silverstone-tj06-velikan-pod-vas-stul-s-nezvyklym-vnitrnim-usporadanim
PCTuning Článek

SilverStone TJ06 - velikán pod váš stůl s nezvyklým vnitřním uspořádáním

charles
Charles
9. 5. 2005 22:00 45 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Představení začíná - zevnějšek 2. Pohled dovnitř 3. Teplotní testy 4. Závěr 5. Avance C001 Terminator - stejný interiér, jiný obal

Počítačové skříně jsme tu měli už různorodé. Poslední dobou ale spíše jen samé extravagantní typy. Nastal tedy čas podívat se na něco z trochu jiného soudku. Představíme si dnes poněkud větší skříň s ocelovou konstrukcí, která má však čelo z hliníku. Zajímavé na ní je především vnitřní uspořádání, které je od běžného standardu odlišné (například poloha základní desky je zcela naopak). To doplňuje rozměrný windtunel po obou stranách zakončen 12cm nízkootáčkovými ventilátory. Design skříně působí poněkud majestátně a rozhodně reprezentativním dojmem.

Reklama
Reklama

Dnes se tedy zaměříme na skříň poněkud jiného kalibru, než jak tomu bylo poslední dobou. Zanechme stranou zpracování, které osloví opravdu jen úzkou skupinu lidí a vezměme si do hledáčku něco, co svým ztvárněním rozhodně nikoho neurazí. Cílený efekt by měl být dosažen kvalitní konstrukcí, vyřešeným systémem chlazení ale zejména designem, který se sestává z masivní hliníkové čelní masky, která jest zpracována opravdu obstojně a hlavně decentně. Zároveň se podíváme prvně na skříň celkem zvučného jména, kterým SilverStone bezpochyby je. Navíc tento model hned v několika směrech překvapí svým vnitřním uspořádáním. Pojďme se tedy již na tohoto velikána podívat blíže.

Už samotné ztvárnění krabice naznačuje, že zde půjde o něco extra. Majestátnost podtrhuje pohled na skříň odspodu nahoru, čímž působí díky perspektivě jako něco opravdu velkého.

Po vybalení se vám naskytne již ničím nebráněný pohled na tohoto krasavce. Sice bych se nerad pouštěl do hodnocení designu, jelikož jde samozřejmě o individuální záležitost, ale myslím, že v tomto případě by se mnou mnozí mohli souhlasit. Design působí dle mého reprezentativně a rozhodně si nemyslím, že by někoho tato skříň mohla urazit. Čelní maska je celá z celistvého kusu hliníku.

Pokud se podíváme na zadní část, tak zde spatříme ve spodní části perforaci pro 12cm ventilátor. To společně s umístěním záslepky I/O konektorů a pozic pro rozšiřující karty dává tušit, že je zde něco jinak. Základní deska se zde totiž instaluje na opačnou stranu, než jak jsme u většiny skříní již zvyklí. V podstatě by se dalo říci, že jde o způsob instalace desky ve stylu BTX, ale s ATX komponentami. Zní to možná trochu divoce, ale uvidíte sami, až se podíváme dovnitř. Fakt je ten, že k této skříni se budete dostávat odděláním pravé bočnice (při pohledu zepředu) namísto levé.

Dále je zde možné vidět, že společně se skříní zdroj nedostanete, takže bude nutná další investice (dle mého je toto u lepších skříní vhodnější řešení, jelikož stejně pak náročnější uživatelé používají jiné, mnohem kvalitnější zdroje, než jaké většinou ke skříním dostanou). Bočnice jsou v zadní části přichyceny plastovými západkami, které je možné posléze ještě znehybnit šroubky (samy o sobě moc nedrží). Při pohledu zezadu jsou v levé části kousek pod vrchní plastovou západkou výstupky pro umístění visacího zámku, kterým tak lze pravou bočnici uzamknout a své komponenty si tedy v případě potřeby jistou měrou zabezpečit.

Přestože je čelní maska zpracována takovým způsobem, aby nepůsobila nijak vyzývavě, tak i zde najdeme jisté designerské prvky. I když ne tak docela. V přední části se totiž nacházejí hned dva ventilátory (v dolní části o průměru 12cm a nad ním o průměru 8cm) díky čemuž je nutné jim zajistit přívod vzduchu skrze čelní masku. Proto je zde perforace, nicméně podlé mého velice vkusně zpracována. Uprostřed této oblasti se nachází tlačítko Power, Reset (též z hliníku) a LEDky znázorňující zapnutí počítače a činnost pevného disku (obě jsou modré barvy, díky čemuž tak umocňují chladný vzhled skříně).

Čelní maska je zde tedy celá z jednoho kusu hliníku a je na pravé straně přichycena panty. Po odemknutí klíčem na levé straně ji lze otevřít. Výhody a nevýhody otevírání klíčem namísto jen nějakého univerzálního mechanismu fungujícího jako pouhá západka jsou zřejmé a každému sedne něco jiného. Někomu klíč vyhovuje, jelikož bez něj zkrátka nelze čelní masku otevřít (po odklopení lze totiž vyjmout 3.5" a 5.25" mechaniky), ale pro někoho bude pro změnu představovat zbytečnou komplikaci, přičemž mnozí z nás jsou takoví, že stále něco někde zapomínají a klíček jde někde zapomenout opravdu lehce. Krytky 3.5" a 5.25" pozic jsou zde přichyceny dvojicí šroubků k čelní masce a jsou také z hliníku.

Po otevření je dále možné spatřit, že spodní části vévodí 12cm ventilátor (což není rozhodně zvykem - bývá tomu tak v zadní části pod zdrojem) a hned nad ním je další ventilátor o průměru 8 cm. To jsou celkem s tím zadním 3 ventilátory, které dostanete standardně jako výbavu skříně. Systému chlazení se však budeme věnovat až nehlédneme dovnitř, to nejzajímavější zůstává totiž zatím stále skryto.

V přední části se na levé straně nachází následující konektory: 4x USB 2.0, 1x IEEE1394, výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon. Všechny kablíky vedoucí od těchto konektorů jsou stíněné, což je důležité zejména pro vysokorychlostní rozhraní typu USB 2.0. Dále jsou dostatečně dlouhé, aby dosáhly kamkoli po celé skříní.

Při popisu zevnějšku ještě zmíním uchycování zdroje. Je nutné ze zadní části odšroubovat plechový rámeček, zdroj zezadu vsunout směrem dovnitř, posléze ke zdroji onen rámeček přišroubovat a ve finále zasunout zdroj na doraz. Pak stačí už jen přichytit přišroubováním rámečku zpět k zadní stěně. Toto řešení má své výhody, jelikož tak dochází k manipulaci se zdrojem mimo veškeré komponenty základní desky, avšak je nutné použít zdroj s opravdu dlouhými napájecími kabely. Jak uvidíte dále, je více než vhodné zde navíc použít zdroj, který má zespodu ventilátor.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning