Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD

Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD | Kapitola 8

Petr Kupský

Petr Kupský

19. 8. 2019 03:00 31

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba V300 3 TB 3. Toshiba S300 4 TB 4. Toshiba N300 4 TB 5. Toshiba MG Series 4 TB 6. Western Digital Blue 3 TB 7. Metodika testování a testovací sestava 8. HD Tune Pro 5.5 – Benchmark 9. HD Tune Pro 5.5 – Random Access
10. HD Tune Pro 5.5 – Butterfly seek 11. AS SSD Benchmark 12. PCMark 8 13. Kopírování složky se soubory 14. Herní testy 15. Adobe Photoshop 16. Spotřeba a teplota 17. Hluk 18. Závěrečné hodnocení

V dnešním testu si prověříme čtveřici modelů klasických pevných disků Toshiba a jednoho disku Western Digital v cenově zajímavých variantách s kapacitou 3 – 4 TB. Tím doplníme naše portfolio již dříve testovaných 3,5" disků v pozici datového úložiště počítačové sestavy po boku systémového SSD.

Reklama

HD Tune Pro 5.5 – Benchmark

HD Tune Pro 5.5 je utilita pro testování a získávání informací o pevném disku. Základní benchmark testuje přístupovou dobu a přenosovou rychlost disku během zápisu a čtení. Výsledky pak zobrazuje v přehledných grafech, které jsme si prohlédli v předchozích kapitolách věnovaných představení jednotlivých testovaných disků.

Pro testování rychlosti zápisu na disk je nutné použit dosud nenaformátovaný disk. Utilita disk testuje v celém rozsahu záznamových ploten a pomocí křivky v grafu zobrazí postupný pokles výkonu při zápisu a čtení od vnějšího okraje ploten ke vnitřnímu. V benchmarku je možné nastavení různých velikostí bloků, se kterými utilita pracuje. V tomto případě jsem volil nejčastěji používanou standardní hodnotu velikosti bloku 64 kB.

V benchmarku jsem porovnával hodnoty průměrné přenosové rychlosti zvlášť pro zápis a čtení. Měření jsem provedl 3× za sebou a mezi každým měřením jsem restartoval počítač. Do srovnávacího grafu jsem pak použil nejlepší výsledek ze všech tří měření. Na celkovém hodnocení se tento benchmark podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží dříve testovanému 5TB disku Toshiba X300.

Podle předpokladu si nejlépe vedly disky s rychlostí 7200 ot./min., tedy modely Toshiba N300 a MG. Vyšší otáčky ploten se příznivě projevily na rychlosti přenosu dat ve kterékoliv části plotny, což vyústilo do relativně vysokých průměrných hodnot. Z nově testovaných disků dominoval model N300, který o 7 – 8 % překonal podobně konstruovaný model MG. Přes rozdílnou konstrukci a kapacitu dosáhly oba nízkootáčkové modely Toshiba S300 a V300 zcela srovnatelných výsledků. Parádní výsledky podal úsporný disk WD Blue, který výrazně odskočil všem nízkootáčkovým diskům. V této disciplíně, u níž nehraje roli přístupová doba, zůstávají nepřekonány dříve testované vysokootáčkové disky Seagate SV35 a Toshiba X300.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Jelikož během tohoto benchmarku probíhá testování rychlosti zápisu a čtení plynule od vnějšího okraje ploten ke vnitřnímu, neprojeví se na výkonu nastavení AAM disku, tedy rychlosti pohybu záznamových hlav, která při reálném provozu výkon výrazně ovlivňuje. Bylo by tedy zavádějící hodnotit výkon pouze podle těchto výsledků oblíbeného benchmarku na zcela prázdném disku.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama