Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD

Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD | Kapitola 15

Petr Kupský

Petr Kupský

19. 8. 2019 03:00 31

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Toshiba V300 3 TB 3. Toshiba S300 4 TB 4. Toshiba N300 4 TB 5. Toshiba MG Series 4 TB 6. Western Digital Blue 3 TB 7. Metodika testování a testovací sestava 8. HD Tune Pro 5.5 – Benchmark 9. HD Tune Pro 5.5 – Random Access
10. HD Tune Pro 5.5 – Butterfly seek 11. AS SSD Benchmark 12. PCMark 8 13. Kopírování složky se soubory 14. Herní testy 15. Adobe Photoshop 16. Spotřeba a teplota 17. Hluk 18. Závěrečné hodnocení

V dnešním testu si prověříme čtveřici modelů klasických pevných disků Toshiba a jednoho disku Western Digital v cenově zajímavých variantách s kapacitou 3 – 4 TB. Tím doplníme naše portfolio již dříve testovaných 3,5" disků v pozici datového úložiště počítačové sestavy po boku systémového SSD.

Reklama

Adobe Photoshop

Častou oblastí použití datového disku je uchování archivu fotografií. Oblíbeným programem na úpravu fotografií je Adobe Photoshop. Do praktických disciplín tohoto srovnávacího testu pevných disků jsem proto zahrnul načítání obrázků do této aplikace.

Aby byla rychlost načítání dobře měřitelná, vytvořil jsem si speciální obrázek o velikosti 1,79 GB, který je koláží mnoha vrstev z různých fotografií. Z tohoto obrázku jsem vytvořil pět kopií, které jsem společným příkazem načítal z oddílu N (ve středu ploten testovaného disku) do předem spuštěného Photoshopu na systémovém SSD.

Test pěti 3TB a 4TB pevných disků: jak si vedou současné HDD
i Zdroj: PCTuning.cz

U každého disku jsem provedl 5 měření, jejichž výsledky jsem do výsledného hodnocení zprůměroval. Mezi každým měřením proběhl restart počítače. Na celkovém hodnocení se tento test podílí vahou 5 %. Po najetí kurzorem myši nad obrázek se zobrazí procentuální porovnání výsledků všech disků, kde hodnota 100 % náleží dříve testovanému 5TB disku Toshiba X300.

Práci s velkými soubory podle očekávání nejlépe zvládly disky, jejichž plotny se otáčejí rychlostí 7200 ot./min. Nejlepšího výsledku z aktuálně testovaných disků dosáhl model Toshiba N300, s odstupem následovaný diskem MG. Překvapivě dobře dopadl úsporný model V300, který se zařadil na čelo všech dříve testovaných nízkootáčkových disků. O pár vteřin více trvalo dokončení úlohy diskům WD Blue a Toshiba S300.

Porovnávání Porovnávání
i Zdroj: PCTuning.cz
i Zdroj: PCTuning.cz

Při načítání větších bloků dat z pozice na jednom souvislém místě na disku se logicky neprojeví vliv rychlosti pohybu hlav, ani celková kapacita vyrovnávací paměti (cache). Jiná situace by ovšem nastala v případě fragmentovaného disku, kde by obrázky nebyly uloženy v souvislých datových blocích. V takovém případě disky s méně agresivním pohybem hlav (seekem) nutně zpomalí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama