Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD

Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD | Kapitola 17

Petr Kupský

Petr Kupský

19. 8. 2019 03:00 31

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba V300 3 TB 3. Toshiba S300 4 TB 4. Toshiba N300 4 TB 5. Toshiba MG Series 4 TB 6. Western Digital Blue 3 TB 7. Metodika testování a testovací sestava 8. HD Tune Pro 5.5 – Benchmark 9. HD Tune Pro 5.5 – Random Access
10. HD Tune Pro 5.5 – Butterfly seek 11. AS SSD Benchmark 12. PCMark 8 13. Kopírování složky se soubory 14. Herní testy 15. Adobe Photoshop 16. Spotřeba a teplota 17. Hluk 18. Závěrečné hodnocení

V dnešním testu si prověříme čtveřici modelů klasických pevných disků Toshiba a jednoho disku Western Digital v cenově zajímavých variantách s kapacitou 3 – 4 TB. Tím doplníme naše portfolio již dříve testovaných 3,5" disků v pozici datového úložiště počítačové sestavy po boku systémového SSD.

Reklama

Hluk

Dostáváme se k parametru, který se u pevných disků nejhůře hodnotí. Teoreticky je možné sestavení zcela pasivní testovací sestavy, kterou umístíme do odhlučněného boxu a hlukoměrem stanovíme hladinu hluku v decibelech, kterou pak můžeme snadno porovnávat. Jenže co si máme představit například pod hodnotami 25 dB a 28 dB? Že v druhém případě je hluk dvojnásobný? Bude nás ten hluk rušit? To, jestli určitý hluk skutečně vnímáme jako rušivý, nezáleží jen na jeho intenzitě, ale také na jeho frekvenci, kterou lidské ucho vnímá s různou citlivostí.

Z tohoto důvodu, ale také proto, že nemám vytvořeny podmínky k laboratornímu měření, jsem hlučnost testovaných disků opět hodnotil pouze subjektivně. Výsledky takového posouzení jsem do celkového hodnocení nezapočítával. V otázce hlučnosti totiž hraje významnou roli také faktor kusovosti, kdy se dva totožné výrobky nemusí vždy chovat stejně.

Abychom si udělali představu o charakteru hluku, který testované disky produkují, zaznamenal jsem jejich projev do zvukového souboru. Záznam jsem uskutečnil ze vzdálenosti 30 cm od otevřené bočnice v přímé viditelnosti na zadní stranu disku. V testovací sestavě jsem přitom vypnul vlastní pevný disk D, ventilátor zdroje a všechny ventilátory skříně mimo chladiče procesoru a chladiče grafické karty. Oba zdroje hluku na minimálních otáčkách byly zastíněny základní deskou, takže zvukový záznam prakticky neovlivnily.

Prvních deset vteřin každého zvukového záznamu běží testovaný disk bez zátěže, takže se projevuje pouze hlukem rotujících ploten. Okolo desáté sekundy spouštím test náhodného přístupu na disk pomocí HD Tune. Poznáte to podle zaznamenaného zvuku kliknutí tlačítka myši. Tento test znamená extrémní zátěž na záznamové hlavy, které zběsile létají v celém rozsahu plochy ploten. Je to případ, kdy disk vydává absolutně největší hluk. V praxi však taková situace nastává jen ojediněle.

Předem prozradím, že z aktuálně testovaných disků je bezpochyby nejtišší WD Blue. Jako první tedy uvedu zvukovou ukázku tohoto disku, podle níž si nejlépe nastavíme hlasitost poslechu. Později bude potřebné již jen mírné doladění úrovně hlasitosti. Dobrým vodítkem přitom bude intenzita zvukového projevu kliknutí myši okolo desáté sekundy záznamu, která musí být u všech nahrávek stejná.

Western Digital Blue 3 TB

záznam v MP3 ke stažení

Úsporný disk WD Blue za provozu v uzavřené skříni rozhodně neuslyšíme. Jeho nízké otáčky rotujících ploten jsou patrné pouze poslechem z bezprostřední blízkosti otevřené skříně. Projevují se lehounkým ševelením, které nedoprovází žádné vibrace. Už ve vzdálenosti půl metru od otevřené skříně jsem disk zcela přestal vnímat. Z téže vzdálenosti jsem pak stěží rozeznal okamžik, kdy se záznamové hlavy daly do pohybu. Během provozu disku jsem nezaznamenal žádný rušivý zvuk. Jedná se snad o nejtišší disk, který jsem měl kdy možnost otestovat. Během přehrávání záznamu si stáhněte hlasitost tak, aby šum otáčejících se ploten v prvních deseti vteřinách byl na úplné hranici slyšitelnosti. Možná vás překvapí, že po zřetelném kliknutí myši se úroveň hluku prakticky nezvýší. Jemný zvuk záznamových hlav při pozorném poslechu v okolním tichu však nakonec rozeznáte.

Toshiba V300

záznam v MP3 ke stažení

V případě modelu Toshiba V300 zde máme nízkootáčkový disk, který opět v uzavřené počítačové skříni neuslyšíme. Hluk otáčejících ploten i seek byl velmi tichý, přesto jej subjektivně vůči parádnímu WD Blue hodnotím jako lehce silnější. Otáčení ploten doprovázely trvalé jemné vibrace, které se projevovaly akusticky hlubokým, ale relativně slabým brumem. Seek neměl na vibrace disku pocitově žádný vliv.

Toshiba S300

záznam v MP3 ke stažení

Zvukový projev disku Toshiba S300 je přes nízké otáčky ploten o něco horší, než u modelu V300 a citlivější uživatelé jej za provozu v uzavřené skříni zřejmě uslyší, zejména během pohybu záznamových hlav (seeku). Ševelení ploten je u otevřené skříně slyšet zřetelně, ale není to tak intenzivní hluk, který by pronikal ze skříně po uzavření. Oproti modelu V300 je seek hlučnější, navíc je doprovázen intenzivnějšími vibracemi přenášejícími se i přes silentbloky šuplíku do konstrukce skříně a projevujícími se hlubokým duněním. Záznam tohoto dunění v plné intenzitě nebylo v technických možnostech záznamového zařízení. V praxi se s tak intenzivním seekem (jako v testu) příliš často nesetkáme, takže nenároční zákazníci budou s provozními vlastnostmi disku S300 spokojeni.

Toshiba N300

záznam v MP3 ke stažení

U vysokootáčkového disku Toshiba N300, určeného pro použití v NAS systémech, nepatří hlučnost mezi nejdůležitější vlastnosti a výsledek tomu odpovídá. Samotné otáčky ploten disku v klidovém stavu jsou docela výrazně slyšet a rozhodně nezaniknou ani v uzavřené skříni. Navíc jsou mimo klasické ševelení doprovázeny hlubokým hučením, přestože vibrace jsou v tomto režimu jen slabé. Naopak během seeku se rychlý pohyb záznamových hlav projevuje silnými vibracemi, které třepou celým šuplíkem v koši s disky, což doprovází patřičný zvukový projev. Je otázkou, jakou mírou se v tomto případě projevuje kusovost, ale testovaný disk by si pro kultivovaný provoz v počítačové sestavě vyžádal použití speciálního boxu pro eliminaci vibrací a utišení.

Toshiba MG Series

záznam v MP3 ke stažení

Obdobné hodnocení akustických vlastností si zaslouží vysokootáčkový disk Toshiba MG, který používá stejnou mechanickou konstrukci jako N300. Samotné otáčky ploten disku v klidovém stavu jsou však o něco tišší, přesto je zřejmě v uzavřené skříni uslyšíme. Potěšitelné je, že v klidu disk netrpí vibracemi (jsou jen velmi jemné), takže výsledný hluk nedoprovází žádné hučení. Ovšem seek se u modelu MG projevuje extrémně silnými vibracemi, které rezonují celým košem. Tímhle by se daly zatloukat nýtky.

Na závěr musím ještě upozornit, že testem náhodného přístupu v této disciplíně jsem navodil ten nejhorší možný scénář pro pohyb záznamových hlav, ke kterému během praktického používání disku obvykle nedojde.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama