Vítězství nerdů: Jak i bez big businessu stvořili svou kulturu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Vítězství nerdů: Jak i bez big businessu stvořili svou kulturu

Vítězství nerdů: Jak i bez big businessu stvořili svou kulturu

Michal Rybka

Michal Rybka

23. 12. 2017 03:00 1

Seznam kapitol

1. Brýle, astma a láska k učení 2. Co je to nerd? 3. Vzestup kultury nerdů 4. Ve filmu 5. Svět nerdů 6. Nerdi vítězí

V roce 1984 se objevila americká komedie Revenge of The Nerds, která ukazovala, že „šprti“ mají taky svoje kvality. Dnes je tato komedie skoro až nepochopitelná: Kultura nerdů se stala mainstreamem, dokonce do té míry, že se bez ní neobjedou ani velké korporace. Její vzestup je přitom do značné míry dílem nerdů samotných.

Reklama

Když se na The Registeru objevil článek s tipy na vánoční dárky z nabídky Geeky Sex Toys, vypadalo to jako klasický vtípek pod čarou. Vibrátor s hlavicí Darth Vadera, masturbační pomůcka Hand Solo anebo okurkoidní Pickle Dick je zcela jistě velmi nevážně míněná sexuální pomůcka, ale ona celá nerdovská kultura je ironická, vtipná a dělající si legraci sama ze sebe. Zábavné sexuální pomůcky přitom nejsou zrovna levné, takže je za tím zřejmě i slušný business.

Vítězství nerdů: Jak i bez big businessu stvořili svou kulturu
i Zdroj: PCTuning.cz

To, že dnes můžete obdarovat partnerku penisovým mečem z Game of Moans anebo laserovým dildem ve třech barevných provedeních, asi není až tak divné. Koneckonců Game of Thrones je absolutní mainstream a na předvánoční premiéru nových Star Wars se těší mladší generace víc než na Mrazíka anebo Anděla na horách. Kultura a média se nám věkově rozštěpila do dvou pásem: Noviny a televize jsou pro generaci čtyřicet plus, ti mladší preferují streaming a sociální sítě.

Komedie osmdesátých let ukazují geeky a nerdy jako divně oblečené „necool“ jedince, kteří se zabývají obskuritami, ale občas vytáhnou nějaké eso z rukávu, což nám předvádí například A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master (1988) v postavě Sheily Kopecky. Tu Freddy dostane na ikonickou „chorobu nerdů“, tedy astmatický záchvat, nicméně nerdka předtím vymyslí udělátko, které hlavní hrdinka filmu může nakonec proti Freddymu použít jako zbraň. Sociálně vyloučená vyzáblá chytrá černoška s brýlemi, astmatem a láskou k učení je podle mě pravděpodobně nejčistší model toho, jak si v osmdesátkách filmaři představovali nerdy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama