorová pozice v horní části zadní stěny skříně je určena pro jeden 120mm ventilátor, případně radiátor vodního chlazení obdobných rozměrů. Výrobce zde osadil 120mm model ventilátoru v klasickém provedení s 3pinovým FAN konektorem. Pětice otvorů pro šrouby v každém z rohů umožňuje výškový posuv ventilátoru v rozsahu 20 mm. Plech šasi je v místě ventilátorové pozice mírně prolisován směrem ven a opatřen hustými otvory ve tvaru šestiúhelníku se vzdáleností protějších stěn 7 mm.

Ze čtyř záslepek pro PCIe rozšiřující karty je pouze jediná v opakovaně použitelném provedení. Zbývající tři jsou vylamovací a jejich případné zpětné nasazení není možné. Toto je u skříní nejnižších cenových kategorií běžně používané řešení.

Ve spodní části zadní stěny vidíme jednoduchý otvor bez samostatného rámečku, určený pro montáž ATX napájecího zdroje. Skříň tedy využívá moderní koncepci umístění zdroje ve spodní části, ve které zdroj nasává chladící vzduch skrze dno z venkovního prostoru a vyfukuje jej přes zadní stěnu ven. V takovém případě zdroj nijak neovlivňuje průtok vzduchu uvnitř skříně.

SilverStone PS15 – pohledná skříň mATX v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Snaha o úsporu nákladů při výrobě skříně se promítla také na plechovém dně skříně, kde najdeme pouze jediný otvor pro přísun chladícího vzduchu k ventilátoru napájecího zdroje. Podlouhlý otvor ve spodní části čelního panelu slouží jako madlo pro jeho uchopení v případě demontáže za účelem čištění prachového filtru.

Zde se dostáváme k prvnímu vážnějšímu konstrukčnímu nedostatku skříně. Tento otvor není nijak utěsněn proti průchodu vzduchu, který tak může být nasáván do skříně bez průchodu skrze prachový filtr. Budoucím uživatelům nezbývá nic jiného, než tento otvor vhodným způsobem ucpat. V opačném případě pozbývá čelní prachový filtr částečně smysl.

SilverStone PS15 – pohledná skříň mATX v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Bohužel v kritice konstrukce skříně musím pokračovat. Nohy skříně z tvrdého plastu nejsou opatřeny protiskluzovými podložkami. Lehká skříň tak po hladkém povrchu stolu snadno klouže, což bylo docela nepříjemné zejména při montáži komponent a při zapojování kabelů. Tvrdý plast zároveň nebrání přenosu případných vibrací skříně do desky stolu.

Nasávací otvor pro napájecí zdroj překrývá jednoduchý prachový filtr. Přístup k plastové mřížce filtru s milimetrovými otvory není vůbec pohodlný a vyžaduje překlopení skříně. Osobně jsem nikdy nepřišel na chuť tomuto způsobu uchycení mřížky pomocí několika plechových výlisků po okrajích otvoru. Mřížku je potřeba vhodně deformovat tak, aby ji bylo vůbec možné zasunout pod výlisek a nezřídka se přitom stane, že na jiném místě mřížka z úchytu vyskočí. Upevnění mřížky pomocí obvodové magnetické pásky by bylo mnohem lepší.

SilverStone PS15 – pohledná skříň mATX v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Plastová mřížka stropního prachového filtru je naštěstí po obvodu magnetickou páskou opatřena, takže filtr dokonale těsní a lze jej snadno odejmout a vyčistit. Drobná komplikace by mohla nastat v případě, pokud bychom do stropní pozice osadili 140mm ventilátor a upevnili jej šrouby s vyšší hlavou. Magnetická páska totiž částečně překrývá krajní řadu otvorů pro šrouby. V takovém případě si však můžeme snadno pomoci odříznutím kousku pásky v místě kontaktu s hlavou šroubu. Páska je dostatečně široká, takže by přitom nemělo dojít k porušení těsnosti a pevnosti spoje.

SilverStone PS15 – pohledná skříň mATX v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama