AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory
PCTuning Článek

AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory

Michal Šimonek

Michal Šimonek

23. 4. 2013 03:00 59

Seznam kapitol

1. Vishera, stručné představení 2. AMD FX-4300 a FX-6300 3. Testovací sestavy 4. Měření výkonu, benchmarky procesoru I. 5. Měření výkonu, benchmarky procesoru II. 6. Měření výkonu, benchmarky procesoru III.
7. 3D Marky a Unigine test (CPU) 8. Herní testy (CPU) 9. Provozní vlastnosti a teploty 10. Přetaktování FX procesorů 11. Výkon a spotřeba po přetaktování 12. Závěrečné zhodnocení procesorů

Nové procesory Bulldozer jsou s námi už více než šest měsíců. Za tu dobu napravily reputaci původních verzí z roku 2011, i když se do povědomí lidí už tolik nedostaly. Jak na tom jsou levnější variace s jádry Piledriver? FX-6300 se papírově jeví jedním z cenově nejvýhodnějších procesorů od AMD. Je takový ale i ve skutečnosti?

Reklama
Reklama

Procesory s jádry Piledriver přinesly na trh příjemné osvěžení ze strany AMD. Stačilo si přečíst několik zahraničních recenzí a bylo jasné, že takto měl vypadat původní Bulldozer. Výkon na takt vzrostl spíše jako při uvedení nové generace než pouhého refreshe architektury. Největší výkonový skok Vishera přinesl ve hrách, kdy oproti podobně taktovanému (přetaktovanému) Bulldozeru byl rozdíl v průměru okolo 10 %! K tomu si pak přidejte ještě o něco vyšší takty a celkový výkon procesoru se popohnal o dalších pár procent (cca 15 % v hrách). Osobně jsem přerodu mého PC na Visheru nelitoval. Více o herním testu moderních procesorů si můžete přečíst například zde.

Vývoj AMD a spekulace

Asi před půlrokem se rojily informace, že AMD s klasickým desktopem končí. Nicméně dle posledních úniků to tak nevypadá. Letošní rok se dozajista ještě dočkáme dalších modelů FX založených na platformě Vishera a v nedávné roadmapě s Opterony se objevuje Steamroller x86. Až pod ním se druhý pás vztahuje nejspíš k APU do serverů. Pokud se však Steamroller FX skutečně objeví, bude to až v roce 2014 (odhadl bych to na druhou půlku roku v rozmezí červen-září).

AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory

Níže je odhadovaná roadmapa, která vcelku koresponduje s tou převzatou z Coolaler webu.

AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory

Nyní se nacházíme v období jádra Piledriver, které je tu s námi už přes půl roku. Dle všech zvěstí se ještě letos dočkáme jádra Steamroller, který by měl nabídnout podstatnější změny (takový AMDčkovský tick-tock). S velkou pravděpodobností se bude jednat o platformu APU Kaveri. Zda přijde pouze do notebooků a až později do desktopu a nebo přijdou současně, to je zatím ve hvězdách. Koncept Bulldozeru nás pak neopustí ani v roce 2015, dočkáme se dalšího stavebního stroje - Excavatoru.

AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory

Vishera, jádro Piledriver ve zkratce

V říjnu dorazila čtveřice modelů, dva čtyřmodulové typy a po jednom s třemi a dvěma moduly. Svou pozornost nejvíce strhl FX-8350, který si v recenzích po celém světě vedl vcelku dobře. S odstupem času se jeví zajímavým i dnes testovaný model FX-6300, ale o tom až později... Doménou těchto procesoru je masivní multithread.

AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory

AMD vodní chlazení (obdoba Antec Kuhler 920, eventuálně podobně výkonný Corsair H80) jsem použil také v testu. Nejedná se zdaleka o plnohodnotného vodníka, ale jakmile dojde na přetaktování výkonných čipů, vedou si tyto allinone chladiče dozajista lépe než sebelepší vzduchový chladič. Možná někteří nemusí souhlasit, ale mám to ověřené. Ani jinak kvalitní Noctua NH-D14 nedokáže uchladit při vyšším přetaktování procesory Gulftown, Bulldozer a nebo Sandy Bridge-E jako tyto pseudo vodní chladiče.

AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory

Jádro procesoru Vishera je zvané Piledriver. Avšak i tak se liší od APU Piledriver jádra. Původní die byla asi jen mírně poupravena a hlavně bylo odstraněno několik důležitých bugů. I díky tomu je nárůst výkonu odpovídající více než pouhému refreshy architektury. Rozmístění jednotlivých jader a cache je patrné s prezentačního obrázku. Funkce Resonant mesh je zcela jistě v procesorech Trinity, zda je však i v tomto FX, to je stále otázka. SPotřeba je při stejném nastavení nižší, to ano, ale samotný Resonant mesh je efektivní při jiných P-state než při vysokých 4 GHz v případě FX-8350. Oproti starému FX z roku 2011 dostal Vishera do vínku také další instrukční sady, jmenovitě AVX 1.1, FMA3, F16C, BMI1, TCE a TBM.

Samotné die procesoru Vishera FX. Modravý nádech jsou jednotlivé dvojice jader, pod nimi a v druhé polovině nad nimi jsou části L2 cache. Obrovská L3 o kapacitě 8 MB se rozprostírá prostředkem téměř celé die. Pod ní je ještě prostor pro paměťový řadič. Na bocích i nahoře pak jsou další IO komunikační části a hypertransport okruh.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning