ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem | Kapitola 4

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama
Reklama
ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Napájecí kaskáda procesoru je vybavena 12 fázemi. Ty jsou plně digitální a ASRock pro ně vymyslel marketingový název Digi Power. Žluto-černý pasivní chladič zakrývá všechny důležité prvky napájecí kaskády. Uchycení chladiče si zaslouží pochvalu – žádné push piny.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Pro dosažení lepších teplot je zda však přítomen i 40mm aktivní ventilátor, který je možné regulovat, a také dvojice otvorů pro zapojení bloku do vodního okruhu. Pouze PLX čip není nijak chlazen. Za paticí LGA1150 se nachází rovnou dva 8pinové konektory pro přídavné napájení.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Vedle dvojice interních USB 3.0 a 24pinového ATX konektoru napájení jsou standardně umístěné sloty pro operační paměti typu DDR3. Do nich je možné osadit až čtveřici modulů s kapacitou 8 GB a maximální efektivní frekvencí 3000 MHz (OC). Celkově je tak možno do desky osadit až 32 GB paměti. Zobáčky pro aretaci digitálně napájených modulů jsou pro snadnější demontáž pouze na pravé straně.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Před DIMM sloty se nachází i zajímavé přepínače a USB 3.0 port, ke kterému je snadný přístup, pokud máte desku na stole. První přepínač ovládá LN2 mód (pomáhá při cold-boot bugu), druhý aktivuje Slow mód, kdy procesor běží na nejnižší možné frekvenci (hodí se například u validace maximální frekvence procesoru). Pomoci zbylých čtyř přepínačů můžete dle libosti deaktivovat PCI-E sloty.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

V samotném rohu základní desky se nachází měřící body a také trojice tlačítek. Ty slouží k ovládání funkcí, jako například zobrazení aktuálních teplot, napětí, frekvencí nebo dokonce k taktování. Informace mohou být zobrazeny prostřednictvím překrytí OSD na monitoru, tak i na OLED displeji, který ASRock na desku osadil místo běžně užívaného stavového POST displeje. U OLED displeje se také nachází přepínač, kterým přepínáte mezi aktivním BIOSem, a tlačítko pro reset paměti CMOS. Kromě toho je zde také tlačítko pro reset a zapnutí sestavy.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning