SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 1. 2021 07:00 49

Seznam kapitol

1. Next Gen trochu kulhá na jednu nohu 2. PlayStation 5: Představení 3. Specifikace a technické detaily 4. Pohled dovnitř PS5
5. Vlastnosti PS5 a časy načítání her 6. Herní výkon a spotřeba 7. Hraní a herní tituly 8. Závěr: Hodnocení

Když pominu problém dostupnosti, mnozí hráči jistě řeší fundamentální otázku: koupit PlayStation PS5 s kontroverzním designem, nebo raději Xbox Series X? Dnes si ukážeme PS5 a srovnáme obě nové konzole po stránce výkonu, výbavy a funkcí. Rozhodnutí kterou, už musíte dořešit vy.

Reklama

Specifikace a technické detaily

Sony pár dní po Microsoftu také ukázalo několik slajdů k PS5. Proti prezentaci Xboxu jde ale o hodně slabý odvar a málo informací. Sony přeci jen není firma orientovaná na PC jako Microsoft, takže i prezentace je taková hodně jednoduchá, spíše zaměřená na trh spotřební elektroniky.

První z nich shrnuje základní vlastnosti SOC od AMD. Na procesorové straně je vybaven osmi jádry Zen 2 (Ryzen 3000) na pevném taktu 3,5 GHz. Podporuje velkou část featur DX12 Ultimate (SFS, DXR, VRS). Celá 16 GB paměť je založená na GDDR6 14Gbps s rozhraním 256–bitů. Významný faktor zrychlení všeho je také NVMe disk. Důležité jsou také výstupy HDMI 2.1 s podporou až 8K displejů nebo 4K 120 Hz. Freesync (VRR) zatím podporován není, přibude časem.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

V GPU, které je hodně podobné tomu v Xboxu, šlo Sony jinou cestou. Má méně prováděcích jednotek, ale na výrazně vyšším taktu. To dává jen o málo menší grafický výkon, než má Xbox. Hlavní architekt PS5 rozhodnutí dát méně jednotek a vyšší takt hodnotí jako výhodu proti Xboxu. Méně jednotek totiž dokáže procesor lépe vytížit a nedochází k situacím, kdy CPU nestíhá GPU krmit daty. To říká teorie.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Další slajd ukazuje SSD disk a jeho rychlost. Osazen je NVme disk s rozhraním PCIe 4.0. Proti Xboxu, který uvádí přenosovou rychlost jen 2,4 GB/s, je na tom PS5 významně lépe. Zdá se, že Sony využilo PCIe 4.0 naplno. Teoretické maximum je 5,5 GB/s. Výhodu vidím v použití zcela běžného disku jako rozšíření.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Poslední obrázek nám připomíná použití sběrnice PCIe 4.0 a kapacitu pevného disku z výroby. Kapacita 825 GB je pro několik her dostatečná, žádné terno to ale není. Naštěstí je tu možnost rozšíření.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Kompletní technickou specifikaci pak shrnuje naše tabulka. Osmijádrový Ryzen 3000 se SMT na taktu 3,5 GHz. Výkon bude někde mezi Ryzen 5 3600X a Ryzen 7 3700. Grafika s 36 CU což by mělo být 2048 shaderů, 144 TMU a 64 ROPs jednotek. Při taktu 2230 MHz by mohla mít grafická část výkon až GeForce RTX 2080. Paměť s kapacitou 16 GB a rychlostí 14 Gb/s je vybavená 256bitovou sběrnicí a propustností 448 GB/s. Paměť není rozdělená na dvě části jako u Xboxu. Systém paměť sdílí poměrem, který neznáme.

Základní disk je 825GB s rychlostí čtení 5,5 GB/s dekomprimovaných dat. Volná kapacita je asi 670 GB. Na disk se vejde cca 8 aktuálních titulů, u budoucích Next Gen her to bude jistě méně. Kapacitu lze rozšířit externím diskem nebo NVMe SSD.

O výstup se stará pouze jediný port, HDMI 2.1. S přibaleným kabelem jste schopní zprovoznit na vašich TV a monitorech rozlišení 4K a 120 Hz nebo 8K 60/30 Hz. VRR bude implementováno až budoucími updaty firmware.

Výbava dále čítá 3 porty 3 USB standardu 3.1 a ethernet. Bohužel jsme se nedočkali 10G ethernetu. WiFi je standardu 802.11ac Dual Band. Velká škoda je absence zvukového výstupu, stejně jako na Xboxu. Vše musíte připojit jen kabelem HDMI. To omezuje použití na mnoha monitorech, které nemají možnosti HDMI zvuku. Zde budete potřebovat nějaké 4K/120Hz rozbočovače. A těch je jako šafránu.

Hmotnost je 4,5 kg a zdroj má výkon 350 W. Rozměry jsou v tabulce spolu s cenou, která je hodně příjemná. Cena PS4 Pro začínala před pěti lety na 10 990 Kč. PS5 je dražší.

Škoda jen absolutně nulové dostupnosti. Dostupnost se měla zlepšit někdy na jaře. Prosakuje ale informace, že se nestihne ani léto a normální dostupnost se čeká až na podzim! Rok po uvedení na trh.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama