Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: XPG
Skříně, zdroje, chladiče Recenze Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu | Kapitola 8

Petr Kupský

Petr Kupský

4. 7. 2024 10:00 19

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér – levá strana 4. Interiér – pravá strana
5. Příklad montáže – deska, radiátor, napájecí zdroj 6. Příklad montáže – disky, AIO chladič, grafická karta horizontálně 7. Příklad montáže – grafická karta vertikálně, dokončení, měření hlučnosti 8. Hodnocení a závěr

Bočnice z tvrzeného skla je již standardní výbavou většiny dnes prodávaných počítačových skříní. Skleněným čelním panelem je však vybavených jen několik modelů. Přestože budeme v této souvislosti mluvit o počínajícím módním trendu, zůstává prozatím v režii nemnoha výrobců. Jejich konstruktéři si museli poradit s otázkou, jak u skříně s neprodyšným čelem zajistit účinné větrání. Dnes se podíváme na odpověď v podobě XPG Invader X od společnosti ADATA.

Reklama

Dnes testovaná počítačová skříň XPG Invader X kompaktní velikosti ATX midi-tower spadá svou koncepcí do aktuálního módního trendu skříní s dvojicí skleněných stěn pláště, s nimiž působí dojmem prosklené vitríny. Tato koncepce dovoluje prakticky nerušený pohled do útrob skříně, ovšem za cenu komplikovaného větrání vnitřního prostoru, což ve výsledku omezuje některé způsoby využití produktu. Do takové skříně zřejmě nebudeme osazovat velmi výkonnou sestavu vyžadující intenzivní průchod chladicího vzduchu interiérem, nebo naopak tichou kancelářskou sestavu, u níž není důvod k tomu, aby byla stále na očích.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Invader X však okruh možného využití skříně ještě více zužuje. Může za to přesunutí hlavního vstupu chladicího vzduchu z čela a dna na bok skříně a její standardní výbava pěticí ventilátorů. V takovém případě nebude vhodné omezovat účinnost větrání skříně tím, že na její bok osadíme radiátor vodního chlazení, který by nasávaný vzduch ohříval. Radiátor tak lze efektivně využít pouze ve stropní pozici s podporou do velikosti 360 mm. Ovšem nejedná se o plnou podporu všech velikostí pod tímto limitem, neboť s 280mm radiátorem jsem narazil na kolizi s moduly RAM na základní desce. Radiátory vodního chlazení proto musíme vybírat jen ty s šířkou 120 mm, čili velikosti 120, 240 a 360 mm.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud bychom se rozhodli pro vzduchové chlazení procesoru, k němuž lze použít věžový chladič do výšky 175 mm, tak bude nezbytné posílení odtahu vzduchu doplněním nejlépe trojice dalších 120mm ventilátorů na strop skříně. Nabízí se také úsporná alternativa, že by u méně náročné sestavy postačilo přemístění jednoho z bočních ventilátorů na strop skříně. Jenže to by mělo negativní dopad na estetiku, neboť tento ventilátor bychom museli oproti všem ostatním obrátit a dobře by nevypadala ani díra po něm v původní boční pozici.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Řekl bych tedy, že skříň XPG Invader X bude ideální zejména pro uživatele s vizuálně pohlednou herní sestavou, která bude chlazena AIO chladičem velikosti 360 mm.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Kompromisy nás nebudou trápit v případě volby grafické karty, která může mít délku až 400 mm. Vybírat si lze přitom mezi výchozí horizontální, nebo alternativní vertikální pozicí grafiky. V této souvislosti máme k dispozici dva demontovatelné plechové díly se záslepkami PCIe, výrobce nám dále přibalil prodlužovací kabel PCIe 16× generace 4.0 a teleskopickou podpěru grafické karty. Výhradu lze mít jen k vylamovacímu provedení záslepek, které není příliš praktické, byť v tomto případě byla z výroby učiněna některá opatření pro eliminaci většiny souvisejících problémů.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

U skříně XPG Invader X se mně líbí její celkový design a barevné provedení. Na první pohled působí luxusním dojmem, který zřejmě nebude časem ztrácet na atraktivitě. Uvítal bych ale úpravu nezvykle zakončeného tunelu na dně skříně vhodným děrováním, které by opticky potlačilo dráždivě bílou plochu plného plechu. Výhrady nemám ani k dílenskému zpracování skříně. Všechny spáry jsou souměrné a s minimální šířkou, vnější díly pláště na sebe plynule navazují bez rušivých přechodů. Plechové díly mají standardní tloušťku odpovídající velikostní kategorii skříně. Viditelné kotevní prvky konstrukce nenarušují čistotu designu a jsou soustředěny do zadní stěny. Drobnou komplikací je přístup do skříně skrze skleněnou bočnici, který je možný jen po předchozí demontáži stropního panelu.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Snadno dostupný je kvalitní prachový filtr na dně skříně, který lze pohodlně vytáhnout z jejího levého boku. Ostatní prachové filtry jsou již jen v laciném provedení z magneticky upevněné děrované fólie.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pochválit musím přítomnost tlačítka Reset a kontrolky aktivity disku, na které někteří výrobci skříní už zapomínají. Pochvalu si zaslouží také prostor pro napájecí zdroj a rozměrné elastické podložky pro eliminaci přenosu vibrací zdroje do konstrukce skříně. Naopak za velký problém považuji absenci podobného opatření u plechového panelu pro upevnění disků. V případě použití mechanických disků musíme počítat s tím, že přímé upevnění disků na plech zvýrazní zvuk jejich vibrací. Bohužel mezi panelem a přepážkou není dostatek prostoru na to, abychom tento problém alespoň částečně zmírnili doplněním pružných podložek pod šrouby.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Dalším vážnějším problémem byla výrobní vada jednoho z ventilátorů, která se při určitých otáčkách projevila silným hučením. Předpokládám, že se jednalo o výjimečnou kusovou vadu, takže ji nezohledňuji ve výsledném bodovém hodnocení. V nízkých otáčkách se ventilátory v různé míře projevují lehkým ševelením ložisek, s nímž je celková hlučnost skříně stále na přijatelné hladině v mezích standardu. Bez parazitního ševelení by ale ventilátory mohly v tomto režimu běžet neslyšně. Po aerodynamické stránce jsou na tom velmi dobře a ve vysokých otáčkách dosahují nižší hlučnosti, než produkty většiny konkurentů. Skříň bude tedy ideální zejména pro herní sestavy, které se povětšinou provozují ve vyšší zátěži, kdy ventilátory běží ve vyšších otáčkách.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: PCTuning.cz

Tuzemská Alza má bílé provedení skříně XPG Invader X zalistováno s cenovkou 3829 Kč. S ohledem k hodnotné výbavě skříně se podle mého názoru jedná o cenu adekvátní.

Za zapůjčení skříně do testu děkujeme společnosti ADATA, majiteli značky XPG.

Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: ADATA
Test skříně XPG Invader X: radost z každého pohledu
i Zdroj: XPG

 

XPG Invader X

Verdikt

Skříň XPG Invader X je produktem s ideálním využitím pro konkrétní okruh zákazníků, kteří ji použijí pro vodou chlazenou herní sestavu s atraktivním vzhledem hodným vystavení na odiv. K tomuto účelu je plně vybavena vším potřebným již přímo z výroby. Skříň má pohledný design navozující dojem luxusního produktu, ventilátory s osvětlením ARGB a jednotnou orientací rotorů tento dojem ještě více umocní. Vesměs pozitivní dojmy ze skříně však narušily problémy s rozdílnou kvalitou ventilátorů a zanedbání opatření proti přenosu vibrací u mechanických disků, což bylo důvodem adekvátního snížení bodového hodnocení testované skříně. Za vizuální atraktivitu skříně alespoň přidávám bronzovou medaili.

Hodnocení

Co se nám líbí a nelíbí?

Atraktivní design; dvě barevné varianty
Kvalitní dílenské zpracování a lakování
Konstrukce šasi a bočnice z plechu tl. 0,7–0,9 mm
Z boku přístupný kvalitní prachový filtr na dně
Možnost osazení grafické karty do délky 400 mm
Alternativní panely pro horizontální i vertikální pozici grafiky
Standardně dodávaný prodlužovací kabel PCIe 16× generace 4.0
Přídavná podpěra grafické karty
Prostor pro napájecí zdroj do velikosti 200 mm s elastickými podložkami
Nechybí tlačítko Reset a kontrolka aktivity disku; konektor USB 3.1 Type-C
Upevnění mechanických disků přímo na plech
Vadný (hlučný) ventilátor; ševelení ložisek ventilátorů
Kolize 280mm radiátoru AIO chlazení s RAM moduly
Vylamovací záslepky PCIe slotů

Udělené ocenění

PCTuning bronze

PCTuning Bronze Award, červenec 2024, pro XPG Invader X, za vizuálně atraktivní počítačovou skříň ve tvaru vitríny

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama