ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem | Kapitola 18

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama
Reklama

Měření napětí

Měření napětí skrze monitorovací software (například CPU-Z, HWiNFO) nebo BIOS je pouze orientační a často velmi nepřesné. Rozhodli jsme se proto měřit reálné napětí multimetrem UNI-T UT61D. U základních desek tak využíváme měřící body anebo napětí měříme rovnou na samotných napájecích obvodech. Měření napětí v idle probíhá po ustálení operačního systému. Zátěž je vytvořena programem OCCT (stejně jako u přetaktování).

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Pro měření napětí jsme deaktivovali veškeré úsporné funkce a nastavili jsme takt procesoru v BIOSu na rovné 4 GHz při napětí 1,3 V. Postupně jsme se snažili nastavit LLC (Load-Line Calibration) tak, abychom kompenzovali Vdroop a hodnota napětí v zátěži pokud možno byla větší nebo rovná té v idle – toto však nebylo u této desky zapotřebí a stačilo vše ponechat automatice.

Bez zátěže oscilovala hodnota na multimetru okolo 1308 mV. Software CPU-Z přitom četl o něco nižší napětí – 1298 mV. V zátěži se napětí zvýšilo na 13016 mV. CPU-Z přitom ukazovalo stále 1298 mV. Dá se však prohlásit, že regulace napětí na Z87 OC Formule funguje velmi dobře a nedochází k propadům napětí v zátěži. V případě potřeby se při manuálním nastavení LLC se dá ještě reálná hodnota napětí v zátěži ještě o nějaký ten mV snížit / zvýšit. Pouze je zapotřebí brát na zřetel, že CPU-Z ukazuje o něco málo nižší napětí, než skutečně teče do procesoru (respektive deska mírně overvoltuje). I tak se podle něj dá v tomto případě s přimhouřením oka orientovat.

Přetaktování

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Pro otestování „stability“ přetaktování posloužil známy zátěžový burn-in benchmark OCCT ve verzi 4.4.0, který byl vždy spuštěn po dobu 30 minut v jeho 64bitové verzi s velkým Data Setem. Ventilátor byl během celého testu nastaven již na 1600 RPM.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Frekvence BCLK hodně závisí na kvalitě konkrétního kousku procesoru. I přes to existují mezi základními deskami měřitelné rozdíly. S napětím procesoru 1,15 V se nám bez problémů postupně zprovoznit vyšší BCLK Strapy ×1.25 a ×1.66. Navýšením BCLK jsme se dostali až na stabilní frekvenci 183,6 MHz, za což musíme ASRock zaslouženě pochválit. S nejvyšším ×2.5 Strapem deska již odmítala postovat. Není ovšem problém provozovat sestavu i na daleko nižší frekvenci BCLK (105, 110, 125 MHz apod.).

Stejně jako u Z87X-OC musíme také zmínit vynikající přetaktování pamětí, na kterém se mimo jiné podílel také nový paměťový řadič (IMC) procesoru architektury Haswell. Po chvíli ladění jsme byli schopní najet do operačního systému s frekvencí 3300 MHz. To je zhruba o 400 MHz více, než u Ivy Bridge (záleží však na kvalitě IMC konkrétního kusu CPU). Stabilní frekvence DDR3 pamětí se pohybovala okolo 3000-3200 MHz v závislosti na kvalitě osazených čipů, časování a napětí.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Přetaktování jsme měřili s prodejním kusem procesoru Intel Core i5-4670K. Pro testy jsme volili o něco nižší napětí (1,15 a 1,3 V), než (1,25 a 1,35 V) u procesorů s architekturou Ivy Bridge. Při nastaveném provozním napětí na 1,15V jsme se postupem času dostali až na frekvenci 4275 MHz. Teplota napájecích obvodů se přitom držela na pohodových 38 °C.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

S napětím 1,30 V a ventilátorem rotujícím 1600 otáček za minutu se plně stabilní frekvence zastavila na metě 4575 MHz. Z procesoru jsme tak vyždímali opravdové maximum a přitom se teplota VRM obvodů pouze mírně zvýšila a pohybovala se okolo luxusních 42 °C.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Prověřili jsme rovněž i možnosti navýšení frekvence integrovaného grafického jádra Intel HD Graphics 4600(GT2), i když na této desce tuto možnost nejspíše nevyužijete. Maximální stabilní takt iGPU s napětím nastaveným na 1,1 V činil 1600 MHz. Tím bychom měli za sebou konvenční přetaktování. Extrémní přetaktování dnes budeme muset bohužel vynechat, protože nám výrobce nebyl schopen dodat vzorek procesoru. Avšak desku u nás nevidíte naposled – budete se s ní pravidelně setkávat v recenzích DDR3 pamětí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning