Age of Empires: Definitive Edition – věčná klasika ve 4K
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Age of Empires: Definitive Edition – věčná klasika ve 4K

Age of Empires: Definitive Edition – věčná klasika ve 4K | Kapitola 2

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

27. 2. 2018 03:00 20

Seznam kapitol

1. Na vlně nostalgie 2. Co je to AoE? 3. Milujte se a množte se 4. Lenost farmářů nezná mezí 5. Křišťálově čistá voda 6. Shrnutí, závěrečné hodnocení

Age of Empires mělo původně vyjít už loni na podzim. S přibližně tříměsíčním zpožděním se na naše PC dostal remake klasiky, která pomohla utvářet žánr strategií. Age of Empires: Definitive Edition má hodně co nabídnout, ale obsahuje také podstatné chyby. Přinášíme vám recenzi, která vám všechno podstatné shrne.

Reklama

Age of Empires je real-time strategie, která vyšla poprvé v roce 1997 a okamžitě si podmanila celý svět. Nejpopulárnější byl druhý díl této hry, celkem pak v sérii vyšlo pět titulů a spousta datadisků. Age of Empires měla obrovský vliv na vývoj her v následujících letech, proto jste o ni pravděpodobně již také slyšeli. V tom případě vám doporučuji přejít na další stránku, neboť se tady pokusím rychle vysvětlit koncept Age of Empires i pro nezasvěcené.

V Age of Empires ovládáte jeden z kmenů, respektive budoucích civilizací, jako jsou Egypťané, Řekové, Germáni a další. S těmito civilizacemi se pak snažíte opanovat si ostatní kmeny, nebo splnit jiné úkoly navázané na příběhovou část hry, například dostat se do druhé éry, získat vyhrazenou část území nebo postavit minimálně sedm farem.

Na začátku hry obvykle máte několik dělníků, s nimiž se následně snažíte vystavět kmen, který by byl dostatečně konkurenceschopný. Dělníky můžete poslat na sběr surovin, jako jsou bobule, maso, dřevo, kámen nebo zlato. Také jim můžete přikázat postavit nové budovy, například sklady, spižírny, loděnice, nebo kasárny, samozřejmě pokud máte dostatek surovin.

Nové budovy vám potom přinášejí nové možnosti. Když postavíte kasárna, můžete pak v nich vycvičit vojáky. Když postavíte loděnice, můžete pak v nich vyrobit lodě na chytání ryb nebo třeba na převoz vašich lidí.

Age of Empires: Definitive Edition – věčná klasika ve 4K
i Zdroj: PCTuning.cz

Až sem koncept Age of Empires nepřekvapí asi žádného stratéga, překvapivá by však pro vás mohla být mechanika přecházení na nový věk. Přechod na nový věk umožňuje stavbu nových budov či upgradů budov stávajících (například v kasárnách budete moci z obyčejného vojáka s palicí vycvičit vojáka se sekerou), přičemž zároveň přispívají ke generování počtu bodů, které jsou potřebné v multiplayeru.

V Age of Empires je tedy zcela klíčové udržovat rovnováhu mezi rozvojem základny a cvičení nových vojáků, jakož i posouvání svého kmene na novou úroveň. Age of Empires se přitom hojně hrálo právě v multiplayeru, což by se nemělo měnit ani s remakem.

Ač se vám to může zdát podivné, ve své době bylo Age of Empires hodně pokrokové, dá se říct zlomové pro celé nadcházející období. Při pohledu dnešní optikou však Age of Empires trpělo mnoha neduhy. Některé z nich se tvůrcům remaku podařilo odstranit, jiné ve hře zůstaly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama