SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu | Kapitola 5

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 1. 2021 07:00 49

Seznam kapitol

1. Next Gen trochu kulhá na jednu nohu 2. PlayStation 5: Představení 3. Specifikace a technické detaily 4. Pohled dovnitř PS5
5. Vlastnosti PS5 a časy načítání her 6. Herní výkon a spotřeba 7. Hraní a herní tituly 8. Závěr: Hodnocení

Když pominu problém dostupnosti, mnozí hráči jistě řeší fundamentální otázku: koupit PlayStation PS5 s kontroverzním designem, nebo raději Xbox Series X? Dnes si ukážeme PS5 a srovnáme obě nové konzole po stránce výkonu, výbavy a funkcí. Rozhodnutí kterou, už musíte dořešit vy.

Reklama

Vlastnosti PS5 a časy načítání her

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Než se podíváme na hraní jako takové, rád bych představil několik nových funkcí, které nový PS5 přinesl. Některé jsou zajímavé a některé dokonce přelomové.

Performance Mode

První zmíním režim Performance Mode, což je volba ve hře, která se objeví pouze v případě, že ji vývojáři implementovali. Jde o to samé jako na Xboxu. Týká se zatím jen několika her. Hráč má možnost si ručně nastavit kvalitu zobrazení. V performance mode má možnost zvolit 60 fps ale při rozlišení 1080p nebo Graphics Mode ve 4K 30 fps. U nově uvedených her v roce 2021 se předpokládá, že bude častější 4K 60+ fps, ale u starších to není většinou na pořadu dne.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Dual Sense

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Největší Next Gen zážitek je kromě 4K hlavně ovladač. Ten má v sobě dva motorky a dva speciální reproduktorky, které ale místo rozechvívání membrány pouští vibrace do ovladače. Vibrace, které cítíte tak nedělá jednoduchý motorek ale zvukový soubor, který jde do reproduktoru a ten rozechvívá tělo ovladače lokálně na různých místech. Bezpečně poznáte, že jdete trávou nebo třeba po kamení, poznatelná je odezva na ledu, v dešti. Navíc dvě zadní tlačítka jsou schopné díky motorkům dávat proti prstu odpor, takže třeba střelba jde víc ztuha než jiné činnosti. Záleží jak implementují tyto věci do her vývojáři.

Quick Resume chybí

Tohle je značná nevýhoda PS5 proti Xboxu. ten má funkci Quick Resume, kdy můžete mít rozehraných několik her a bez ukončení mezi nimi přepínat a tak plynule navazovat kde jste skončili. U PS5 musíte každou hru ukončit a hrát jinou, v té předchozí tak přijdete o postup a musíte hrát od uložení. Naštěstí rychlý disk dokáže tuto chybějící vlastnost kompenzovat. Načítání her je rychlé a nemusí vás tedy trápit.

Časy načítání her

Proti předchozí generaci konzolí jsou časy načítání her extrémně rychlé. I když obě Next gen konzole používají SSD disk, nejsou časy načítání vždy stejné. PS5 je ve všech případech o kousek pomalejší. Hovoříme většinou ale o jednotkách sekund. Nevím čím je to způsobená, ale u některých titulů je mezi Xbox a PS5 rozdíl značný. Je ale také možné, že PS5 hry jsou z pohledu dat větší než ty na Xbox.

SONY PS5: Druhá Next Gen konzole v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama