Alien: Isolation – Vetřelec v té nejlepší formě
Článek Alien: Isolation – Vetřelec v té nejlepší formě

Alien: Isolation – Vetřelec v té nejlepší formě

Lucie Jiříková

Lucie Jiříková

9. 10. 2014 02:00 53

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Příběh hry 3. Atmosféra hry 4. Prostředky ke gradování napětí
5. Vybavení ve hře, technické provedení 6. Grafika 7. Chování vetřelce, DLC 8. Hodnocení, závěr

Herní vývojáři se snaží přenést atmosféru z filmového Vetřelce do herního světa už po desítky let. A ne vždy se to podaří. Dodrželi autoři tentokrát své sliby? Dočkali jsme se takové zábavy, jakou jsme od prvního oznámení hry očekávali? Dlouho očekávaná hororová survival hra Alien: Isolation je konečně na světě!

Reklama
Reklama

Vedle samotného prostředí a nevyzpytatelného Aliena, před nímž je třeba schovávat se nebo prchat, má hra v arzenálu ještě několik dalších prostředků, kterými graduje napětí, rovnou vás děsí, nebo alespoň prohlubuje svou stealthovou složku. Tak třeba skutečnost, že při běhu, ale i při klasické chůzi jsou vaše kroky slyšet více, nežli při lezení v podřepu. Nebo detektor pohybu, jenž zde není jenom na okrasu, ale vedle umocňování strachu slouží i jako lokátor Aliena a všech ostatních nepřátel, jimiž jsou přeprogramovaní androidi s červenými očima, kteří chladnokrevně zabijí vše, co se šustne v jejich okolí.

Alien: Isolation – Vetřelec v té nejlepší formě

Samostatnou kapitolou je permanentní nedostatek nábojů a dalších součástek potřebných k sestavení pokročilých předmětů včetně lékárničky, což ještě umocňuje vysoká odolnost androidů a nesmrtelnost samotného Aliena. Androidy sice s troškou snahy a kombinací útoku hasákem na blízko a revolverem na dálku můžete po čase skolit, útok Aliena se vám však horko těžko podaří odvrátit a to ještě v tom lepším případě. V tom horším vám bez varování ukousne hlavu hned, nebo vás třeba nažene do místnosti plné androidů, kteří si s vámi v takové přesile velice hravě poradí sami.

Alien: Isolation – Vetřelec v té nejlepší formě

Stupňování napětí ve hře je podřízeno v podstatě úplně všechno. Třeba i jen systém ukládání stojící na speciálních stanicích (telefonní budky) u nichž si každou pozici musíte uložit sami, což ještě navíc dost dlouho trvá a tak není žádnou výjimkou, že vás přitom překvapí nepřítel a nepřipravené vás hezky podřeže.

Pečlivě navržené prostředí společně s dalšími prvky mačkajícími z hráčů strach pak vedou k naprosté paranoie, kdy při střetu s nevinnými civilisty okamžitě tasíte zbraň, namísto abyste si oddychli tak, jak tomu bývá v ostatních hrách. Tohle se opravdu povedlo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning