Asus NX90JQ — Luxusní domácí kino pro bohaté
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Asus NX90JQ — Luxusní domácí kino pro bohaté

Asus NX90JQ — Luxusní domácí kino pro bohaté | Kapitola 11

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

18. 1. 2011 03:00 15

Seznam kapitol

1. Asus NX90JQ — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže akumulátoru 11. Vyhodnocení a závěr

Pokud alespoň trochu sledujete dění ve světě přenosných počítačů, nemohl vám uniknout model NX90 od společnosti Asus. Tento obrovský 18,4" notebook totiž jednoduše nelze přehlédnout. Nebo jste snad už někdy viděli laptop s velkými externími reproduktory, nadčasovým designem od známého návrháře a třeba také dvojicí touchpadů?

Reklama

Asus NX90JQ

Asus NX90JQ — Luxusní domácí kino pro bohaté
i Zdroj: PCTuning.cz

V poslední kapitole nejprve shrnu všechny poznatky o testovaném Asus NX90. Začnu tím, co se mi na notebooku líbilo. Tím největším přínosem je samozřejmě zvuk. Zatímco drtivá většina notebooků má mizivou kvalitu reproduktorů, Asus se rozhodnul jít přesně opačným směrem a udělal notebook, který hraje ze všech nejlépe. S reproduktory samozřejmě neozvučíte místnost pro 20 lidí, na sledování filmů večer v posteli ale jejich kvalita více než postačí a rozhodně jde o nejlépe hrající notebook, který jsem kdy testoval. V ruku v ruce s tím jde i displej, který vás také nezklame. 18,4" s Full HD rozlišením je u notebooku nejvyšší možné maximum, které si jen lze přát. Pochopitelně tak nechybí ani Blu-ray mechanika a integrovaný TV Tuner, které jsou u notebooku této kategorie takřka samozřejmostí. Výčet toho dobrého pokračuje výkonným procesorem i 8 GB operační paměti, potěší tichý chod v klidu (i zátěži) a opomenout nelze ani USB 3.0 porty. Rozhodně originální je design celého stroje. Je však na rozhodnutí každé uživatele, nakolik se mu líbí či ne.

Výhrady mám ke grafické kartě a pevnému disku. U disků mne u notebooku této kategorie opravdu mrzí, že Asus při dnešních cenách neosadil SSD a podobné je to s grafickou kartu. Proč se notebook prodává se starou NVIDIA GeForce GT 335M, když je na trhu množství výrazně lepších grafických karet této kategorie?

Dostáváme se k těm vyloženě slabým stránkám, kterým vévodí dvě věci. Tou první je cena. Za luxus se platí a to v tomto případě opravdu hodně. Za NX90JQ necháte v obchodě 65 tisíc korun včetně daně a je tak jasné, že tento stroj si koupí jen ti opravdu majetní, kterým na těch pár tisících zase tolik nezáleží. Druhou slabostí jsou rozměry. Ty jsou kvůli osazení 18,4" displeje enormní a Asus je ještě zvýšil dvojicí velkých reproduktorů. Je tak zřejmé, že NX90 rozhodně není určena na pravidelné přenášení, spíše jde o klenot do majetné domácnosti, kde není přebytek prostoru.

Kromě ceny a rozměrů se bohužel našly i další ne zrovna pozitivní vlastnosti notebooku. Patří sem nízká výdrž na akumulátor, nepraktické dva úzké touchpady a s tím související absence numerického bloku u klávesnice, nepraktické rozložení portů, lesklý hliníkový povrch notebooku a zahřívání šasi v zátěži.

Shrnutí

Asus NX90JQ je nepřehlédnutelný notebook, který rozhodně není pro každého. Jeho cíle při vývoji byly udělat skvěle hrající notebook k poslechu hudby a sledování filmů s originálním designem, přičemž tomu bylo podřízeno úplně vše. Vzniknul tak nejlépe hrající notebook na trhu, na kterém je sledování HD filmů opravdu zážitkem skoro jako v kině. Velký 18,4" displej s dvojicí externích reproduktorů je však vykoupen obrovskými rozměry, takže mobilita celého stroje je značně omezená. Stejně tak v oblasti designu se ne vše povedlo. Celek jako takový se mi osobně moc líbí, ale některým detailům jako jsou třeba dva po bocích umístěné touchpady bych se v budoucnu raději vyhnul.

Doporučení zda koupit či nekoupit Asus NX90JQ proto velmi závisí na vašich prioritách. Pokud toužíte po velkém a málo mobilním počítači, který byste používali jako domácí kino, máte rádi moderní design a můžete si dovolit utratit 65 tisíc korun s daní, bude vám se vám Asus NX90JQ líbit, sledování filmů na něm je skvělý zážitek. Pokud se ale bez unikátního designu a titulu „nejlépe hrající notebook na trhu“ obejdete, dají se alternativní stroje pořídit i za polovinu ceny NX90. Na mysli mám třeba 17" Asis N73JQ (konfigurace TZ086X) anebo konkurenční 18,4" Acer Aspire 8943G ve verzi 434G64Bn.

Asus NX90JQ — Luxusní domácí kino pro bohaté
i Zdroj: PCTuning.cz

Graf ceny produktu Asus NX90JQ-YZ071Z poskytuje server Heureka.cz

Poděkování

Na úplný konec bych ještě rád poděkoval společnosti Asus, která do testu notebook zapůjčila.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama