ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem | Kapitola 3

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama
Reklama
ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Do redakce nám dorazila základní deska ASRock Z87 OC Formula v kompletním prodejním balení a základní variantě bez Wi-Fi. Její cena se v českých e-shopech pohybuje v průměru okolo 7500 Kč včetně daně. Model s Wi-Fi 802.11ac se dá sehnat zhruba za 8000 Kč s DPH. Balení i deska samotná je laděna do atraktivní černo žluté barevné kombinace. Na přední straně černé krabice dominuje žlutý sportovní vůz křížený se základní deskou. Také je zde k vidění název desky a OC logo, které naznačuje, pro co je deska předurčena. Opět tak nebude nouze o plno vychytávek, které pomůžou sestavu přetaktovat a vymáčknout poslední kapku výkonu navíc.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 OC Formula (pro zvětšení klikněte)

Motherboard má černou osmivrstvou desku plošných spojů (PCB), kterou doplňuje trojici černých chladičů, na které si našla cestu i žlutá barva a popisky výrobce. Stejně jsou zbarveny i některé PCI-E, DDR3 sloty a SATA porty. Deska má EATX formát a její rozměry činí 30,5 × 27,3 cm, a tak se nemusí vejít do každé skříně. SATA portů je celkem 10, jsou dobře dostupné a natočené o 90 °. Za zmínku také stojí dvojice interních USB 3.0 konektorů. Dále na desce nechybí například měřící body nebo také celá řada tlačítek a přepínačů plnící rozličné funkce. To vše doplňuje diagnostický OLED displej, kvalitní zvukový kodek, dvojice BIOS čipů nebo speciální povrchová úprava.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock vybavil desku čtyřmi PCI-E x16 sloty a dvěma PCI-E x1 sloty. Jak přesně jsou linky rozděleny, si vysvětlíme v další kapitole. PCI sloty pro zvukové nebo diagnostické karty na desce nejsou přítomny. Porty zadního panelu probereme rovněž později.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Prostorná krabice ukrývá kromě pečlivě zabalené desky také nějaké to příslušenství. Tradičně nechybí instalační média se softwarem a ovladači, manuály a příručky. Dále v balení najdete v černém semišovém pytlíku deset SATA kabelů (polovinu zalomených do tvaru L), záslepku s dvěma USB 3.0 porty nebo kvalitní teplovodivou pastu Gelid GC-Extreme. Výbavu dovršují plastové distanční podložku pod desku pro účely přetaktování na stole, SLI můstek a samolepka s logem výrobce. Za danou sumu však mohl výrobce dodat o něco bohatší příslušenství zahrnující například CrossFireX můstky apod. Na druhou stranu je třeba pamatovat na to, že je dostupná i dražší varianta desky s kombinovaným Wi-Fi / Bluetooth modulem.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Balení krabice obsahuje:

  • manuály
  • DVD se softwarem a ovladači
  • 10 × SATA kabel (z toho 5 × zalomený)
  • záslepku s USB 3.0 (pro zadní i přední panel)
  • redukce napájení eSATA (2 × 4pin MOLEX)
  • plastové distanční podložky pod desku (testování na stole)
  • teplovodivou pastu Gelid GC-Extreme
  • SLI můstek
  • samolepku s logem výrobce
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning