Toshiba Qosmio G50 - velké 18" kino do obýváku
Článek Toshiba Qosmio G50 - velké 18" kino do obýváku

Toshiba Qosmio G50 - velké 18" kino do obýváku

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

24. 7. 2009 02:00 17

Seznam kapitol

1. Toshiba Qosmio G50 - hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy TFT displeje
7. Testy procesoru 8. Testy operační paměti 9. Testy grafické karty - standardní 10. Testy pevného disku 11. Test výdrže baterie 12. Vyhodnocení a závěr

Před pár dny jsme vám přinesli test velkého Asusu G71V ze série Republic of Gamers. Dnes se podíváme na "notebook" ještě o palec větší. Do redakce se nám dostala Toshiba Qosmio G50, zástupce 18,4" multimediální řady notebooků určených do obývacích pokojů.

Reklama
Reklama

Toshiba Qosmio G50

Toshiba Qosmio G50 - velké 18" kino do obýváku

V poslední kapitole si pojďme jako obvykle vše shrnout. Asi nejvíc se mi na novém Qosmiu líbil displej. Velký 18,4" panel s Full HD rozlišením je opravdu efektní, zejména na filmy. Jeho výhodou je, že se na panel můžete dívat z o něco větší dálky než na klasický 17" notebook. Dále jsem byl spokojen s reproduktory, tichým chlazením, potěší TV Tuner a ve své kategorii je slušná i výdrž na akumulátor. Je však otázkou, kdo to využije.

Diskutabilních je na notebooku hned několik věcí. První z nich je klávesnice. Myšlenka je sice dobrá, ale škoda toho lesklého provedení a zbytečně malých kláves. Dále je tu procesor. Core 2 Duo na vysoké frekvenci sice není špatné, ale u tohoto velkého počítače, který si za cíl klade nahradit desktop bych daleko raději vidět čtyřjádrový čip. Dále jsou tu dva pevné disky, které mají sice obří kapacitu 720 GB, ale pro změnu je nezapojíte do RAID.

No a nakonec jsou tu stinné stránky. Asi největší z nich je cena a poměr cena/výkon. Za Qosmio G50 v testované konfiguraci 12K dáte okolo 43 tisíc včetně DPH. To je přibližně stejně jako za Asus G71V z minulého týdne, který je však navíc osazen GeForce 9700M GT, čtyřjádrovým procesorem, Blu-ray mechanikou a má daleko více příslušenství. Toshiba nabízí jen o 80 GB větší diskové pole, o něco delší výdrž na baterie a o palec větší LCD panel. V dílenském zpracování jsou na tom oba stroje ± stejně, takže poměr cena/výkon je výrazně nakloněn směrem k Asusu. Dále nepotěší ani velké rozměry stroje a hmotnost, které přenos celého zařízení de facto znemožňují. Nakonec je tu ještě pár drobností jako neuvěřitelně malý touchpad či otřesná krytka portů.

Shrnutí

Toshiba Qomsio G50 je obrovský, téměř imobilní laptop, který nabízí skvělý velký panel a dobré audio, které oceníte při večerním sledování filmů. Nedokáže však obstát ve své konkurenci a pokud jej srovnávám s již několikrát zmiňovaným Asusem G71V, téměř vždy zvítězí Asus. Za stejnou cenu toho Asus prostě nabízí více a ačkoliv Qosmio G50 v základu není špatné, musím mu dnes říct spíše ne. Kdyby stálo o pět tisíc méně, bylo by to o něčem jiném, nicméně ve stejné cenové kategorii jako G71V v mých očích neobstálo.

Snad se proto za pár dní dočkáme slev, po nichž by s cenou pod 40 tisíc korun s daní mohlo jít o vhodnou náhradu za stolní počítač pro ty, kteří nemají hluboko do kapsy a nechtějí zbytečně utrácet.

Toshiba Qosmio G50

Klady Zápory
+ 18,4" 1080p displej - vysoká cena
+ 720 GB diskové pole - poměr cena/výkon
+ tichý ve 2D - lesklé provedení, diskutabilní design
+ slušné reproduktory - velké rozměry, problematický transport
+ výdrž na baterie (ve své kategorii) - maličký touchpad

Orientační cena včetně DPH: 43 000 Kč

Poděkování

Na úplný konec bych ještě rád poděkoval českému zastoupení společnosti Toshiba, která do testu notebook zapůjčila.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning