Televize s rozlišením 4K a 8K? Super, ale kde vzít obsah?!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Televize s rozlišením 4K a 8K? Super, ale kde vzít obsah?!

Televize s rozlišením 4K a 8K? Super, ale kde vzít obsah?! | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

16. 5. 2014 11:00 53

Seznam kapitol

1. Den Toshiby 2. Rozlišení 4K v notebooku 3. Budoucnost televize: 4. Když jsou standardy sto let za... technologií
5. Digitální „kvalita“ 6. Nová vlna starých hitů? 7. Chcete obsah ve 4K? Vyrobte si ho sami

Zatímco Jan Neruda se snažil zbavit svého slamníku a tázal se u toho „Kam s ním?“, my máme v jistém smyslu problém opačný. Full HD televize jsou standardem, do našich domácností se začínají tlačit televizory s rozlišením 4K a na horizontu je 8K, ale nemáme na tom co přehrát. Takže: Jak do nich něco dostaneme?

Reklama

Takže pokud nebude zpočátku k dispozici příliš velká nabídka kvalitního 4K obsahu, to nejlepší, co si budete moci pustit, bude upscalované 1080p, a většina obsahu z YouTube bude vypadat jako pohyblivá verze Rorschachova testu, co vás vlastně má motivovat ke koupi pekelně drahé 4K televize? Vzhledem k tomu, jak překvapeně se tvářily Radiokomunikace na nárůst datového provozu potřebného pro HD vysílání, můžeme čekat, že v roce 2020 budou u UHD vysílání vypadat znovu stejně překvapeně. A klasické DVB-T bych na 4K televizi vážně sledovat nechtěl. (Navíc uvažte, že čím větší je úhlopříčka televize, tím lépe z ní bude vylézat Sadako z horroru The Ring!)

Televize s rozlišením 4K a 8K? Super, ale kde vzít obsah?!
i Zdroj: PCTuning.cz

Zdá se, že tou nejatraktivnější možností je použít takovou televizi k zobrazování toho, co vidíte obvykle v reklamách – na domácí fotky a videa. Ty lze už dnes vytvářet ve vysoké kvalitě a na 4K televizích budou vypadat výborně. Další možností je připojit si k televizi konzoli / PC / bůh ví, na čem se bude hrát v roce 2020, pokud to ze sebe dokáže vymáčknout 4K. Zkrátka a dobře to vypadá, že si alespoň zpočátku budeme muset pomoci sami.

Televize s rozlišením 4K a 8K? Super, ale kde vzít obsah?!
i Zdroj: PCTuning.cz

Můžeme doufat, že se za šest let mocně posílí konektivita, začne se nabízet velmi kvalitní obsah poskytovaný blízko ležícími servery a přijdou levná fyzická média s obrovskou kapacitou, ale přece jenom jsem za svůj život uvykl mírné skepsi.

Ale tohle není problém ani Toshiby, ani výrobců televizního hardware obecně. Ti to mají našlápnuté a můžou nám dodávat obří zobrazovače s vysokou kvalitou velmi rychle. Stále jsme a asi i budeme omezeni hlavně nabídkou kvalitního obsahu, který nás musí přesvědčit, že upgrade na 4K má smysl.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama