PCTuning Článek

Test herních sestav za 25 tisíc – Alza, CZC, Mironet, T.S. Bohemia

Z. Obermaier
Z. Obermaier
6. 12. 2016 02:00 100 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Pravidla testu a specifikace 2. CZC Gaming SKYLAKE 1060 3. Mironet Level 1 4. BARBONE Eagle Silver 5. Alza Gamebox Neo 1060+
6. Srovnání výkonu počítačů 7. Herní testy – 1920 × 1080 (1) 8. Herní testy – 1920 × 1080 9. Závěr

Sháníte vánoční dárek v podobě počítače? Dobrou volbou mohou být hotové sestavy. Po roce jsme opět oslovili jejich velké české výrobce s jednoduchým požadavkem — rádi bychom si koupili co nejvýkonnější počítač na hry za 25 tisíc korun s daní.

Reklama
Reklama

Srovnání výkonu počítačů

Než se podíváme na přímé srovnání výkonu všech čtyř počítačů, porovnejme ještě jednou v přehledné tabulce konfiguraci počítačů.

Alza a CZC mají obě procesor Core i5-6400, ten pracuje na základní frekvenci 2,7 GHz (Turbo 3,3 GHz). To není nijak závratná frekvence, výkon nebude nijak extrémní. Sestavy z TSB a Mironetu jsou postavená na o kousek lepším Core i5-6500 s frekvencí 3,2 GHz (Turbo 3,6 GHz). Tedy bude opravdu o kus výkonnější. Druhý řádek ukazuje použitý chladič procesoru. Všechny počítače mají slušné chladiče.

Pokud se podíváme na základní desky, všechny jsou založené na čipsetu B150. Ve všech případech jde ale o levná, a osekaná řešení. Deska s čipsetem B150M disponuje jen osmi PCI-e linkami v PCH čipu, nepodporuje M.2 disky ani jiné PCI-e ×4 disky. Rozšíření tedy nebude snadné, ale jde o levné počítače, je jasné, že bylo třeba dělat kompromisy.

Zajímavé jsou také osazené paměti. Všechny sestavy, kromě té z TSB, mají 2× 8 GB pamětí. Výkon v dual-channelu je výrazně vyšší než při jednom modulu. Také kapacita 16 GB je dnes naprostý základ, kdy Barbone s polovinou přímo volá po brzkém upgradu o další modul. Tři výrobci se ale vešli do cenové hladiny (jakž-takž) i se dvěma moduly. Nebude to tedy takový problém.

Grafické karty jsou stejné, všechny sestavy mají GeForce GTX 1060, bohužel jedna s 3 GB pamětí. Ostatní mají vždy 6 GB, což je určitě lepší. Pro rozlišení, kam tento počítač míří, ale nebude rozdíl tak výrazný. Je ale jasné, že při obdobné ceně je sestava s 6GB kartou lepší volba. Výkon ve hrách bude víceméně stejný. Je s podivem, že nikdo neosadil radeon RX 480, je levnější a výkonem se příliš neliší. Jen spotřeba by byla vyšší.

Diskový prostor počítačů je také víceméně jako přes „kopírák“. Všechny sestavy spoléhají na SSD disk o kapacitě 240–250 GB, a také úložiště 1 TB v podobě mechanického disku. Zda mají ale také všechny stejný výkon, zjistíme dále v této kapitole.

Co se týká skříní a další výbavy, jsou použité celkem slušné skříně. Všechny jsou od dobrých výrobců, ovšem jde samozřejmě o nejlevnější řešení z nabídky. Všechny počítače mají DVD mechaniku a operační systém v ceně. Lepší zdroj nese pouze sestava Mironetu a Alzy, ostatní počítače si musí vystačit s levnými OEM zdroji. Důležitá je také záruka. U CZC jsou to dva roky, u Mironetu, Alzy a TSB jsou to shodně tři roky. U Mironet máte zdarma čištění počítače, u TSB si můžete nechat stroj servisovat zdarma další tři roky po konci záruky.

Srovnání výkonu

V celkovém testu herního výkonu, kde je kladem důraz především na grafickou kartu, není žádný vítěz. To se ale dalo čekat, stejná grafika jen s mírně rozdílnými frekvencemi podává ve všech počítačích stejný výkon. Zde není co řešit, všechny sestavy obstály stejně, není většího rozdílu.

V procesorovém výkonu je situace poměrně vyrovnaná, i přes to, že sestavy CZC a Alza jsou osazené slabším procesorem. Ten se ukázal mírně slabší v multi-thread testu Cinebench, ale rozdíl je téměř zanedbatelný. U dalších testů je situace vyrovnaná více. Zdali zvolit Core i5-6400 nebo Core i5-6500? - Zvolte vyšší model, několik procent výkonu navíc za stejnou cenu se vyplatí.

Testy pamětí a jejich propustnosti jsou zajímavé. Velký propad rychlosti pamětí počítače s jedním modulem proti dvěma modulům jsem čekal. Jak vidíme, výkon ve čtení a zápisu jev podstatě poloviční. Z tohoto pohledu vypadá výkon chabě, jak ale ukázaly testy v reálných aplikacích výše, není dopad na výkon nijak zásadní. V podstatě je jedno, zdali máte jeden nebo dva moduly. Problém může být jen v kapacitě a pocitu, že výkon v benchmarku je zkrátka poloviční. Pro případný budoucí upgrade je ale jeden 8GB modul lepší volba než dva 4GB.

Posledním testem je výkon primárního pevného SSD disku. Nejvyšší výkon má Alza s diskem Samsung, je zvláštní, že stejný disk má i CZC a Mironet, jejichž výkon je znatelně horší. Možná je v počítači Alza osazena nějaká nová revize disku. SSD Kingston v počítači Barbone je nejslabší – osazený disk Kingston tedy není žádný rychlík.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning