ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem | Kapitola 19

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama

Komplexní hodnocení berte prosím s jistou rezervou. Je totiž jasné, že ne každý využije množství USB 3.0 portů, lepší zvukový / síťový kodek nebo například mSATA port. Stejně tak ne každý vyžaduje CrossFireX / SLI zapojení nebo dodatečné navýšení výkonu sestavy přetaktováním. Pro někoho může být také důležité bohaté příslušenství, ale to hodně souvisí s cenovou kategorií desky. Někdo zase může ocenit propracovanost a grafické zpracování BIOSu nebo přiloženého softwaru. Pro někoho nemusí být zase důležitá cena, ale raději si připlatí za kvalitu nebo preferuje určitou značku, design apod. Požadavky se zkrátka mohou hodně různit.

V řadě testů jste se mohli přesvědčit, že z hlediska výkonu při implicitním nastavení jsou na tom všechny desky téměř shodně. Stejně tak by se daly shrnout možnosti navýšení výkonu přetaktováním a celková spotřeba sestavy – rozdíly jsou zde opravdu minimální, ale stále měřitelné. V dalších ohledech jsme již narazili na rozdíly, které byly nejčastěji ovlivněny osazenými komponentami a jejich kvalitou případně provedením. V následujícím odstavci se tak pokusíme ve stručnosti charakterizovat testovanou základní desku a vypíchnout její klady, zápory nebo odlišnosti oproti konkurenci.

ASRock Z87 OC Formula

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

ASRock Z87 OC Formula je velmi zajímavou základní deskou nejenom pokud rádi taktujete. K těmto účelům sice byla stvořena, ale nabídne i funkce pro běžné uživatele případně počítačové nadšence a geeky. OC geny se nezapřou na samotném agresivním barevném podání a odolné úpravě desky tištených spojů. Na desce je opravdu velké množství různých tlačítek, udělátek a přepínačů, které mohou pomoci vyždímat ze sestavy maximum. Nesmíme zapomenout ani na užitečný OLED displej nebo měřící body napětí. Stejně tak musíme pochválit výrobce za plně digitální napájení procesoru a pamětí. Teploty se drží díky dostatečně dimenzovanému chlazení rovněž na velmi dobrých úrovních. Majitelé vodníků mohou navíc blok zapojit do okruhu.

Mínusem se však může stát v budoucnu aktivní chladič, u kterého se může zhoršit zvukový projev. Spotřeba je sice mírně vyšší, ale na druhou stranu nabídne Z87 OC Formula opravdu bohatou konektivitu skoro ve všech ohledech – ať už jde o PCI-E 3.0 sloty, SATA 6 Gb/s nebo USB 3.0 porty. K dokonalosti chybí už jen snad druhý síťový čip. Stejně tak může potěšit osazení kvalitního zvukového obvodu a jeho komponent. Kdo by navíc zatoužil po Wi-Fi / Bluetooth modulu, tak může sáhnout po, o zhruba tisícovku dražší, AC variantě. Drobnou výtku bychom však měli k použitému přepínači PCI-E linek – vyšší model (PLX 8747) umí rozdělovat linky mnohem štědřeji.

Možnosti BIOSu byly upraveny na požadavky overclockerů a jsou zde například přednastavené profily pro CPU, iGPU i RAM. Očekávali bychom nicméně atraktivní GUI laděné do černožlutých tónů. Snad příště. Ztvárnění softwaru není naopak skoro co vytknout, i když je pravda, že ostatní výrobci poskytují o něco větší počet nástrojů. A jaký je verdikt? ASRock Z87 OC Formula je velmi dobrou základní deskou pro následné přetaktování (zejména v extrémních podmínkách s LN2), ale rovněž neurazí, díky bohaté konektivitě, i skupinu nadšenců, kteří jsou ochotni za desku připlatit o něco vyšší sumu.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu ASRock Z87 OC Formula poskytuje server Heureka.cz

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuning.cz uděluje základní desce
ASRock Z87 OC Formula ocenění Zlatá hvězda PCT
za inovace, podpůrné funkce, možnosti taktování a solidní provozní vlastnosti.

Za zapůjčení základní desky Z87 OC Formula děkujeme společnosti ASRock.

Také děkujeme společnosti Kingston Technology za zapůjčení DDR3 pamětí Kingston HyperX Predator 2400 MHz, SSD disků HyperX 120 GB, HyperX 3K 480 GB a USB 3.0 Flash disku DataTraveler HyperX 64 GB do testovací sestavy. Stejně tak poděkování patří i firmě Futuremark, která dodala bezplatné licence ke grafickým testům 3DMark11 a 3DMark. Za poskytnutí grafických karet AMD Radeon HD 7970 musíme rovněž poděkovat firmě Asus a Gigabyte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama