Věci, měny, kryptoměny: Do čeho vložit hodnotu?
Článek Věci, měny, kryptoměny: Do čeho vložit hodnotu?

Věci, měny, kryptoměny: Do čeho vložit hodnotu?

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 5. 2021 16:00 40

Seznam kapitol

1. Máš zlato, máš problém 2. Zdaněním k blahobytu 3. Půl napůl 4. Ani slamník není jistota 5. Krypto 6. Pod kontrolu státu

Minulý týden jezdily kryptoměny jako na horské dráze. Přispěly k tomu tweety Elona Muska, které rozhoupaly cenu Bitcoinu a pobouřily některé kryptonadšence natolik, že založili kryptoměnu $STOPELON – ale také přístup Číny, která chce Bitcoin nahradit digitálním yuanem (e-RMB).

Reklama
Reklama

Nové zlato si vláda nevytiskne, ale novou hotovost ano. Zdálo by se, že chuť kontrolovat a manipulovat s penězi tím končí, ale chyba lávky: Státům dnes vadí už i hotovost. Důvodů je celá řada, například náklady na výrobu, údržbu atd., ale hlavní je opět kontrola: Stát nechce dovolit paralelní ekonomiku, kde mezi lidmi kolují peníze, aniž by z toho stát měl svoji libru masa. Pro stát je už to, že známým prodáváte svoje přebytky ze zahrady, v podstatě zločin.

Dnes vám tak zvaní progresivisté vykládají, že moderní blahobytný svět existuje jen díky zdanění, které je dnes v historickém měřítku rekordní. Představa, že bez armády úředníků přerozdělujících dotace nebude existovat civilizace, je ale historicky zcela neobhajitelná a směšná. Moderní svět je blahobytný ne kvůli daním, ale kvůli vzdělání, technice a mechanizaci, která dovoluje podstatně efektivnější práci.

Seberte tohle – a v tu ránu jste ve středověku. Stačí se podívat na dokument o Kongu – to má taky progresivní daně a jejich nejvyšší sazba tam dosahuje dokonce 40 %. Aby se motivovala místní zaměstnanost, firmy platí za expaty extra daně. I s tím tam je extrémní příjmová disparita a dost neuvěřitelná korupce.

Ve chvíli, kdy začnete studovat, jak fungovala ekonomika ve starověku a ve středověku, budete dost překvapeni tím, že spousta věcí, které považujeme za výdobytek doby moderní, jako například nadace anebo sociální dávky a služby zdarma, najdeme už ve starověku. Spoustu problémů, jako vyvolání inflace náhlým přílivem zlata anebo uškrcení ekonomiky zvýšením daní, najdeme už v dokumentech ze starého Říma.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning