AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory | Kapitola 10
Seznam kapitol
Nové procesory Bulldozer jsou s námi už více než šest měsíců. Za tu dobu napravily reputaci původních verzí z roku 2011, i když se do povědomí lidí už tolik nedostaly. Jak na tom jsou levnější variace s jádry Piledriver? FX-6300 se papírově jeví jedním z cenově nejvýhodnějších procesorů od AMD. Je takový ale i ve skutečnosti?
Přetaktování Vishery je poměrně jednoduché. Drtivé většině uživatelů bude stačit laborovat s hodnotou CPU násobiče a napětím procesoru při současném dodržování bezpečné hranice teplot. Vishera je však nejlépe taktovatelným AMD a oproti prvnímu Bulldozeru nabídne asi 150 MHz potenciálu navíc. Rozhodně je lepší i samotný IMC, s trochou štěstí lze zprovoznit paměti na frekvenci 2600 MHz a samotné uncore je také o 150-200 MHz lepší než na starším FX.
FX-4300
Nejprve se podívejme, co nabídne při taktování menší bratříček FX-4300. Jako limit jsem si dal napětí do 1.55 V za podmínky, že teploty budou v pořádku. Po nastavení všech podstatných hodnot v BIOSu jsem se dostal velmi lehce na 4684 MHz s decentním napětím 1.45V, v záteži potom napětí klesalo na 1.422V. Takový takt bude většině uživatelů bohatě postačovat. Je to rozumný kompromis mezi vyzařovaným teplem a výkonem.
Ale jelikož recenzujeme maximální stabilní takty, nemůžeme se přeci spokojit s průměrem. Pokud jsem navýšil voltáž na 1.475V, znovu docházelo v zátěži k lehkému poklesu napětí - 1.464V. S tím se procesor doškrábal na 4763 MHz. FX-4300 s takovým nastavením uchladíte s rezervou i středně drahým vzduchovým chladičem, jako je třeba populární Gelid Tranquillo.
Absolutní maximum se zastavilo na krásných 4912 MHz, procesor přesto nebyl problém dostatečně uchladit. V zátěži se napětí pohybovalo kousek nad 1.5V. Dále se posunout o dalších 24 Mhz nemělo smysl, musel bych nastavit napětí už na 1.55V. Celkově jsem jen taktováním a testy stability FX-4300 strávil nespočet hodin.Tento kousek FX-4300 tedy patří spíše k průměrným. Obecně jdou taktovat méněmodulové FX procesory lépe než například osmijádrové FXka. Důvody jsou menší náročnost na chlazení a menší pravděpodobnost nevyrovnanosti kvality modulů.
FX-6300
Zde musím zmínit jednu podstatnou věc, kterou si ne všichni uvědomují. Ta platí obecně pro jakýkoliv procesor. Taktování je závislé na typu desky (obecně vyšší modely jsou lepší, ale není to 100% pravidlo), konkrétním zdroji, chlazení a kusu procesoru. Každý procesor je definován nějakým základním napětím, při kterém kmitá na určité frekvenci (například stav klidu, zátěže všech vláken a zátěž jednoho vlákna). Takže pokud někde čteme, že je bezpečných tolik a tolik voltů pro dlouhodobý provoz, nemáme ještě jistotu, že daný kus procesoru uchladíme, i když náš soused má přesně ty stejné komponenty i model procesoru. Napětím, kterým shledáváme určitou kvalitu procesoru je tzv. VID. Pokud má procesor nízké VID napětí, máme tu velký rozdíl mezi jeho pracovním defaultním napětím a mezi maximálním napětím, které je určeno pro přetaktování dle různých tabulek AMD a nebo Intelu.
Uveďme si krátký příklad a možnou situaci. Smyšlený Honza si koupil procesor AMD FX-6300 o základním napětí 1.325V. Při přetaktování navyšoval napětí až na 1.5V, které dokázal ještě uchladit a dostal se na frekvenci 4800 MHz. Jeho kamarád Jarda se nechal inspirovat a zakoupil si celý nový komplet identický s Honzou, i procesor FX-6300. Honza mu poradil, že s 1.5V by mohl dosáhnout také 4800 MHz. Jarda tedy se ničím nezaobýval a nastavil stejné hodnoty jako používá ve vší spokojenosti jeho kamarád. Ale ejhle...Systém je nestabilní, restartuje se a ve stavu zátěže i zčerná obrazovka. Možný důvod je prostý. Jarda netuší, že jeho procesor má VID napětí 1.25V a tudíž je tento procesor mnohem náchylnější na přehřívání. Stačilo by snížit napětí a hodnota kolem 4800 MHz by se mohla stát také realitou.
V tomto vymylšeném příběhu Honza navýšil napětí o +0.175 V od VID napětí svého kousku. Ale Jarda, aniž to tušil, navýšil napětí už o 0.25 V! A na tohle si dávejte případně pozor. Procesory s nízkým základním napětím jsou skvělé hlavně pro opravdu výkonná chlazení a tekutý dusík (výkonná chlazení myslím opravdové vodní sety za více než 7000 Kč) a nebo pro menší nárusty napětí na klasických chlazeních. Škálují prostě jinak a není třeba tolik navyšovat napětí. Naopak procesory s vysokým VID jsou snášenlivé i na vyšší napětí, než doporučená a hodí se pro vodní chlazení. Pro běžné uživatele je asi nejlepší procesor s nějakým průměrným VID, aby se zvyšováním napětí příliš netopily.
Tento delší úvod jsem napsal právě díky mému kousku FX-6300, jedná se o čip s nízkým VID, takže už kousek nad 1.4 V jej bylo nemožné dlouhodobě uchladit. Ačkoliv s podobným chlazením provozuji FX-8350 s napětím 1.5 V. Je skoro jisté, že tuto FX-6300 podrobím i dusíkovým orgiím.
S velmi nízkým napětím pod 1.35V (1.32V v zátěži) jsme se dostal na 4615 MHz. To je velmi pěkná hodnota.
Se stále příjemnými volty 1.44 v klidu a 1.416 V v zátěži se frekvence posunula na vysokých 4916 MHz. Teplota v Coretemp je již 60 C, tedy kolem 75 C v zátěži reálně. U tohoto kousku bude asi toto nastavení vrcholem, které by jste uchladily se vzduchovým chladičem vyšší třídy.
Při maximálním napětí 1.464 V (zátěž 1.442V) teploty lehce dosáhly na 63 C v Coretemp a frekvence se dostala na velmi vysokých 4965 MHz! V tomto případě se jedná zcela jistě o nadprůměrný kousek procesoru. S lepším chlazením by zcela jistě dosáhl i na 5 GHz stabilně. Znovu ale připomínám, že každý kus procesoru je jiný a vše se odvíjí i od VID procesoru. Proto postupujte od spodních navyšování napětí a vždy hlídejte teploty. Dnes jsem to mohli krásně vidět, FX-4300 nebyl vůbec problém uchladit i na vysoké napětí, FX-6300 jiné kvality naopak musel člověk držet s napětím v nižších hladinách.
Cinebench R10 skóre po přetaktování.