Alternativa mechanik Tesoro Lobera vs. Durandal s Cherry MX
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Alternativa mechanik Tesoro Lobera vs. Durandal s Cherry MX

Alternativa mechanik Tesoro Lobera vs. Durandal s Cherry MX | Kapitola 8

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

5. 3. 2015 03:00 11

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Balení a specifikace 3. Zanořovací spínače „plunger“ 4. Odvážný design
5. Materiály, konstrukce a ergonomie 6. Podsvícení nebo jen potisk kláves? 7. Software a NKRO 8. Testování a závěr

Jsou pro vás klávesnice s Cherry MX příliš drahé? A klasické membránové zase příliš obyčejné? Tesoro představilo model Lobera, který by měl být levnější alternativou mechanických klávesnic. Aby to bylo zajímavější, postavili jsme do srovnání i model s Cherry MX – Tesoro Durandal. Kdo je vítězem tohoto souboje? Dozvíte se dále!

Reklama

Praktické testování čistě mechanických klávesnic se většinou ubírá zcela stejným směrem. Je to dáno tím, že vlastnosti použitých mechanických spínačů jsou i mezi různými výrobci klávesnic pořád stejné. Rozdíly jsou pochopitelně mezi typy spínačů (modré, červené, hnědé atd.), ale i mezi výrobci spínačů (Cherry, Kailh atd.).

Dnes testovaná Tesoro Durandal je postavena na spínačích od známého německého výrobce Cherry. Konkrétní varianta přišla se spínači Cherry MX Blue, v obchodě najdete ale i další modely s jinými „barvami“ - což dává smysl, protože každý má jiné preference. Každopádně modré spínače, které jsme mohli porovnávat s plunger technologií, jsou primárně určené pro psaní. Jejich nelineární charakteristika doprovázená zvukovým efektem cvaknutí klávesy při její aktivaci ji předurčuje k tvorbě hor textu. Na hry se naopak nehodí, protože rozdíl mezi bodem aktivace a deaktivace klávesy (spínače) i samotná nelinearita snižuje rychlost opakovaných herních akcí.

Tesoro Durandal
i Zdroj: PCTuning.cz
Tesoro Durandal

U Tesoro Lobera, která je postavena na spínačích plunger, je ale jiná situace. Tato technologie nejenže není dostatečně rozšířená, ale liší se i mezi značkami, které ji nabízí. Během praktického testování, které zahrnovalo jak psaní, tak i herní seanci, se Lobera neukázala v nejlepším světle. Charakteristické vlastnosti se blížily klasickým membránovým klávesnicím. A popravdě, ve slepém testu bych měl problém říci, jestli jde o membránovou klávesnici, nebo o plunger tech. Psaní není sice nejhorší, ale pocit na mechanických spínačích je o třídu výš. Ve hrách je nelineární chování také spíše na škodu.

Tesoro Lobera
i Zdroj: PCTuning.cz
Tesoro Lobera

Hodnocení

Tesoro Lobera je postavena do složité situace. Na jednu stranu má být levná jako membránová klávesnice, ale přitom má nabídnout alespoň přibližně pocit mechanické klávesnice. Je jasné, že muselo jít o určitý kompromis. Bohužel je to ještě horší. Předsevzetí stvořit levnější herní klávesnici vzalo za své s cenovkou dva tisíce korun a pocit mechanické klávesnice se také nedostavil. Tento primární cíl Lobery tak lze označit za nedosažený.

Je to teda tak špatné, nebo je zde něco, co by mohlo tento model pozvednout? Klávesnice přichází s řadou bonusů, ať už jsou to tlačítka pro makra, NKRO, USB a audio hub nebo profily. Rád bych ke kladům přidal i RGB podsvícení, ale jeho nerovnoměrnost u velkých kláves je závažná a celková intenzita velmi nízká.

Alternativa mechanik Tesoro Lobera vs. Durandal s Cherry MX
i Zdroj: PCTuning.cz

Tesoro Durandal je na tom o poznání lépe. Zde výrobce vsadil na jistotu německé kvality v podání spínačů Cherry MX. Ty jsou pochopitelně prověřené dobou a velkým počtem klávesnic, které je využívají. Testovaný kousek byl vybaven MX Blue, které jsou vhodné pro tvorbu velkých objemů textu. Pokud byste patřili například mezi hráče nebo běžného uživatele, tak prostě sáhnete po jiné variantě spínačů – výrobce klávesnice vyrábí v několika provedeních včetně oblíbené červené.

Současně je i cena na poměry mechanických klávesnic velmi příznivá. Snaha ušetřit ale vedla k redukci doplňků a vychytávek, které jsme viděli u Lobery – žádné dedikované makro klávesy, žádné podsvícení, absence hubu a hlavně jde „jen“ o 6KRO. I tak ale stěžejní vlastnosti Durandalu daleko překonávají Loberu a neváhal bych tuto klávesnici doporučit například pro pracovní nasazení.

Alternativa mechanik Tesoro Lobera vs. Durandal s Cherry MX
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama