Zrození PC: Dvojí dilema IBM
Článek Zrození PC: Dvojí dilema IBM

Zrození PC: Dvojí dilema IBM

Michal Rybka

Michal Rybka

14. 8. 2021 15:39 4

Seznam kapitol

1. Titán mezi korporacemi 2. IBM System/360 3. Operační systém 4. Armáda klonů 5. Konec příběhu

Příchod PC se vykládá často ve dvou osách: Vztah Microsoftu a IBM a potom vztah Billa Gatese a Stevea Jobse. Co ale samotný pohled IBM? Jak vypadal příchod domácích počítačů z její strany?

Reklama
Reklama

Je velká otázka, zda to mohlo proběhnout jinak. Rozmach PC byl možný částečně díky tomu, že se kontrola nad platformou vymkla IBM z rukou – a další vývoj byl dravý, zvedával a smetával celé firmy. Co by se stalo, kdyby počítače IBM byly masivně chráněné patenty? Uspěly by – anebo by urputná snaha IBM udržet „Business“ ve svém jménu vedla k tomu, že by Apple, Commodore a Atari mělo podstatně větší šanci v osobních počítačích? To se už nedozvíme. Je také otázkou, zda měla IBM nějakou šanci ovládnout trh po prolomení své ochrany BIOSem – Don Estridge zemřel v roce 1985, takže nevíme, zda by dokázal navrhnout něco, co by hegemonii IBM obnovilo. 

A to je konec příběhu. Poprvé asi IBM podcenila potenciál osobního počítače – a podruhé zase míru odporu, která se proti nim zvedne ve chvíli, kdy se pokusí obnovit kontrolu. Třetí šanci už nedostali, prostě se vytratili do ticha. Nezemřeli v hospodské bitce, jako Gary Kildall, ani se nezřítili s letadlem jako Don Estridge, nevystoupali zpět jako Steve Jobs – jejich hvězda prostě vyhasla. Je to trochu smutné, ale asi to tak muselo být.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning