SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 1. 2021 07:00 49

Seznam kapitol

1. Next Gen trochu kulhá na jednu nohu 2. PlayStation 5: Představení 3. Specifikace a technické detaily 4. Pohled dovnitř PS5
5. Vlastnosti PS5 a časy načítání her 6. Herní výkon a spotřeba 7. Hraní a herní tituly 8. Závěr: Hodnocení

Když pominu problém dostupnosti, mnozí hráči jistě řeší fundamentální otázku: koupit PlayStation PS5 s kontroverzním designem, nebo raději Xbox Series X? Dnes si ukážeme PS5 a srovnáme obě nové konzole po stránce výkonu, výbavy a funkcí. Rozhodnutí kterou, už musíte dořešit vy.

Reklama

Next Gen trochu kulhá na jednu nohu

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

V testu Xboxu Series X jsem v úvodu konstatoval, že jsme se dožili skutečně první vlny Next Gen konzolí. Tak to může vypadat, ovšem v zápětí jsme dostali lekci, že to tak žhavé nebude. Mluvím o Cyberpunk 2077, který jasně ukázal, že výkon nových konzolí je prostě na budoucí hry slabý. SONY ihned vyrukovalo s výkonnějším modelem PlayStation 5 Pro, který hodlá letos nebo příští rok uvést. Zdá se, že použitý hardware zastaral dřív, než se vůbec začaly konzole pořádně prodávat. To se ovšem netýká všech her.

Je to ale velké zklamání. I když nové konzole mají násobně vyšší výkon než starší generace, je otázka zdali to bude stačit na nadcházející hry. Tak nějak jsme všichni věřili, že osazením výkonného PC hardware do PS5 i Xbox SX získáme solidní herní výkon na nějaký čas. Zatím to ale vypadá, že už letos nebo příští rok bude Microsoft i SONY konzole upgradovat. To není dobré znamení, a je to výtka směřující spíše k vývojářům her.

PC se tak konzolím opět vzdaluje, když se měly oba světy spíše prolínat a spojovat. Zatím nebudeme házet „flintu do žita“ a počkáme na další stěžejní hry roku 2021 a uvidíme. Osobně stále na svou PS5 čekám a vzdát se jí nehodlám. Také slibované optimalizace herních enginů pro AMD hardware se stále nekoná, čekáme na to už víc než pět let. Ani letos to na změnu nevypadá.

Srovnání velikosti nového Xbox Series X a Xbox One X
i Zdroj: PCTuning.cz
Srovnání velikosti nového Xbox Series X a Xbox One X

Přesto je PS5 samozřejmě Next Gen se vším všudy. Má výkonný procesor Zen 2 s osmi jádry a šestnácti vlákny, výkonnou grafiku na úrovni RTX 2080, ultrarychlý disk i paměti. Další je kvalitní chlazení, tichý chod a hlavně nový ovladač. To vše pořídíte za 13 490 Kč.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Platí to samé jako u Xbox XS: Pokud byste chtěli podobně výkonný počítač postavit z běžných komponent, vyjde vás to se skříní, zdrojem a vším hardwarem na víc než 32 000 Kč. Koupě Xboxu/PS5 na hraní je tedy extrémně výhodná. Podobný výkon v klasickém PC za tyhle peníze nejde koupit. Navíc při současných cenách.

Konzoli Xbox Series X už jsem v testu měl, nyní tedy budu hlavně srovnávat. Něco má PS5 lepší, někde má výhodu Xbox. Já se samozřejmě zaměřím spíše na technickou stránku věci, tedy chlazení a spotřebu, herní výkon a ovládání. PS5 má také několik exklusivních her, na které se také zběžně podíváme.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama