Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega
Článek Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega

Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega

Z. Obermaier

Z. Obermaier

18. 8. 2020 03:00 35

Seznam kapitol

1. Zatím jen v OEM a PRO segmentu 2. Co přináší APU „Renoir“ 3. Frekvence procesoru 4. Testovací systémy a specifikace 5. Specifika paměti DDR4 na APU „Renoir“
6. Měření aplikačního výkonu 7. Měření herního výkonu (1080p) 8. Měření výkonu iGPU Vega 8 9. Spotřeba procesorů 10. Hodnocení a závěr

Po dlouhém čekání, se na náš trh konečně dostala nová osmíjádrová APU generace „Renoir“. Zatím jen ve verzi OEM a PRO, ale pro ilustraci o výkonu a vlastnostech nové generace Ryzenů s integrovanou grafikou Vega pro stolní PC, na jejichž uvedení pro koncové zákazníky teprve čekáme, nám to zatím postačí.

Reklama
Reklama

Spotřeba procesorů

Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega

Spotřebu měřím nyní jinak než dříve. Jelikož mají všechny moderní procesory vypracovanou metodu na hlídání všech svých elektrických veličin, jako je proud všemi obvody a napětí, které lze pomocí nástrojů monitorovat. Ono to souvisí s Boostem, který tyto údaje potřebuje velmi přesné. Rozhodl jsem se měřit spotřebu právě tímto způsobem.

Aplikace hwinfo dokáže velmi přesně sledovat hodnoty napětí a proudu procházejícím procesorem a vypočítat jeho spotřebu. Stačí jen zatížit CPU v jiné aplikaci a odečíst spotřebu v hwinfo. Měříme takhle čistě jen procesor bez vlivu kaskády a dalších obvodů. Na Wattmetru jen kontroluji poměrnou spotřebu, jestli to sedí. A sedí to perfektně. Jde nyní o velmi přesné měření spotřeby, což dříve neplatilo.

Test AMD Ryzen 7 PRO 4750G: 8 jader Zen 2 s grafikou Vega

V grafu je několik scénářů, které vás u APU Ryzen 7 mohou potkat. Nejprve se podívejte na spotřebu v režimu 35 W a 45 W, v grafu je čistě procesorová zátěž. Jak vidíte, AMD už je na tom stejně jako Intel, z papírových hodnot TDP si nic nedělá. U nastavení 35 W byl příkon 74 W, u režimu 45 W pak 86 W. V režimu 65 W (PPT 88 W) si pak procesor řekne o 116 W. To je celkem dost na procesor, který má papírově 65 W. Jak jsem řekl už dříve, APU má PPT jiné než Ryzeny 3000. Má 88 W pro CPU a 42 W pro GPU. Celé APU má nastaveno PPT 130 W. Maximální příkon plně zatíženého procesoru a iGPU je 128 W. Víc kvůli limitu nelze dosáhnout. Zajímavá je také hodnota 116 W plné procesorové zátěže vůči Ryzenu 7 3700X, který je úspornější. Jde vidět, že správa energie u monolitického křemíku není tak efektivní jako u čipletů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning