Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD

Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD | Kapitola 10

Petr Kupský

Petr Kupský

19. 8. 2019 03:00 31

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba V300 3 TB 3. Toshiba S300 4 TB 4. Toshiba N300 4 TB 5. Toshiba MG Series 4 TB 6. Western Digital Blue 3 TB 7. Metodika testování a testovací sestava 8. HD Tune Pro 5.5 – Benchmark 9. HD Tune Pro 5.5 – Random Access
10. HD Tune Pro 5.5 – Butterfly seek 11. AS SSD Benchmark 12. PCMark 8 13. Kopírování složky se soubory 14. Herní testy 15. Adobe Photoshop 16. Spotřeba a teplota 17. Hluk 18. Závěrečné hodnocení

V dnešním testu si prověříme čtveřici modelů klasických pevných disků Toshiba a jednoho disku Western Digital v cenově zajímavých variantách s kapacitou 3 – 4 TB. Tím doplníme naše portfolio již dříve testovaných 3,5" disků v pozici datového úložiště počítačové sestavy po boku systémového SSD.

Reklama

HD Tune Pro 5.5 – Butterfly seek

HD Tune Pro 5.5 disponuje dále několika extra testy, z nichž je zajímavý zejména ten s romanticky znějícím názvem „Butterfly seek“. Najdeme jej v záložce nazvané „Extra tests“. V rámci tohoto testu se měří přístupová doba při pohybu záznamových hlav mezi jejich krajními polohami, tedy mezi vnějším okrajem ploten a okrajem vnitřním.

Butterfly seek odhalí rychlost pohybu záznamových hlav, která může být ovlivněna nastavením tzv. AAM – Automatic Acoustic Management. Tato softwarová funkce dokáže nastavovat rychlost pohybu hlav v určitém omezeném rozsahu. Na jednu stranu lze nastavit pomalejší pohyb hlav, což bude mít negativní vliv na rychlost přístupu k datům při náhodném čtení, ale naopak pozitivní vliv na hlučnost disku. Na druhou stranu lze nastavit rychlejší pohyb záznamových hlav, jenž se projeví ve vyšší hlučnosti disku. Bohužel všechny dnes testované disky mají možnost změny nastavení AAM uživatelem zakázánu. Jsme tedy odkázáni na nastavení, které učinil výrobce disku podle jeho předpokládaného využití.

Na celkovém hodnocení se tento test podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží dříve testovanému 5TB disku Toshiba X300.

Podle očekávání v této disciplíně dominují disky určené pro použití v NAS zařízeních a serverech, pro něž je rychlost přístupu k datům důležitým parametrem. V případě zápisu dat s převahou vítězí disk Toshiba N300 s takřka polovičním časem před modelem MG. Velmi dobře si v zápisu vede model S300. Svou roli zde zřejmě hraje způsob využití cache.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

V případě čtení se případný profit cache eliminuje, takže přístupová doba spíše odpovídá skutečné hodnotě AAM nastavené výrobcem. Přesto si dvojice disků Toshiba MG a N300 své vedení, s nepatrným náskokem vůči dříve testovaným diskům, udržela. Naopak nízkootáčkové disky Toshiba S300 a V300 se podle očekávání zařadily mezi své sourozence na konec výsledkové listiny. Konkurenční WD Blue podal celkově solidní a vyrovnaný výkon.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama