Zrození PC: Dvojí dilema IBM
Článek Zrození PC: Dvojí dilema IBM

Zrození PC: Dvojí dilema IBM

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 8. 2021 15:39 4

Seznam kapitol

1. Titán mezi korporacemi 2. IBM System/360 3. Operační systém 4. Armáda klonů 5. Konec příběhu

Příchod PC se vykládá často ve dvou osách: Vztah Microsoftu a IBM a potom vztah Billa Gatese a Stevea Jobse. Co ale samotný pohled IBM? Jak vypadal příchod domácích počítačů z její strany?

Reklama
Reklama

IBM System/360 skutečně představoval revoluci: V době, kdy se počítače dělaly tak nějak na míru jednotlivým aplikacím, přišli s celou řadou počítačů a periferií, které dovolovaly pokrýt všechny možné požadavky kombinací vhodných modulů. Systém byl oznámen v roce 1964 a dodáván v letech 1965 až 1978, což vedlo konkurenci k obviňování, že se IBM snaží konkurovat jejich počítačům pouhými sliby. Vývoj byl skutečně dlouhý, protože IBM navrhla základ architektury jako standardizovaný. Šlo o to, aby vývojář seznámený se System/360 mohl psát aplikace pro různé zákazníky, aby software byl snadno přenositelný – a tenhle důkladně promyšlený koncept dokázali prodávat znova a znova a znova. 

System/360 přinesl spoustu technologií a ideí, které máme u počítačů dodnes. IBM nabídlo ucelenou řadu strojů, které se lišily výkony a bylo je možné rozšiřovat – a nejen rozšiřovat, modifikovaná architektura IBM System/4 Pi se objevila v počítačích, které řídily americké raketoplány, ale i stíhačky a bombardéry pozdních 70. let, jako byl B-1B Lancer anebo F15 Eagle. Nešlo o stejné počítače, měly ale stejnou architekturu a programátor, který znal System/360, mohl snadno pracovat i na System/4 Pi.

Už před nástupem IBM PC se objevovaly stroje zcela použitelné jak pro domov, tak pro práci v kanceláři. Klíčovým rokem je 1977, kdy se objevila „svatá trojice“ domácích počítačů: Commodore PET 2001, Apple II a RadioShack TRS-80. Šlo o praktické, snadno rozšiřitelné osmibity s možností doplnění profesionálních periferií a možností napojení na inteligentní zařízení pomocí sběrnic jako GPIB (IEEE-488). 

Apple exceloval díky skvělému návrhu Steve Wozniaka, který navrhl Apple II čistě a rozšiřitelně – a díky příchodu tabulkového procesoru VisiCalc, který dal možnost konstruovat výpočty i lidem, kteří neznají programování. Tabulkové procesory, dnes poněkud pozapomenuté kvůli webovým aplikacím a databázím, dovolovaly popsat problém jako vztah 2D buněk, což byl systém interaktivní a nepoměrně jednodušší pro pochopení než klasické programování. Bylo to přesně to, co potřebovali lidé v kancelářích – a chvíli se zdálo, že právě tohle otevře Applu cestu k dominanci.

O vzestupu mikropočítačů IBM věděla. Frank T. Cary pověřil Willa Lowea, aby mu vyrobil takový počítač. Protože v IBM se vše složitě schvalovalo, Loweovi bylo jasné, že standardním způsobem to nepůjde, protože proti počítači se zvedne velká opozice a do designu bude chtít kde kdo. Proto byl vývoj osobního počítače odsunut do samotné jednotky IBU (Independent Business Unit), kde vývoj dostal do rukou inženýr Philip Don Estridge a vyvíjeli ho tam bez dalších zásahů ze strany jiných částí IBM.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning