Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality

Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 4. 2012 03:00 60

Seznam kapitol

1. Jako lumíci 2. Věčně bdící oko kybernetického Bratra 3. Svět „1984“ je tady, jenom je barevnější 4. Ideologie se mění
5. Digitální aktivismus, přečin, zločin, špionáž 6. Roboti ve válce 7. Máme naději? 8. Zautomatizovat!

Jedno tvrzení říká, že každá technologie, která může být zneužita, taky zneužita bude. Scifi dystopie jsou v mnohem prorocké – v roce 1907 napsal H. G. Wells „Válku ve vzduchu“, která se za deset let stala surovou realitou. Z jakéhosi důvodu se ale zdá, že nejsme schopni sejít z cesty, kterou před nás podobní autoři s předstihem kreslí.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
12
Reklama

Staneme se jednou všichni obětí chyby v algoritmu a nebo máme nějakou šanci? Možná ano.

Jedna z historek studené války vypráví o sovětském projektu, který přišel po svržení „Car-bomby“, vodíkové pumy s ráží 100 megatun, která byla pro účely testu omezena na „pouhých“ 57 megatun. V duchu ruského megalomanství měla následovat ještě mnohem, mnohem větší zbraň. Projekt svou funkcí a účelem připomínal „mírovou zbraň“ z filmu „Doktor Divnoláska, aneb jak jsem se přestal bát a naučil se milovat Bombu“ od Stanleyho Kubricka. V podstatě mělo jít o tanker naplněný deuteriem, který by ploval podél severních vod SSSR a v případě, že by zadetekoval radiační zamoření, měl sám sebe odpálit jako opravdu, ale opravdu hodně silnou vodíkovou bombu. Ta by při své explozi způsobila fúzi vodíku i ve vodě okolního moře a gargantuánská exploze by v podstatě zničila veškerý život na severní polokouli. Tím mělo být zajištěno, že by Američany ani nenapadlo na SSSR odpálit jadernou zbraň, protože odpověď by jednoduše smetla všechny. Aby se zabránilo lidské chybě, měl být celý systém automatický.

Úvaha: (Nejen) technologie nás ženou do totality
i Zdroj: PCTuning.cz

V tehdejší době nikdo ani nepomyslel na možnost jaderné havárie jakou byl Černobyl, který by si tankerová superbomba mohla vyložit po svém, ale i tak členům Politbyra přišel ten nápad poněkud divný. Optali se tedy generálů, jak že oni, členové Politbyra, budou mít kontrolu nad takovou zbraní. Historka vypráví, že rozzářený generál jim řekl, že žádnou, že to bude systém plně automatický, zcela samostatně zajišťující bezpečnost Sovětského Svazu. Poté byl projekt členy Politbyra smeten ze stolu – tohle přišlo šílené i jim – a to v době, kdy si ještě s Američany hráli na „toho, kdo má větší klacek“. I oni projevili jistou soudnost, pokud jde o víru v technologie.

A pokud takovou soudnost a selský rozum projevili hardcore kovaní komunisté s malým technickým vzděláním, schopní hnát bezohledně miliony na smrt, možná budeme trochu přemýšlet i my, než do rukou automatů svěříme svoje peníze, bezpečnost, budoucnost a životy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama