ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem | Kapitola 18

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama

Měření napětí

Měření napětí skrze monitorovací software (například CPU-Z, HWiNFO) nebo BIOS je pouze orientační a často velmi nepřesné. Rozhodli jsme se proto měřit reálné napětí multimetrem UNI-T UT61D. U základních desek tak využíváme měřící body anebo napětí měříme rovnou na samotných napájecích obvodech. Měření napětí v idle probíhá po ustálení operačního systému. Zátěž je vytvořena programem OCCT (stejně jako u přetaktování).

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro měření napětí jsme deaktivovali veškeré úsporné funkce a nastavili jsme takt procesoru v BIOSu na rovné 4 GHz při napětí 1,3 V. Postupně jsme se snažili nastavit LLC (Load-Line Calibration) tak, abychom kompenzovali Vdroop a hodnota napětí v zátěži pokud možno byla větší nebo rovná té v idle – toto však nebylo u této desky zapotřebí a stačilo vše ponechat automatice.

Bez zátěže oscilovala hodnota na multimetru okolo 1308 mV. Software CPU-Z přitom četl o něco nižší napětí – 1298 mV. V zátěži se napětí zvýšilo na 13016 mV. CPU-Z přitom ukazovalo stále 1298 mV. Dá se však prohlásit, že regulace napětí na Z87 OC Formule funguje velmi dobře a nedochází k propadům napětí v zátěži. V případě potřeby se při manuálním nastavení LLC se dá ještě reálná hodnota napětí v zátěži ještě o nějaký ten mV snížit / zvýšit. Pouze je zapotřebí brát na zřetel, že CPU-Z ukazuje o něco málo nižší napětí, než skutečně teče do procesoru (respektive deska mírně overvoltuje). I tak se podle něj dá v tomto případě s přimhouřením oka orientovat.

Přetaktování

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro otestování „stability“ přetaktování posloužil známy zátěžový burn-in benchmark OCCT ve verzi 4.4.0, který byl vždy spuštěn po dobu 30 minut v jeho 64bitové verzi s velkým Data Setem. Ventilátor byl během celého testu nastaven již na 1600 RPM.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Frekvence BCLK hodně závisí na kvalitě konkrétního kousku procesoru. I přes to existují mezi základními deskami měřitelné rozdíly. S napětím procesoru 1,15 V se nám bez problémů postupně zprovoznit vyšší BCLK Strapy ×1.25 a ×1.66. Navýšením BCLK jsme se dostali až na stabilní frekvenci 183,6 MHz, za což musíme ASRock zaslouženě pochválit. S nejvyšším ×2.5 Strapem deska již odmítala postovat. Není ovšem problém provozovat sestavu i na daleko nižší frekvenci BCLK (105, 110, 125 MHz apod.).

Stejně jako u Z87X-OC musíme také zmínit vynikající přetaktování pamětí, na kterém se mimo jiné podílel také nový paměťový řadič (IMC) procesoru architektury Haswell. Po chvíli ladění jsme byli schopní najet do operačního systému s frekvencí 3300 MHz. To je zhruba o 400 MHz více, než u Ivy Bridge (záleží však na kvalitě IMC konkrétního kusu CPU). Stabilní frekvence DDR3 pamětí se pohybovala okolo 3000-3200 MHz v závislosti na kvalitě osazených čipů, časování a napětí.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktování jsme měřili s prodejním kusem procesoru Intel Core i5-4670K. Pro testy jsme volili o něco nižší napětí (1,15 a 1,3 V), než (1,25 a 1,35 V) u procesorů s architekturou Ivy Bridge. Při nastaveném provozním napětí na 1,15V jsme se postupem času dostali až na frekvenci 4275 MHz. Teplota napájecích obvodů se přitom držela na pohodových 38 °C.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

S napětím 1,30 V a ventilátorem rotujícím 1600 otáček za minutu se plně stabilní frekvence zastavila na metě 4575 MHz. Z procesoru jsme tak vyždímali opravdové maximum a přitom se teplota VRM obvodů pouze mírně zvýšila a pohybovala se okolo luxusních 42 °C.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
i Zdroj: PCTuning.cz

Prověřili jsme rovněž i možnosti navýšení frekvence integrovaného grafického jádra Intel HD Graphics 4600(GT2), i když na této desce tuto možnost nejspíše nevyužijete. Maximální stabilní takt iGPU s napětím nastaveným na 1,1 V činil 1600 MHz. Tím bychom měli za sebou konvenční přetaktování. Extrémní přetaktování dnes budeme muset bohužel vynechat, protože nám výrobce nebyl schopen dodat vzorek procesoru. Avšak desku u nás nevidíte naposled – budete se s ní pravidelně setkávat v recenzích DDR3 pamětí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama