Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)
Mobilní zařízení Článek Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)

Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF) | Kapitola 13

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

29. 10. 2012 03:00 43

Seznam kapitol

1. Goldmax Scorpius a jeho hardware 2. Představení GeForce GTX 680M a Radeon HD 7970M 3. Materiály a zpracování, konektory, reproduktory 4. Klávesnice, chlazení, výdrž na akumulátor 5. Specifikace, metodika testování 6. Alan Wake, ArmA II 7. Battlefield 3, Crysis
8. Crysis 2, F1 2012 9. GTA: EFLC, Just Cause 2 10. Mafia II, Max Payne 3 11. Metro 2033, Sleeping Dogs 12. Fotogalerie 13. Závěr

Dostali jsme příležitost pro vás připravit unikátní test grafických karet do notebooků. Ve spolupráci se společností Goldmax jsme zajistili notebook Scorpius a k němu hned čtyři grafické karty — dvě nVidia GeForce GTX 680M a dva AMD Radeony HD 7970M. Kromě srovnání všech čtyř kombinací jsme samozřejmě zhodnotili i samotný počítač.

Reklama
Reklama

AMD Radeon HD 7970M (CF) vs. nVidia GeForce GTX 680M (SLI)

Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)

Protože jsme se v článku zaměřili na dvě problematiky, je nutné rozdělit i závěr. Nejprve se podívejme na výsledky testu nejvýkonnějších mobilních grafických karet na trhu, který je naprosto unikátní. Z něho vyšly vítězně karty AMD Radeon HD 7970M. Ty vycházejí z desktpového Radeonu HD 7870 a liší se jen sníženými takty na jádře, takže jsou proti „stolnímu vzoru“ přibližně o deset procent pomalejší.

GeForce GTX 680M vychází z výkonnější desktopové GeForce GTX 670 a má tedy lepší předpoklady k vítězství. Frekvence GTX 680M jsou však snížené výrazně více než u HD 7970M, především u pamětí je rozdíl dramatických 6,0 z GTX 670 vs. 3,6 GHz u GTX 680M. Karty architektury Kepler jsou přitom na frekvenci pamětí a paměťovou propustnost velmi náchylné, papírově silnější karta je tak ve výsledku slabší. Při srovnání GeForce GTX 680M a Radeonu HD 7970M je rozdíl přibližně desetiprocentní ve prospěch Radeonu, u srovnání SLI a CrossFire zapojení je rozdíl menší a pohybuje se okolo čtyř procent. Je to dané tím, že karty GeForce v SLI výrazně lépe škálují.

Častou otázkou je u multi GPU řešení problematický micro stuttering neboli trhání hry dané nerovnoměrnými prodlevami mezi jednotlivými snímky (prodleva je u některé dvojice snímků tak velká, že i při velkém průměrném frameratu se hra zdá být trhaná). Zde je nutné říct, že se situace pomalu lepší, především nVidia v tomto ohledu udělala u architektury Kepler velký krok kupředu. Ani při testování dvojice Radeonů jsem ale micro stuttering nezaznamenal.

Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)

Ve spotřebě jsou na tom karty srovnatelně, naměřil jsem rozdíl v řádu jednotek Wattů. Výhodou nVidie je podpora technologie přepínání grafických karet Optimus, AMD však před časem představilo vlastní řešení Enduro. Je ale pravda, že Optimus je v současnosti po několika letech na trhu výrazně lépe odladěný.

Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)

Podíváme-li se na ceny v konfigurátoru notebooku Goldmax Scorpius, je situace přesně opačná, než by měla být. GeForce GTX 680M je proti Radeonu HD 7970M dražší o víc než sedm tisíc s daní, v konfiguraci dvou karet je pak rozdíl dvanáctitisícový v neprospěch karet GeForce. Je dlouhodobě známé, že si nVidia své nejvýkonnější mobilní karty velmi dobře cení, tento rozdíl je však skutečně dramatický.

Při výběru výkonné grafické karty do notebooku je volba jasná. Máte-li podobně jako u notebooků Goldmax na výběr, jednoznačně preferujte výkonnější a především výrazně levnější AMD Radeon HD 7970M (případně v extrémních případech CrossFire řešení). Radeony sice nemají tak vyladěnou podporu technologie přepínání grafických karet, to ale nemůže vynahradit mnohatisícový rozdíl v ceně. Navíc ani Optimus stále nepodporuje každý notebook s mobilní kartou GeForce.

Goldmax Scorpius

Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)

Společně s mobilními grafickými kartami jsem testoval i samotný notebook Goldmax Scorpius. Jde o velký 17" přenosný počítač, který patří do kategorie desktop replacement. To znamená, že je určen jen pro občasné přenášení, denní nošení například do školy nebo do práce je vzhledem k velkým rozměrům a hmotnosti šest kilogramů včetně zdroje naprosto nereálné. Notebook kategorie desktop replacement dává skutečný smysl jen v poměrně malém procentu případů, kdy na svých cestách potřebujete mít vlastní počítač s vysokým výkonem. Například fotograf, který v zahraničí po večerech na hotelu upravuje fotky. Dalším příkladem je uživatel, který dělá práci náročnou na výkon počítače nebo často hraje hry a chce mít vše dostupné i o víkendech strávených na chalupě. Notebook tam snadno převeze autem, přestěhovat celý stolní počítač by však bylo nepraktické a zdlouhavé. Ve většině ostatních případů se vyplatí koupit klasický výkonný stolní počítač na hraní/práci a k němu malý notebook na cestování. Získáte jak vyšší výkon sestavy, tak především výrazně ušetříte.

Ve výše zmíněných situacích, kdy je koupě desktop replacement notebooku rozumná, musí být splněna ještě jedna podmínka — movitost zákazníka. Notebook Goldmax Scorpius skutečně není nejlevnější, ve výkonné konfiguraci s příplatkovým displejem, procesorem Core i7-3740QM, 16 GB paměti, kombinací 256GB SSD/750GB disku na data a dvěma AMD Radeony HD 7970M v CrossFire (při volbě jen jedné karty může být lepší volbou menší model Racer 2.0) vás včetně licence pro Windows vyjde na osmdesát tisíc s daní. Cenu lze snížit vyjednáním individuální slevy a využitím akčních nabídek, viz odkaz na recenzi Racer 2.0 a slevy na webu Goldmax. Reálnou cenu by tak mělo být možné posunout až o deset tisíc korun dolů. I sedmdesát tisíc korun je však skutečně hodně a za notebook může takové peníze utratit jen málokdo. Pokud na to ale máte a výkon počítače dokážete využít, je Goldmax Scorpius dobrý notebook kategorie desktop replacement, se kterým jsem byl spokojen. Svým výkonem překoná drtivou většinu stolních počítačů. Jeho jednotlivé klady a zápory jsou podrobně rozebrány v článku a shrnuty v závěrečné tabulce.

Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)


PCTuning Bronze Award, říjen 2012
Goldmax Scorpius
„celkově povedený notebook kategorie desktop replacement“

Test mobilních grafik — GTX 680M (SLI) vs. HD 7970M (CF)

Poděkování

Děkuji společnosti Goldmax Laptops za zapůjčení testovaného notebooku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning