Velký srovnávací test grafických karet nad deset tisíc
Článek Velký srovnávací test grafických karet nad deset tisíc

Velký srovnávací test grafických karet nad deset tisíc

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

1. 8. 2013 03:00 36

Seznam kapitol

1. Úvod a nVidia GeForce GTX 770 2. nVidia GeForce GTX 780 3. nVidia GeForce GTX Titan 4. AMD Radeon HD 7970 (GHz Edition) 5. AMD Radeon HD 7990 6. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 7. 3DMark 11, 3DMark, Anno 2070 8. Bioshock: Infinite, Crysis 3
9. Far Cry 3, Grid 2 10. Hitman: Absolution, Max Payne 3 11. Metro: Last Light, Tomb Raider 12. Spotřeba 13. Celkový výkon 14. Poměr cena/výkon 15. Závěr

Test grafických karet pokračuje srovnáním modelů nad deset tisíc. V tom se proti sobě postaví jak GeForce GTX 770/780 a Radeon HD 7970 (GHz), tak především Radeon HD 7990 a GeForce GTX Titan. Výkon karet je změřen s aktuálními ovladači v nové metodice s aktuálními hrami, jako je Crysis 3, Bioshock: Infinite nebo Metro: Last Light.

Reklama
Reklama

Trojice karet za deseti tisíc

Velký srovnávací test grafických karet nad deset tisíc
Velký srovnávací test grafických karet nad deset tisíc


vlevo AMD Radeon HD 7970, vpravo nVidia GeForce GTX 770

Pokud si chcete plynule zahrát ve vysokém rozlišení 2560 × 1440 px, budou vás nejlevnější karty, o jejichž pořízení má smysl uvažovat, stát okolo deseti tisíc korun s daní.  Sem patří nVidia GeForce GTX 770 a dvojice AMD Radeonů HD 7970 (GHz Edition).

Průměrný výkon má trojice karet velmi podobný. Nejhůř v testech s čtyřnásobným vyhlazováním hran dopadl Radeon HD 7970. O pouhá dvě procenta výkonnější je nVidia GeForce GTX 770, Radeon HD 7970 GHz Edition pak k jejímu výkonu přidává dalších sedm procent. Cena trojice karet se pohybuje od devíti do deseti tisíc s daní a poměr cena/výkon je opět velmi podobný. S menší ztrátou nejhůře je na tom GeForce GTX 770, u níž za procento výkonu zaplatíte 173 Kč. U Radeonu HD 7970 je to 166 a u HD 7970 GHz 167 Kč.

Technologická výbava karet je velmi podobná. Všechny modely podporují DirectX 11 a řadu dalších méně důležitých technologií. nVidia k tomu přidává ještě GeForce Experience, 3D Vision a PhysX, AMD podobné alternativní technologie ke svým kartám nenabízí. Také ve spotřebě je na tom o něco lépe karta GeForce GTX 770, náklady na elektřinu za roční provoz Radeonů budou o 400-500 Kč větší. To při pořizovací ceně karet samozřejmě není mnoho. V současných letních měsících však poznáte každý Watt navíc. Lépe si Radeony vedou v množství přibalených her. Dostanete k nim tři AAA tituly z Never Settle Reloaded balíku, zatímco k GTX 770 jen chystanou AAA hru Splinter Cell: Blacklist.

Určit vítěze není snadné. Radeony HD 7970 nabízí nepatrně lepší poměr cena/výkon a více přibalených her, GeForce GTX 770 kontruje o něco lepší technologickou výbavou a spotřebou. Výběr proto závisí především na vašich prioritách, dle mého názoru neuděláte chybu ani s jednou kartou.

Grafiky za 15-25 tisíc

Velký srovnávací test grafických karet nad deset tisíc
Velký srovnávací test grafických karet nad deset tisíc


vlevo nVidia GeForce GTX Titan, vpravo AMD Radeon HD 7990

O čem je dnešní test především, je srovnání nejvýkonnějších karet na trhu — nVidia GeForce GTX Titan vs. AMD Radeon HD 7990. Přidal jsem k nim ještě GeForce GTX 780. Ta totiž ve své cenové kategorii kolem patnácti tisíc korun nemá žádného soupeře.

Průměrný výkon v režimu čtyřnásobného vyhlazování hran má nejnižší GeForce GTX 780. Titan je proti ní výkonnější o 12 % a Radeon HD 7990 přidává další třetinu výkonu navíc. Zde je ale nutné uvést, že jde o duální kartu, která v testech znatelně trpěla nerovnoměrností frameratu. Reálná okem vnímaná plynulost her je proto na Radeonu HD 7990 výrazně nižší, než ukázaly testy frameratu, viz dubnový článek na toto téma. Při převzetí tehdejší metodiky vychází reálná plynulost her na duálním Radeonu HD 7990 přibližně srovnatelná s kartou GeForce GTX Titan.

Poměr cena/výkon je u karet s cenou 15-25 tisíc dle očekávání velmi špatný. Relativně nejlépe je na tom GeForce GTX 780 s cenou okolo 230 Kč za procento výkonu. U Titanu dáte za procento výkonu tři stovky a podobně je na tom při počítání reálné plynulosti i duální Radeon HD 7990. V hodnotě přibaleného softwaru jsou na tom lépe karty GeForce GTX Titan a Radeon HD 7990. K první jmenované dostanete starší bonus do tří freemium her v hodnotě 2800 Kč a plnou verzi Splinter Cell: Blacklist, k HD 7990 zase trojici her balíku Never Settle Reloaded. K GeForce GTX 780 se běžně přibaluje jen plná verze Splinter Cell: Blacklist.

V technologické výbavě karet opět s mírným náskokem vítězí karty GeForce. Podobné je to ve spotřebě. Zde je ovšem rozdíl podstatně větší. Rozdíl 1500 Kč v ročním účtu u karet za dvacet tisíc korun možná nehraje roli, absolutní hodnota spotřeby však ano. Radeon HD 7990 se spotřebou v zátěži o téměř 200 W větší než konkurenční karty GeForce vytopí menší místnost rychleji, než byste možná čekali.

Pokud uvažujete o některé z nejvýkonnějších highendových karet, je dle mého názoru nejrozumnější držet se při zemi a koupit GeForce GTX 780. Nemá sice „exkluzivní název“, nicméně při ceně okolo patnácti tisíc s daní je o téměř deset tisíc levnější než zbylé dva modely. Výkon je přitom jen o 10-15 % nižší, což lze dohnat přetaktováním. Pakliže peníze vůbec neřešíte, sáhněte po GeForce GTX Titan. Jednojádrová karta je vždy podstatně lepší volbou než duální model. Nejen kvůli výkonu, kdy Radeon HD 7990 ukazuje svaly v podobě velkého množství fps, nicméně reálná plynulost není ani zdaleka tak dobrá, ale i kvůli výrazně lepším provozním vlastnostem.

Poděkování

Děkuji internetovému obchodu Alza.cz, který do testu zapůjčil některé grafické karty.

Děkujeme partnerům Asus, Intel, Gigabyte a MSI, kteří zapůjčili další vybavení na testy.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning