ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama

S příchodem procesorů Intel Haswell uvádí na trh výrobci základních desek modely, s kterými chtějí zaujmout a strhnout pozornost na svou stranu. Společnost ASRock není výjimkou a uvádí na trh novou vlajkovou loď s čipovou sadou Intel Z87 Express a paticí LGA 1150. Nový přírůstek se snaží navázat na starší Z77 OC Formulu (LGA 1155), která byla kladně přijata hlavně mezi overclockery a posloužila k překonání řady světových rekordů. Základní deska ASRock Z87 OC Formula má však daleko širší pole působnosti, a stejně tak může oslovit nejednoho hráče nebo hardwarového nadšence. Jisté předurčení k extrémnímu přetaktování se však nezapře.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Z87 OC Formula má obdobný design jako její předchůdkyně a nabízí celou řadu funkcí, které se mohou hodit nejenom při extrémním přetaktování. Komu by navíc nestačila již bohatá konektivita, tak může sáhnout po AC variantě desky, která obsahuje navíc Wi-Fi 802.11ac (v pásmu 2,4 a 5 GHz) kombinovanou s Bluetooth 4.0. Z novinek můžeme vypíchnout například nahrazení diagnostického segmentového displeje multifunkčním OLED panelem, kvalitnější audio komponenty a s tím spojený lepší zvukový projev nebo speciální povrchovou úpravu desky, která chrání před případnou vlhkostí. Více si však prozradíme až v dalších kapitolách.

Čipová sada Intel Z87 Express – krátké představení

Než si postupně představíme a důkladně prověříme základní desku samotnou, tak by bylo za vhodné zopakovat novinky čipové sady Intel Z87 Express s kódovým označením Lynx Point. Oproti čipsetu Z77 Express je novinek poskrovnu. Některé jsou sice zásadní, jiných se možná nevšimnete ani při dlouhodobějším používání. Z87 Express, jako každý správný moderní čipset, nativně podporuje rozhraní USB 3.0 s až šesticí těchto rychlých portů. K těm se nově přidalo také 6 SATA portů s rychlostí 6 Gb/s. Intel Z87 Express, stejně jako jeho předchůdce, nativně nepodporuje PCI sběrnici. Výrobci desek však mohou tuto skutečnost vyřešit PCI Express – PCI přepínači a desku osadit těmito staršími sloty. Procesor poskytuje čipové sadě jednu PCI Express x16 3.0 linku. V případě osazení dvou grafických karet se linky rozdělí na 2x8. Linky mohou být také nově rozděleny na 1x8 + 2x4 z důvodů možnosti připojení Thunderbolt rozraní apod. Další PCI-E 2.0 x4 linku poskytuje samotný PCH čip.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Oficiální rychlost podporovaných DDR3 pamětí je stejná, jako u Z77 Express – 1600 MHz. Reálně se však dá dostat na daleko vyšší takt (o něco málo výše než u Z77) a problém nečiní ani frekvence 2666 nebo dokonce 2800 MHz. Tento fakt odráží i nově dosažený světový rekord ve frekvenci DDR3 pamětí na platformě Intel Z87 Express. Pokud hovoříme o přetaktování, tak je opět možné u odemčených procesorů měnit násobič, frekvenci BCLK a také nově nastavovat Strapy (stejně jako u čipsetu X79 Express) a frekvenci Ring sběrnice. Stejně jako u Z77 je možné využívat až 3 obrazové výstupy zároveň. Nově však přibyla podpora 4K zobrazení a také byly vylepšeny technologie jako Intel vPro a Rapid Storage.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama