PCTuning Článek

Stavba levných herních počítačů za 10 a 15 tisíc

Tomáš Šulc
Tomáš Šulc
13. 4. 2012 03:00 128 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Nároky her stagnují, ceny komponent klesají 2. Výběr procesoru, pamětí a základní desky 3. Grafická karta, HDD, zdroj a skříň 4. Testovací sestavy, hry a metodika 5. Alan Wake, Anno 2070 6. ArmA II: OA, AC: Revelations 7. Batman, Battlefield 3
8. Battlefield 3 9. Crysis, Crysis 2 10. DiRT 3, Just Cause 2 11. Mafia 2, Metro 2033 12. Serious Sam 3, Splinter Cell 13. The Elder Scrolls V: Skyrim 14. Závěr

Počítač na hraní her a co nejnižší cena? To není zrovna ideální kombinace. Ceny počítačových komponent však dlouhodobě klesají a byl jsem překvapen, jak slušné stroje se dají poskládat za deset a patnáct tisíc korun. Na tom levnějším si dobře zahrajete až do rozlišení 1600 × 900 px, výkonnější si poradí i s hrami ve Full HD rozlišení.

Reklama
Reklama


do nejlevnějšího počítače stačí základní Intel Pentium G620, výkonnější počítač jsem osadil Core i3-2100

Výběr komponent do levných herních počítačů začneme u procesoru. V první řadě máte na výběr mezi čipy Intel a AMD. Protože se potřebujeme vejít do velmi nízkých cenových limitů, není možné si příliš vybírat a bude nutné sáhnout po nejlevnějších řešeních na trhu s cenou okolo patnácti set korun u počítače za deset tisíc a dva a půl tisíce u počítače „za patnáct“. V tomto cenovém segmentu nabízí AMD i Intel podobně výhodné modely, volba značky tedy v zásadě záleží na preferenci jednoho či druhého výrobce. Osobně jsem zvolil procesory Intel, architektura Sandy Bridge je povedená a v budoucnosti se potenciálně nabízí lákavé možnosti upgradu na výrazně výkonnější modely.

Do počítače za deset tisíc jsem vybral procesor Pentium G620. Jde o model z nejnižší řady procesorů architektury Sandy Bridge a od procesorů řady Core i3 se liší absencí technologie HyperThreading (vrtuální jádra) a horším integrovaným grafickým jádrem. Ani jeden z těchto parametrů však u herního počítače nevadí. V ostatních aspektech je Pentium G620 plnohodnotný dvoujádrový procesor s frekvencí 2,6 GHz a 3 MB L3 cache. Cena procesoru se pohybuje okolo 1400 korun s daní.

Výkonnější počítač bude osazen procesorem vyšší řady Core i3, konkrétně půjde o model 2100. Od Pentia G620 se liší jak zmiňovanou podporou HyperThreading a lepším integrovaným grafickým jádrem, tak především pracovní frekvencí. Ta je u Core i3-2100 o 0,5 GHz vyšší. Samozřejmě si za to připlatíte, cena procesoru je cca 2600 korun s daní.


alternativní chladič procesoru není nutný, nicméně pomůže se ztišením

Pokud chcete opravdu tichý počítač a nechcete se spokojit s boxovaným chladičem, doporučuji koupi ověřeného chladiče Freezer 7 od společnosti Arctic Cooling. Je účinný, tichý a zejména se jeho cena pohybuje okolo pěti set korun. V zásadě však můžete ušetřit a postavit počítač i bez tohoto chladiče za použití chladiče dodávaného Intelem.


operační paměť DDR3 kupujte nejlevnější s rychlostí 1333 MHz a kapacitou 4-8 GB

Cena pamětí je v poslední době nebývale nízko, i tak se ale musíme držet při zemi. Jak ukázal nedávný podrobný test, připlácet za výkonnější paměti nemá velký smysl, bohatě postačí paměti na základní frekvenci 1333 MHz. Stejně tak nemá smysl koukat po značkách, všechny paměti jsou na tom velmi podobně. Řiďte se proto především cenou. Do nejlevnějšího počítače jsem zvolil jeden 4GB modul s cenou okolo pěti stovek, do dražšího počítače jsem osadil dva za dvojnásobek.


do počítače za deset tisíc postačí nejlevnější dostupné desky, do patnáctitisícového stroje může být o něco dražší

Také na základních deskách je nutné šetřit, navíc i nejlevnější modely v drtivě většině případů nabízí vše, co může hráč potřebovat. Pro nejlevnější sestavu za deset tisíc jsem zvolil základní desku Asus P8H61-M LE s čipovou sadou Intel H61. Jde o úplný základ s cenou 1300 korun, nicméně deska pro méně náročného hráče nabízí v zásadě vše potřebné — PCI Express ×16 slot pro grafickou kartu, dva sloty pro DDR3 paměť s podporou až 16 GB, PCI Express i PCI rozšiřující slot, čtyři SATA 3 Gb/s porty pro pevné disky, množství USB 2.0, gigabitový ethernet, integrovaný zvukový kodek atd. Jistě, chybí například USB 3.0 či SATA 6 Gb/s a deska má jen dva porty pro ventilátory, nicméně bez těchto drobností se lze vcelku pohodlně obejít.

Pro dražší počítač jsem vybral desku GA-H67MA-GSB3-B3 od společnosti Gigabyte. I v tomto případě jde o levný model s cenou na hranici dvou tisíc korun. Deska je postavena na čipsetu Intel H67 a nabízí vše, co můžete potřebovat včetně USB 3.0 portů a SATA 6 Gb/s. Pro běžného uživatele není důvod ke koupi desky vyšší kategorie.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning