Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc | Kapitola 14
Seznam kapitol
Počítač na hraní her a co nejnižší cena? To není zrovna ideální kombinace. Ceny počítačových komponent však dlouhodobě klesají a byl jsem překvapen, jak slušné stroje se dají poskládat za deset a patnáct tisíc korun. Na tom levnějším si dobře zahrajete až do rozlišení 1600 × 900 px, výkonnější si poradí i s hrami ve Full HD rozlišení.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

Zatímco před pár lety byste za patnáct tisíc postavili maximálním možným způsobem osekaný počítač s integrovanou grafickou kartou a téměř žádným výkonem, dnes se za podobné peníze dá postavit poměrně slušný herní počítač, který naprosto plynule rozběhá velkou většinu nových her i ve vysokém rozlišení 1920 × 1080 px při nejvyšším nastavení detailů. Patnáct tisíc přitom není minimální možnou částkou, sestava s cenovkou deset tisíc korun příliš nezaostala a ačkoliv ukázala výkon znatelně nižší, stále velká většina her v testovaném rozlišení 1600 × 900 px běžela naprosto plynule.
Co se týče výběru komponent, největší důraz při výběru vždy dávejte na grafickou kartu. Na ni jsem vyhradil cca čtvrtinu celkového rozpočtu. Výrazně šetřit není dobré ani u procesoru, dvoujádrové procesory architektury Sandy Bridge jsou dle mého názoru pro počítače této kategorie ideální. Pokud chcete počítač co nejlevněji, postačí i základní modely řady Pentium. Vyhněte se však jednojádrovým modelům, ty jsou už příliš pomalé.

Kde se naopak šetřit vyplatí jsou základní deska, operační paměti či optická mechanika. U pamětí se řiďte jen kapacitou (4 GB postačí), na frekvenci a značku není potřeba tolik hledět. Stejně tak u základní desky platí, že vše nezbytně nutné nabízí i nejlevnější desky, vyšší modely ocení jen nároční uživatelé. Výhradně na cenu se pak dívejte u optických mechanik.
Nakupovat s rozumem je dobré při výběru pevného disku, zdroje a skříně. Pevné disky jsou dnes drahé a kupte proto raději levnější model s nižší kapacitou a za půl roku po vyrovnání cen kupte další s výrazně vyšší kapacitou. U zdroje vybírejte kvalitní značku, výkon však postačí základní, okolo 300 W. Podobná pravidla platí i při výběru skříně, relativně slušné modely lze koupit i v cenové relaci okolo tisíce korun.
Poděkování
Za zapůjčení většiny testovaného hardwaru děkujeme internetovému obchodu Alza.
Za zapůjčení základní desky Asus P8H61-M LE děkujeme internetovému obchodu Alfa.