Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD | Kapitola 8
Seznam kapitol
V dnešním testu si prověříme čtveřici modelů klasických pevných disků Toshiba a jednoho disku Western Digital v cenově zajímavých variantách s kapacitou 3 – 4 TB. Tím doplníme naše portfolio již dříve testovaných 3,5" disků v pozici datového úložiště počítačové sestavy po boku systémového SSD.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
HD Tune Pro 5.5 – Benchmark
HD Tune Pro 5.5 je utilita pro testování a získávání informací o pevném disku. Základní benchmark testuje přístupovou dobu a přenosovou rychlost disku během zápisu a čtení. Výsledky pak zobrazuje v přehledných grafech, které jsme si prohlédli v předchozích kapitolách věnovaných představení jednotlivých testovaných disků.
Pro testování rychlosti zápisu na disk je nutné použit dosud nenaformátovaný disk. Utilita disk testuje v celém rozsahu záznamových ploten a pomocí křivky v grafu zobrazí postupný pokles výkonu při zápisu a čtení od vnějšího okraje ploten ke vnitřnímu. V benchmarku je možné nastavení různých velikostí bloků, se kterými utilita pracuje. V tomto případě jsem volil nejčastěji používanou standardní hodnotu velikosti bloku 64 kB.
V benchmarku jsem porovnával hodnoty průměrné přenosové rychlosti zvlášť pro zápis a čtení. Měření jsem provedl 3× za sebou a mezi každým měřením jsem restartoval počítač. Do srovnávacího grafu jsem pak použil nejlepší výsledek ze všech tří měření. Na celkovém hodnocení se tento benchmark podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží dříve testovanému 5TB disku Toshiba X300.
Podle předpokladu si nejlépe vedly disky s rychlostí 7200 ot./min., tedy modely Toshiba N300 a MG. Vyšší otáčky ploten se příznivě projevily na rychlosti přenosu dat ve kterékoliv části plotny, což vyústilo do relativně vysokých průměrných hodnot. Z nově testovaných disků dominoval model N300, který o 7 – 8 % překonal podobně konstruovaný model MG. Přes rozdílnou konstrukci a kapacitu dosáhly oba nízkootáčkové modely Toshiba S300 a V300 zcela srovnatelných výsledků. Parádní výsledky podal úsporný disk WD Blue, který výrazně odskočil všem nízkootáčkovým diskům. V této disciplíně, u níž nehraje roli přístupová doba, zůstávají nepřekonány dříve testované vysokootáčkové disky Seagate SV35 a Toshiba X300.
Jelikož během tohoto benchmarku probíhá testování rychlosti zápisu a čtení plynule od vnějšího okraje ploten ke vnitřnímu, neprojeví se na výkonu nastavení AAM disku, tedy rychlosti pohybu záznamových hlav, která při reálném provozu výkon výrazně ovlivňuje. Bylo by tedy zavádějící hodnotit výkon pouze podle těchto výsledků oblíbeného benchmarku na zcela prázdném disku.