Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega

Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 8. 2020 03:00 35

Seznam kapitol

1. Zatím jen v OEM a PRO segmentu 2. Co přináší APU „Renoir“ 3. Frekvence procesoru 4. Testovací systémy a specifikace 5. Specifika paměti DDR4 na APU „Renoir“
6. Měření aplikačního výkonu 7. Měření herního výkonu (1080p) 8. Měření výkonu iGPU Vega 8 9. Spotřeba procesorů 10. Hodnocení a závěr

Po dlouhém čekání, se na náš trh konečně dostala nová osmíjádrová APU generace „Renoir“. Zatím jen ve verzi OEM a PRO, ale pro ilustraci o výkonu a vlastnostech nové generace Ryzenů s integrovanou grafikou Vega pro stolní PC, na jejichž uvedení pro koncové zákazníky teprve čekáme, nám to zatím postačí.

Reklama

Co přináší APU „Renoir“

Důležité je vědět, že APU této řady nepodporují PCIe 4.0 jako jiné Ryzeny 3000. Je to hlavně z důvodu úspory elektrické energie. Hlavní předností SoC APU je fakt, že všechno potřebné integruje v sobě. Zajímavý je zejména hub USB–C hub, který vše řídí bez potřeby dalších řadičů. Je možné připojit až čtyři monitory. APU samozřejmě není postavené na čipletech, ale jde o monolit. Proto jsme na něj také tak dlouho čekali, výroba jistě nebyla snadná. I když je jádro stejné jako u Ryzenů 3000, došlo ke změně pamětí cache. L3 má pouze čtvrtinovou kapacitu, místo 32 MB jen 8 MB. To bude mít dopad na výkon, když procesor bude muset častěji sahat do operační paměti.

Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega
i Zdroj: PCTuning.cz

Největší novinka je ale GPU, Vega poprvé na 7 nm výrobě. Počet vše exekučních jednotek se snížil, přesto AMD dosáhlo o 60 procent vyšší grafický výkon. Hraje roli vyšší frekvence o 50 procent, ale také vyšší propustnost pamětí. Ty jsou o 10 procent rychlejší. Podobně vysokého výkonu by nebylo možné dosáhnout beze změn v jádře.

Důležitá je také podpora formátů v Multimediálním enginu nového APU. Všechny podporované formáty, které umí engine dekódovat i kódovat vidíte na obrázku.

Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega
i Zdroj: PCTuning.cz
Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega
i Zdroj: PCTuning.cz

Pozor na paměti a TDP!

Možná už jste nějakou recenzi nových APU na webu viděli, mnohé z nich jsou ale s menším hendikepem. Někteří uživatelé si všimli, že latence pamětí jsou někde výrazně vyšší než u Ryzenů 3000. PRO verze procesorů AMD má totiž primárně zapnutou funkci TSME (Transparent Secure Memory Encryption). Jde o bezpečnostní instrukční sadu x86 používanou k ochraně obsahu paměti jejím zakryptováním. Přístup k paměti se tím samozřejmě zpomaluje, tuto funkci je nutné vypnout v BIOSu. Vypnutím dojde k poklesu latencí o 15 procent.

Druhý problém s výkonem může nastat při špatně zvoleném profilu v BIOSu. Všechny desky umí přepínat mezi TDP procesorů APU, hodnoty jsou 35 W, 45 W a 65 W. Tato volba dále ovlivňuje limit PPT, který je u 65 W APU oficiálně 88 W, POZOR ale pouze pro CPU část. Celkový limit celého APU je o 40 W vyšší. Zde záleží jak je nastaven BIOS konkrétní desky a skutečné PPT. Maximální spotřeba celého APU při vytížení CPU i GPU je až 125 W. Více si řekneme v kapitole spotřeby.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama