PCTuning Článek

Výkon a ticho – univerzální chladič grafik Thermalright

tomas-sulc
Tomáš Šulc
11. 8. 2011 01:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Proč jsou univerzální chladiče GK vzácností 2. Balení, příslušenství, kompatibilita 3. Thermalright Shaman — podrobný pohled 4. AMD Radeon HD 6870 — instalace chladiče 5. nVidia GeForce GTX 480 — instalace chladiče 6. nVidia GeForce GTX 580 — instalace chladiče 7. AMD Radeon HD 6970 — testy při základním napětí
8. AMD Radeon HD 6970 — testy při VCore 1,300 V 9. nVidia GeForce GTX 480 — testy při základním napětí 10. nVidia GeForce GTX 480 — testy při VCore 1,100 V 11. nVidia GeForce GTX 580 — testy při základním napětí 12. nVidia GeForce GTX 580 — testy při VCore 1,15 V 13. Závěr

Kdysi oblíbené univerzální chladiče grafických karet skoro vymizely, zůstalo jich jen pár. Prim mezi nimi hraje Accelero Xtreme Plus od AC. V boji proti němu však stojí Thermalright Shaman. Osazen je velkým 140mm pomaloběžným ventilátorem a jeho výkon i dílenské zpracování vás nenechá na pochybách, že si brousí zuby na trůn nejvyšší.

Reklama
Reklama

Testovací sestava

Testoval jsem na standardní testovací sestavě, jejíž konfigurace je uvedena v tabulce. Dnes je však daleko důležitější skříň, karty jsem měl osazené v bedně Lian-Li PC 101, která patří k tomu nejlepšímu v oblasti desktopových skříní standardních rozměrů. Na skříni je však zajímavé, že jde o otočenou ATX skříň s přístupem z levé strany. Bočnice byla během testu zavřená, osazen byl jak přívodní, tak vývodní ventilátor. Chladič se do skříně i přes počáteční obavy natěsno vešel.

Metodika testování

Testovací metodika byla jednoduchá. Karty jsem testoval při hraní náročnější lokace v prvním Crysis (nejvyšší nastavení grafiky, rozlišení 1920×1200 px, 4× AA), teploty i otáčky ventilátoru jsem odečítal vždy po pěti minutách po nastavení frekvence z programu GPU-Z. Karty nVidia jsem taktoval přes program nVidia Inspector, AMD Radeon pak v MSI Afterburner. Ventilátor chladiče Thermalright byl zapojen do základní desky v 3pinovém provedení na 12 V a celou dobu bez jakékoliv regulace točil 1300 ot./min (v tomto režimu byl naprosto tichý).

AMD Radeon HD 6970 — testy při základním napětí

Už první výsledky s AMD Radeonem HD 6970 ukazují velký potenciál chladiče Shaman. Zatímco referenční chladič točil lehce pod 2500 ot./min a jeho hluk už byl slyšet, Shaman běžel jen na 1300 ot./min a byl naprosto tichý. Držel přitom i výrazně nižší teplotu jádra, jen těsně přes 50 °C proti 85 °C u referenčního chladiče. Mizerný OC potenciál však Shaman nevylepšil.

Při taktování pamětí se situace opakovala. OC potenciál byl v obou případech stejný, Shaman byl však neslyšitelný a držel o více jak 30 °C nižší teplotu jádra!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning