ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem | Kapitola 8

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama
Reklama
ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Základní deska je vybavena dvěma 64Mb BIOS čipy a má UEFI rozhraní. Celé testování probíhalo na BIOSu ve verzi P1.60 z 22. července 2013, která fungovala jako hodinky, a tak nebylo zapotřebí zkoušet další beta a jiné opravné BIOSy.

UEFI Setup Utility – popis grafického rozhraní

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

UEFI Setup Utility (pro zvětšení klikněte)

Grafické rozhraní je na první pohled shodné, jako u předchozích desek s čipovou sadou Z77 od společnosti ASRock – šedé tóny doplňuje animované pozadí s tématikou hvězd. Novinky tak souvisí hlavně s novou čipovou sadou (Z87), a nikoliv vzhledem. Prostředí by se dalo rozdělit na tři části. Vrchní panel je vyhrazen navigačnímu menu, které se dále dělí do celkem 8 sekcí. Zbylá část prostoru je tvořena samotnými nabídkami a po pravé části také nápovědou. K navigaci a nastavování hodnot je možné využít klávesnici i myš.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Přednastavené OC profily pro procesor (pro zvětšení klikněte)

Oproti předem testovaným základním deskám s čipovou sadou Intel Z87 Express se však nezapře jedna věc. BIOS je opravdu prošpikovaný zlepšováky pro přetaktování, o které se postaral dvorní overclocker ASRocku – Nick Shih. Jedná se především o přednastavené OC profily (ať už pro vzduch nebo LN2) pro procesor, integrované grafické jádro, ale hlavně také pro operační paměti. Stejně tak je možné detailně nastavovat veškerá možná napětí a optimalizovat frekvenci napájecích kaskád. Zbytek BIOSu je již shodný jako u předem testovaných desek – všimli jsme si možnosti nastavovat napětí skrze posuvník. Ano, zadávání přesných hodnot pomocí numerických kláves je také možné a rychlejší, ale nastavení napětí pouze myší má něco do sebe a je navíc pohodlné. Výrobce nabízí i funkci System browser, která umožňuje interaktivní prohlídku desky. Samozřejmě nechybí také možnost nastavení otáček všech ventilátorů (včetně integrovaného na chladiči VRM obvodů), detailní monitoring teplot (13 senzorů na desce) a napětí, nastavení priorit SATA zařízení apod. Výrobce však mohl mírně faceliftovat samotné rozhraní BIOSu, a oddělit tak OC desku od ostatních běžně dostupných modelů (stejně jako to dělá u řady Fata1ity).

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Přednastavené OC profily pro paměti (pro zvětšení klikněte)

Rozsahy napětí a inkrementy

  • CPU Input Voltage: 1,2 – 2,905 V (0,01 V)
  • CPU Voltage: 0,8 – 2,0 V (0,001 V) – nastavení napětí CPU
  • GT Voltage: 0,8 – 2,0 V (0,001 V) – nastavení napětí iGPU
  • GPU Cache Voltage: 0,8 – 2,0 V (0,001 V)
  • Systen Agent Voltage: až +1 V (0,001 V) – zvýšení pomáhá v přetaktování DDR3 pamětí
  • CPU Analog IOVoltage: až +1 V (0,001 V) – zvýšení pomáhá v dosažení vyššího BCLK taktu
  • CPU Digital IO Voltage: až +1 V (0,001 V)
  • PCH 1,05V Voltage: 0,977 – 1,322 V (0,005 V) – nastavení napětí PCH čipu
  • PCH 1,5V Voltage: 1,369 – 1,834 V (0,005 V)
  • DRAM Voltage: 1,165 – 1,8 V (0,005 V) – nastavení napětí DDR3 pamětí
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning