AMD FX-4300 a FX-6300 – osekané, ale slušné procesory | Kapitola 9
Seznam kapitol
Nové procesory Bulldozer jsou s námi už více než šest měsíců. Za tu dobu napravily reputaci původních verzí z roku 2011, i když se do povědomí lidí už tolik nedostaly. Jak na tom jsou levnější variace s jádry Piledriver? FX-6300 se papírově jeví jedním z cenově nejvýhodnějších procesorů od AMD. Je takový ale i ve skutečnosti?
Spotřeba
Spotřebu jsem měřil běžným zásuvkovým wattmetrem. V klidovém stavu jsem ponechal zapnuté úsporné funkce na auto a sestavu nechal asi 10 minut ustálit ve Windows. V zátěži jsem měřil nejčetnější spotřebu během několika průběhů v Cinebench R11.5 (jelikož nejvyšší zaznamenaná spotřeba byla třeba jen o 1 W vyšší než nejčastější spotřeba!). Tím jsem reflektoval více reálné podmínky zátěže, než při LINX, PRIME zátěži apod.
Spotřeba sestav v klidu je u obou hlavních aktéru klání vyrovnaná a s klidným vědomím ji lze nazvat vstřícnou. Je však o více než 20W úspornější než /henom II x6 1075T. Pro srovnání, spootřeba APU procesorů bez této grafiky je asi o 40W nižší. V zátěži je potom rozdíl mezi FX-4300 a FX-6300 pouhých 10W, je tedy jasné, že procesor FX-6300 vzhledem k minimálnímu nárustu spotřeby je jasně výhodnější jako celek. V zátěži pak x6 1075T bere o 30W více než FX-6300.
Teploty
Teploty jsem měřil na jednotlivých jádrech v Coretemp. Teplotu v Coretemp na jádrech nelze brát zcela přesně jako vypovídající té reálné přímo v die procesoru. Sensor u AMD FX je umístěný jinde a údajně reálné teploty jsou zhruba o 10-15 stupňů vyšší. To však pak nic nemění na tom, že FX pracují spolehlivě zhruba do 90 C. Poté již dochází k restartům systému a při ještě vyšším se zapně ochranná pojistka-vypnutí (95C). U AMD FX se tedy držte maximálně do přibližně 70 C softwarové teploty na jádrech v dlouhodobé zátěži.
Díky použitému chladiči byly teploty v zátěži naprosto pohodové. Reálně teploty jsou potom přibližně o těch 10-15 °C vyšší než naměřené Coretempem. Okolní teploty byly pak 20 °C.