ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem
Hardware Článek ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem | Kapitola 5

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

16. 10. 2013 07:00 9

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Detailní pohled – pokračování 6. Popis napájení a čipů 7. Další čipy a řadiče 8. BIOS – podpis Nick Shiha se nezapře 9. BIOS – další screenshoty 10. Software – ve znamení přetaktování
11. ASRock Z87 OC Formula – software pokračování 12. Testovací sestava a metodika 13. Benchmarky I. – paměťová propustnost 14. Benchmarky II. – výkon procesoru 15. Benchmarky III. – grafický výkon 16. Benchmarky IV. – propustnost rozhraní 17. Spotřeba a teploty 18. Měření napětí a přetaktování 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si představíme základní desku s paticí LGA 1150 zrozenou pro přetaktování. Je jí Z87 OC Formula, která se snaží navázat na starší předchůdkyni Z77 OC Formula. V článku se tak mimo jiné dozvíte, jaké vychytávky si pro nás výrobce připravil pro tento rok, ale nebude chybět ani komplexní prověření v ostrém provozu.

Reklama
Reklama

Z výše zobrazeného videa byste si mohli udělat lepší obrázek o tom, co je možné s OLED displejem a samotnou deskou dělat. OLED panel nicméně supluje i funkci diagnostického POST displeje a při startu sestavy zobrazuje kromě chybového kódu navíc i chybovou hlášku v angličtině – jak jednoduché a nápomocné!

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Rozložení slotů je mírně rozpačité vzhledem k osazenému přepínači linek PLX8605. PCI slot zde sice nenajdete, ale na druhou stranu deska podporuje multi GPU osazení. Nicméně je tu například oproti MSI Z87 XPOWER (PLX8747) menší ale... V případě osazení dvojice grafických karet běží sloty pouze v režimu x8 (PCI-E 3.0) namísto x16. Další sloty spolu vzájemně sdílí linky, a pokud je osadíte grafickou kartou tak budou pracovat v režimu x8/x4/x4 (opět PCI-E 3.0). Pokud do desky osadíte karty rovnou čtyři, tak budete muset počítat s tím, že poslední slot je vyveden z PCH čipu a poskytuje pouze čtyři PCI-E 2.0 linky. Slot, který by obcházel PLX můstek (o zhruba 5% vyšší výkon), pro osazení pouze jedné karty zde rovněž není. Krátké PCI-E x1 sloty jsou standardu PCI-E 2.0.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Obdélníkový chladič PCH čipu (jižního můstku) je dostatečně dimenzovaný. Ze zadní strany není přichycen k desce obyčejnými plastovými kolíky s pružinkou, ale drží ho pevně čtveřice šroubků.

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Konektivitu doplňuje také mSATA slot, který je umístěn mezi PCI-E sloty

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Deska nabízí celkem 10 SATA portů. Šest z nich je vyvedeno z čipsetu Z87 Express a nabízí rychlost 6 Gb/s (nechybí podpora RAID 0, 1, 5 a 10 zapojení). Pátý port je při osazení mSATA konektoru automatický deaktivován. Zbylé čtyři porty nalevo má na starost dvojice přídavných řadičů ASMedia (6 Gb/s).

ASRock Z87 Formula OC – první deska s OLED displejem

Na zadním panelu se vyjímá rovnou osm USB 3.0 portů a jeden port PS/2 pro klávesnici nebo myš. Z obrazových výstupů je k dispozici dvojice HDMI portů s podporou 4K zobrazení (při využití obou portů naráz). Zvukové zařízení můžete propojit analogově pomocí pěti jacků nebo také digitálně skrze S/PDIF konektor. Výbavu završuje dvojice USB 2.0, síťová karta s RJ45 portem a tlačítko Clear CMOS, jež vymaže paměť BIOSu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning