PCTuning Článek

Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc

tomas-sulc
Tomáš Šulc
13. 4. 2012 01:00 128 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nároky her stagnují, ceny komponent klesají 2. Výběr procesoru, pamětí a základní desky 3. Grafická karta, HDD, zdroj a skříň 4. Testovací sestavy, hry a metodika 5. Alan Wake, Anno 2070 6. ArmA II: OA, AC: Revelations 7. Batman, Battlefield 3
8. Battlefield 3 9. Crysis, Crysis 2 10. DiRT 3, Just Cause 2 11. Mafia 2, Metro 2033 12. Serious Sam 3, Splinter Cell 13. The Elder Scrolls V: Skyrim 14. Závěr

Počítač na hraní her a co nejnižší cena? To není zrovna ideální kombinace. Ceny počítačových komponent však dlouhodobě klesají a byl jsem překvapen, jak slušné stroje se dají poskládat za deset a patnáct tisíc korun. Na tom levnějším si dobře zahrajete až do rozlišení 1600 × 900 px, výkonnější si poradí i s hrami ve Full HD rozlišení.

Reklama
Reklama


grafické karty jsou u herních počítačů nejdůležitější — pro levný stroj jsem zvolil AMD Radeon HD 6770, pro dražší nVidia GeForce GTX 560

Cílem článku je postavit co možná nejlevnější herní počítače, na grafické karty je proto kladen největší důraz. V případě počítače za deset tisíc je rozpočet nicméně velmi limitující a na grafickou kartu mám vyčleněnou čtvrtinu neboli dva a půl tisíce. Za tuto částku je dle mého názoru nejlepší volbou AMD Radeon HD 6770, vítěz nedávného testu grafických karet do čtyř tisíc korun. Karta sice nepatří do nejnovější generace Radeon HD 7000, ta však zatím nemá tak dobrý poměr cena/výkon jako starší modely a staršímu Radeonu navíc nic podstatného nechybí. Důležitý je především výkon a v tom zatím Radeon HD 6770 nezaostává a poradí si se všemi novinkami, byť je občas nutné snížit detaily. Co se týče konkrétního modelu, doporučit mohu třeba základní provedení od Gigabyte s cenovkou 2300 korun s daní.

U výkonnějšího počítače už na grafickou kartu zbyly čtyři tisíce, za což se dají pořídit výrazně výkonnější modely. Konkrétně jsem zvolil GeForce GTX 560 od nVidie, která podobně jako Radeon HD 6770 nabízí výborný poměr cena/výkon. U karty této kategorie si už můžete být jisti, že si na nejvyšší detaily zahrajete velkou většinu nových her i ve vysokých rozlišeních. Doporučit mohu zkoušenou kartu Asus s výborným chladičem DirectCU II. Její cena je cca 4100 Kč.


ceny pevných disků jsou poměrně vysoko a 500 GB proto musí stačit

Ceny pevných disků jsou kvůli záplavám v Asii v minulém roce stále poměrně vysoké a kde by bylo možné před rokem osadit 1TB disk, musí dnes stačit polovina. Ani 500 GB nicméně není úplně málo a měly by vystačit, než se ceny disků vrátí na původní úroveň. Konkrétně jsem pro oba testované počítače použil pevný disk Western Digital z řady Caviar Blue (model WD5000AAKX) s cenou okolo osmnácti set korun.


bohatě postačí základní DVD vypalovačka do pěti set korun s daní

Optické disky jsou dnes na ústupu, úplně bez optické mechaniky se však stále žít nedá. Kupovat do levných počítačů drahé Blu-ray mechaniky nemá žádný smysl, bohatě postačí základní DVD vypalovačka. A i při jejím výběru hleďte především na cenu, nejlevněji aktuálně vychází modely LG s cenou okolo čtyř set korun s daní.


u zdroje není třeba přehánět výkon — 350 W bohatě stačí, dbejte však na dobrou značku

Zdroj by měl být v první řadě kvalitní a s výkonem to není nutné příliš přehánět. Jak ukazují pravidelné testy spotřeby v recenzích grafických karet, i ve výkonné testovací sestavě se spotřeba s kartami střední třídy v zátěži pohybuje jen na hranici 300 W. Obě testovací sestavy jsem proto osadil zdrojem Enermax Naxn s výkonem 350 W, což bohatě postačuje a je zde i rezerva pro případný upgrade (přidání dalších disků, výměna procesoru za výkonnější apod.). Jedinou nevýhodou zdroje s cenou lehce pod tisíc korun je jen jeden napájecí konektor pro grafické karty, druhý (pro GeForce GTX 560) je nutné vyřešit redukcí.


na skříni je nutné šetřit a je vhodné se vlézt do tisíce korun

Poslední otázkou zůstává, kam celý počítač naskládat. Odpovědí mohou být například levné skříně řady Elite 300 od společnosti Cooler Master. Za tisíc korun dostanete sice levnou a jednoduchou, nicméně vcelku použitelnou skříň. Nezapomeňte jen přiobjednat druhý 120mm ventilátor k nasávání vzduchu, od výrobce je namontován pouze jeden vzadu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning