PCTuning Článek

Výkon a ticho – univerzální chladič grafik Thermalright

tomas-sulc
Tomáš Šulc
11. 8. 2011 01:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Proč jsou univerzální chladiče GK vzácností 2. Balení, příslušenství, kompatibilita 3. Thermalright Shaman — podrobný pohled 4. AMD Radeon HD 6870 — instalace chladiče 5. nVidia GeForce GTX 480 — instalace chladiče 6. nVidia GeForce GTX 580 — instalace chladiče 7. AMD Radeon HD 6970 — testy při základním napětí
8. AMD Radeon HD 6970 — testy při VCore 1,300 V 9. nVidia GeForce GTX 480 — testy při základním napětí 10. nVidia GeForce GTX 480 — testy při VCore 1,100 V 11. nVidia GeForce GTX 580 — testy při základním napětí 12. nVidia GeForce GTX 580 — testy při VCore 1,15 V 13. Závěr

Kdysi oblíbené univerzální chladiče grafických karet skoro vymizely, zůstalo jich jen pár. Prim mezi nimi hraje Accelero Xtreme Plus od AC. V boji proti němu však stojí Thermalright Shaman. Osazen je velkým 140mm pomaloběžným ventilátorem a jeho výkon i dílenské zpracování vás nenechá na pochybách, že si brousí zuby na trůn nejvyšší.

Reklama
Reklama

Představili jsme si chladič a nyní vyzkoušíme, jak složitá je jeho instalace. Jako první jsem vyzkoušel AMD Radeon HD 6970, nejvýkonnější jednočipovou kartu AMD v referenčním provedení přímo od AMD.

V první řadě je nutné sundat původní chladič, což je otázka několika minut. Z přední záslepky odmontujte dva šroubky a pak ještě všechny ze zadní strany. Poté už lze chladič jednoduše oddělat. Všimněte si, že kromě jádra odvádí teplo ještě od pamětí, řady napěťových mosfet tranzistorů a jednoho polovodičového čipu v přední části PCB.

Všechny výše zmíněné součástky jsem osadil pasivy. Celkem jsem použil osm klasických na paměti a čtyři podlouhlé na další čipy.

Poté na jádro naneste teplovodivou pastu (stačí tenká plocha), dle manuálu dejte šroubky do správných otvorů v chladiči a celý chladič připevněte. Vše je velmi snadné a s pomocí stručného (ale výborného) manuálu zvládne výměnu i méně zkušený uživatel.

Už v předchozí kapitole jsem psal, že je chladič velmi rozměrný a následující fotky to jen potvrzují. První velký problém je s výškou chladiče včetně ventilátoru. Kromě slotu pro kartu si vyhraďte ještě tři (!) vedlejší sloty.

Další fotka ukazuje výšku chladiče, která je také obrovská. U malých skříní se může objevit problém se zavřením bočnice kvůli na výšku přečnívajícímu chladiči.

Nakonec ještě fotka zadní strany karty s namontovaným chladičem. Za sponu si Thermalright zaslouží pochvalu, šroubky a nosné šrouby jsou však příliš dlouhé a slot z druhé strany karty je kvůli tomu také nepoužitelný (i pro opravdu krátké karty, v mém případě jsem musel z testované desky MSI Big Bang XPower oddělat malou dedikovanou zvukovou kartu).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning